reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Praca przy budowie huty w Reyđarfjörđur
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 38, 39, 40  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy zanim dostałeś ofertę z Reyđarfjörđur wiedziałeś coś o Islandii?
TAK
43%
 43%  [ 54 ]
NIE
38%
 38%  [ 47 ]
Nadal nic nie wiem...
17%
 17%  [ 22 ]
Wszystkich Głosów : 123

Autor Wiadomość
Sebastian
Gość
PostWysłany: 17 Cze 2005, 1:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni przedmĂłwcy Very Happy
Wydaje mi się że to E104 a nie, tak jak napisano powyżej E101. Tego jestem nawet pewny ponieważ sam kiedyś bawiłem się w te papierki (wrzesień 2004). Niniejsze zaświadczenie otrzymuje się nie z ZUS tylko z NFZ. Nie pamiętam czy nie tłumaczyłem tego gdzieś tu na forum. Ubezpieczenie jest WYMAGANE podczas ubiegania się o pierwsze pozwolenie, potem, po 6 miesiącach pracy w Islandii pracownika obejmuje miejscowy system ubezpieczeń. Słyszałem też o polisach wykupowanych tu na miejscu. Uwaga na polisy zagraniczne, czasem i z nimi mogą być problemy. Mogą nie być honorowane tu na miejscu.
Bez ubezpieczenia wizyta w szpitalu może kosztować nawet do 25000 ISKów za sztukę Very Happy . Nie wiem jak to wygląda z przychodnią rejonową ponieważ w moim przypadku odwiedzaliśmy z żoną szpital.
Co do płatności chorobowego to z doświadczenia wiem, że pracodawca płaci nam należne 2 dni w miesiącu, czyli na początku każdego miesiąca pracy "zarabiamy" 2 dni chorobowego. Po, na przykład, 3 miesiącach mamy tych dni 6 (jeśli nie wykorzystaliśmy ich wcześniej) i jeśli zachorujemy pracodawca płaci nam za te 6 dni. Co do reszty bywa różnie. Doświadczenie (ze stycznia 2005) mówi iż Tryggingastofnun (tutejszy odpowiednik ZUSu) może stwierdzić iż mimo dostarczenia E104, czyli "zaświadczenia o przebytych okresach ubezpieczenia" nie zapłaci nam "chorobowego", ponieważ "wnioskodawca przebywa w Islandii krócej niż 6 miesięcy". Sprawy nie wyjaśniłem do dziś bo po pierwsze primo nie miałem czasu aby tam dotrzeć a po drugie primo nie chcę urzekać kogoś po raz kolejny swoją historią.
Dobrze, że istnieją związki zawodowe i przynależność do nich jest obowiązkowa. Ta instytucja bardzo chętnie pomaga. Jednak było małe "ale". Otrzymane środki to był tylko procent od zarobków, który jest liczony zależnie od długości stażu członkowskiego, a ten był za krótki żeby dostać 100%. Pełne świadczenia ze ZZ można otrzymać chyba dopiero po pół roku lub nawet roku. Sad
Dziękuję za uwagę, to byłem ja, Jarząbek ...

P.S. Powodzenia z papierkami i innymi takimi... Very Happy
Powrót do góry
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 17 Cze 2005, 8:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ja oczywiscie moge tylko zabrac glos odnosnie tej spolecznosci, ktora jedzie bydowac hute aluminium.
Bylem w Bechtelu i pytalem sie o druk E104 - jak slusznie zauwazyl Sebastian.
Sprawa byla poczatkowa skomplikowana tam na miejscu. Powiedziano mi ze zrezygnowano z tego druku i nie trzeba go brac tudziez przedstawiac pracodawcy na poczet podatku zdrowotnego ktory bedzie nam z pensji pobierany...ubezpieczeni bedziemy, jakby komus cus sie stalo lekarza bedzie miec....sercowym moge byc osobiscie....co do plci zenskiej ma sie rozumiec Very Happy

pozdrowionka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
grzegosz
Gość
PostWysłany: 17 Cze 2005, 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ehh, barth_x, czy ty aby na pewno jedziesz tam tą hutę budować? Smile Jakby co, to oczywiście chętnie będę cię wspierał w tych działaniach, hmm....medycznych Smile

pozdrowienia dla wszystkich
Powrót do góry
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 17 Cze 2005, 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

barth_x napisał:
jakby komus cus sie stalo lekarza bedzie miec....sercowym moge byc osobiscie....co do plci zenskiej ma sie rozumiec Very Happy


pod warunkiem, ze na tym odludziu znajdziecie jakiekolwiek kobiety Very Happy 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 17 Cze 2005, 12:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wystarczy mala prowokacja by poruszyc ludzi do pisania i zglebienia mysli na dany temat. Posluchajcie panowie, panie zreszta rowniez...do Islandii na budowe huty aluminium jako inz budownictwa nie jada tylko faceci...jedzie szereg roznych studentow-absolwentow politechnik z calego kraju...osobiscie poznalem 3 kobiety-tegoroczne absolwentki, ktore wlasnie tam sie udaja do pracy, 2 z nich juz tam pojechaly.......
a co do medycznych lekarzy sercowych...czyz nie kazdy chcialby takowym byc przy boku slicznej kobiety?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 17 Cze 2005, 12:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...hehe aha o dziwo niektore poznalem wlasnie tutaj!! na iceland.pl Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 17 Cze 2005, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli jedziesz tam jako inzynier budowalny, to moge Cie zapewnic ze bedziesz mial sporo roboty a czasu na rozrywki niewiele... 8)
w kazdym badz razie zycze powodzenia :wink:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alutka

Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 70
Skąd: 104 Reykjavik
PostWysłany: 17 Cze 2005, 18:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja zycze Wam dobrze poukladanego grafiku, byscie znalezli chwilke czasu na wieczorki zapoznawcze. Bo praca praca ale odpoczynek jest tez wazny w milym towazystwie Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 17 Cze 2005, 19:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

święte słowa Smile w zyciu trzeba ciezko pracowac i sukcesywnie wypoczywac. Wtedy to co bedziemy robic bedzie mialo sens zarowno dla nas jak i dla innych Very Happy
pod warunkiem ze bedziemu lubiec to co bedziemy robic Very Happy

pozdrowionka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 20 Cze 2005, 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co tu tak smutno? nikt si enie odezwie? moze ktos opowie choc dowcip o islandczykach Very Happy
_________________
Wszechpolacy do Wszechpolandii...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Alutka

Dołączył: 17 Wrz 2004
Posty: 70
Skąd: 104 Reykjavik
PostWysłany: 20 Cze 2005, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile

nikt sie nie odzywa, bo pewnikiem albo pracuja (bo dzis poniedzialek najpiekniejszy dzien tygodnia :wink: ) lub zabrali sie za "dzialania medyczne", ktore zaproponowales barth_x. Tak wiec nie dziw sie ze forum pustka swieci Smile
a kawal zaden do glowy mi nie przychodzi :wink: przynajmniej taki, ktory bym mogla na forum napisac lol

pozdawiam
_________________
Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 20 Cze 2005, 23:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja znam tylko jeden...

Facet lekko na bani wraca do domu. Żona do niego od razu: ty pijaku, tylko wódka Ci w głowie... Facet sięga do kieszeni, wyciąga kartkę i mówi:
- OK, przyniosłem test, zara zobaczymy, jaka ty obeznana i kulturalna jesteś!
Ĺťona:
- Zobaczymy, czytaj.
- Ok, pytanie pierwsze. Podaj jakieś dwie waluty.
- Ha, no chociaĹźby dolar i euro.
- Dobra, podaj dwa typy środków antykoncepcyjnych.
- Jejku, mogę Ci co najmniej 10 podać.
- Wierzę. Pytanie trzecie. Podaj mi 2 rzeki w Islandii... Milczysz? Ha, wiedziałem! Oprócz szmalu i seksu, żadnych zainteresowań!
:wink:

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 21 Cze 2005, 7:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heheheheheheh prawie jak kazda kobita Wink heheheh

pozdrawiam
_________________
Wszechpolacy do Wszechpolandii...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
veroniq
Gość
PostWysłany: 21 Cze 2005, 9:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich!
a w szczegolnosci tych, ktorzy zachlysneli sie Islandia, zaraz po tym jak zachlysneli sie HUTA, a w zasadzie jej budowa.
Nie ukrywam - mnie tez ten temat rajcuje. język

I tu do wszystkich, ktorzy sie tam wybieraja, badz juz sie wybrali kieruje moje pytanie:
Co z odziezy wierzchniej (i nie tylko) znajdzie sie, badz juz sie znalazlo w waszym plecaku, tudziez wielkiej walizie, z ktora rozpoczniecie swoj wymarzony rajd po ksiezykowej wyspie?
Czy w waszym bagazu znajdzie sie miejsce na cieple onuce, 3 czapki, 5 kurtek od deszczu, 4 pary rekawiczek i obowiazkowo puchowe kalesony?
A moze wszyscy jestescie twardzielami i jedziecie do pracy przy hucie w sandalkach, szortach i podkoszulku???

Od jakiegos czasu sledze pogode na Islandii na www.verdur.is i tamtejsze lato nieco mnie przeraza. Dzisiaj np. w okolicach huty panuje "upal" - 4 stopnie!!! Shocked
Nie dziwcie sie wiec, ze pytam o onuce i sexy lol kalesonki.

Zatem podsumowujac:
Jak powinien wygladac bagaz czlowieka, ktory wybiera sie na 3 miesiace na Wyspe pelna fiordow, elfow i 4-stopniowych upalow?

Licze na burzliwy odzew i pozdrawiam wszystkich fanatykow budowy huty
Powrót do góry
veroniq
Gość
PostWysłany: 21 Cze 2005, 9:59    Temat postu: errata Odpowiedz z cytatem

ta stronka z pogoda to www.vedur.is !!!!
Chochliki - Twisted Evil Twisted Evil sie wkradly.

pozdross
Powrót do góry
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 21 Cze 2005, 20:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tez czekam na konkretne wypowiedzi bo sam osobiscie tego nie wiem, chociaz wiem, ze mozliwosci rozgrzewki zawsze jakowes istnieja Twisted Evil
_________________
Wszechpolacy do Wszechpolandii...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
mariusx
Gość
PostWysłany: 21 Cze 2005, 20:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest wymarzona temperatura do budowy huty, a rozgrzewka jest wskazana - jakaś góralska herbatka, lub "nurzanie" się w przerębli:)
Powrót do góry
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 21 Cze 2005, 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

veroniq napisał:
Jak powinien wygladac bagaz czlowieka, ktory wybiera sie na 3 miesiace na Wyspe pelna fiordow, elfow i 4-stopniowych upalow?


UwaĹźaj z tym wnioskiem, Ĺźe islandzkie lato tak wygląda Smile ISLANDIA TO NIE KRAJ LODU! Jak widzę złośliwy i mściwy Wiking FlĂłki Vilgerðarson siągnął to co chciał Smile Jego zamierzeniem było odstraszyć ludzi od chęci przyjeĹźdĹźania na wyspę i dlatego nazwał dawno temu naszą kochaną Islandię tak a nie inaczej (kraj lodu) ale to tylko nazwa!

Latem na Islandii chodzimy z krótkim rękawem i w krótkich spodenkach. Oczywiście zmienna pogoda (jak jest caly rok) powoduje ze trzeba sie liczyc z duzymi i czestymi opadami deszczu czy wiatrem na wybrzeżu ale jest bardzo ciepło. W zeszłym roku było tam 29 stopni! A zimy są cieplejsze od naszych. U nas w zimie temperatura -10 czy mniej to nic dziwnego a na Islandii jednak te temperatury są najczesciej blisko zera.

Jadąc na 3 miesiące warto zabrać wszystkiego po trochu. Nie wiem czy w tym czasie bedziesz siedziec w miejscu w pracy czy bedziesz podrozowac? Bo jesli nie bedziesz wybierac sie ani w wysokie góry do interioru ani na lodowiec to szalik i zimowa czapka są Ci zbędne. Wzięłabym cienką czapke na wypadek własnie duzego wiatru. Przede wszystkim doradzam ubierac sie tam na cebulkę, bo i pogoda zmienia się "szaty" szybko i często. Swetry zawsze sie przydadza i w duzych ilosciach odzież przeciwdeszczowa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
barth_x

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skąd: KrakĂłw AGH
PostWysłany: 22 Cze 2005, 8:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie kraj lodu??? hmmmm dziwne Jolu, wiec dlaczego nazywa sie ICELAND, dlaczego na duzej powiezchni Islandii sa lodowce? pod ktorymi gdy wybuchnie wulkan topniejacy lod zamienia okolice w jedno wielkie jezioro i powoduje powodzie?
osmielilbym sie powiedziec ze wlasnie ISLANDIA to wlasnie kraj lodowca, a tylko czynnosc wulkaniczna i cieply prad atlantycki Golfsztorm (czy cos podobnego) zmienilo ja na to co jest teraz....

...i nie zapominajmy o polozeniu Islandii (teraz wyspy) w przeszlosci, kilaset tysiecy lat temu....lub milionow kilka
...nie pamietacie juz ze europa byla polaczona nie tylko z azja ale i afryka? to przemieszczajace sie kontynenty...

...Iceland to wyspa lodowa jak byk Very Happy

pozdrawiam
_________________
Wszechpolacy do Wszechpolandii...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
veroniq
Gość
PostWysłany: 22 Cze 2005, 10:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli podsumowując islandzkie warunki pogodowe otrzymujemy 3 zasady islandzkiej mody:
- im bardziej przypominasz cebulę tym lepiej Exclamation
- w deszczaku zawsze ci do twarzy lol
- ilekroc wychodzisz bierz ze soba sweter, nawet jesli przez mysl ci nie przejdzie, ze moglby sie przydac

Czy cos jeszcze nalezaloby do tego dopisac?

W sumie to moze i dobrze dla mnie, ze na Islandii nosi sie przez wieksza czesc roku kurtki przeciwdeszczowe, bo ........ na pewno zrobie furorę.... a to z tego względu, że:
kiedys jak z kumpela lazilysmy po Tatrach w deszczu, to Irena (ta kumpela) stwierdziła (tu cytat): "wiesz..... nawet ładnie Ci w tym deszczaku i w tym kapturze..... bo Ci twarzy nie widac!" :wink: :wink: :wink:
Wiec bez kozery mogę startowac w konkursie na Miss Mokrego Deszczaka........ Very Happy Very Happy Very Happy

pozdross z Poznania

PS: i jeszcze pytanko do chlopakow. Kiedy wylatujecie na te cud wyspe budowac te cud hute Question Macie juz terminy Question
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 38, 39, 40  Następny
Strona 4 z 40

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron