reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Kino
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 17 Paź 2004, 16:30    Temat postu: trauma Odpowiedz z cytatem

johanna napisał:
pokazywane w filmie wspomnienia bohatera nie miały wielkiego związku z jego teraźniejszością...

Ależ właśnie te retrospekcję miały fundamentalne znaczenie dla tego filmu. To dzieki nim mogliśmy zrozumieć jak trauma z dzieciństwa wpłynęła na rozwój bohatera. Gdybyśmy nie wiedzieli jak zareagował bohater w dzieciństwie na tragedię jaka go spotkała, nie miałoby żadnego znaczenia nic, co potem by pokazano. Sam tytuł "Zimne światło" odnosił się do dzieciństwa bohatera. Nie zakładajmy, że twórcy filmu taki a nie inny tytuł wymyślili dlatego, że "Kaldaljós" to takie ładne słowo...
Widziałaś "Milczenie owiec"? Przecież w historii agentki poszukującej seryjnego zabójcy nie ma żadnych owiec... Dopiero gdy prześledzimy dzieciństwo Clarise Sterling zrozumiemy skąd taki tytuł. To w jej dzieciństwie odnajdziemy historię małej dziewczynki, której nie udaje się uratować ukochanej owieczki przed śmiercią. To stąd późniejsza zapiekłość bohaterki w obsesyjnym dążeniu do celu.
W "Kaldaljós" mamy historię wrażliwego chłopca, żyjącego w swoim, nieco wyimaginowanym świecie. Niezwykle utalentowany, niezrozumiały dla otoczenia. Bohater jest chłopcem, który widzi świat inaczej, lub widzi swiat, którego inni nie widzą. Pamiętaj też, że cała historia dzieje się w Islandii, gdzie wiara we wszelkie nieznane istoty nie jest wcale taka odosobniona. Elfy i trolle są tam na porządku dziennym... Ale ten chłopiec nie widzi elfów tak jak inni je widzą lub myślą że widzą. On to, co innym wydaje się normalne, widzi inaczej, tak że to co widzi, wydawać się może nienormalne.
Dopiero gdy ujrzymy relację bohatera z matką i ukochaną siostrą, możemy zrozumieć czemu tak a nie inaczej wyglądały jego relacje z kobietami w dorosłym życiu. Dopiero gdy bohater stanął jeszcze raz na miejscu swojej traumy, w miejscu gdzie stał jego dom pochłonięty wraz z rodziną przez lawinę, bohaterowi udaje się swój lęk przezwyciężyć. Dopiero wtedy widzimy jego pogodzenie się z życiem. To wtedy kończy swoje dzieło, stylizowane na prace malarskie ukochanej kobiety i dzwoni do niej. Ta scena jest niezmiernie ważna.
Poza tym po obejrzeniu "Kaldaljós" można w pełni zrozumieć Islandię. Ten film jest najbardziej islandzkim filmiem jaki kiedykolwiek pokazywano w Polsce. "Niceland" to takie miejsce nie wiadomo gdzie, "Noí Albinoi" to historia klasycznego "everymana" - mogłaby się wydarzyć gdziekolwiek bądź. Noí jest jak Werter - może istnieć wszędzie i zawsze. "Reykajvík 101" to komercyjna wizja Islandii, a "Kaldljós" jest islandzki na wskroś. Dlatego to po skończonej projekcji tego filmu można było usłyszeć oklaski.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
johanna

Dołączył: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skąd: Kielce
PostWysłany: 17 Paź 2004, 19:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile

Ale zakończenie nie robiło wrażenia i już :wink:
Pozdrawiam
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 17 Paź 2004, 19:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak... szachistka... Jak zakończenie nie jest pełne, w stylu szach i mat, to nie robi na niej wrażenia... :wink:
I jak jej nie lubić? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 9 Gru 2004, 1:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W grudniowym numerze miesiecznika KINO obszerny i bardzo ciekawy wywiad z Fridrikssonem. Warto zajrzec.

Jesli komus nie po drodze do kiosku, to za jakis czas dostepny bedzie na stronie www.kino.onet.pl
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 21 Gru 2004, 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz jest. http://film.onet.pl/kino/8079,1209215,kino.html
Zapraszam do lektury.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Kamila

Dołączył: 19 Wrz 2004
Posty: 40
PostWysłany: 3 Sty 2005, 18:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W niedzielę 09.01.2005 na TVP1, o godz. 00:10 "101 Reykjavík" Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 9 Sty 2005, 6:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wróżę mu dużej frekwencji Smile Niedziela po północy to chyba najgorszy termin, a dodatkowo będą się odbywać wtedy imprezy związane z WOŚP..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 9 Sty 2005, 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisał:
Nie wróżę mu dużej frekwencji Smile Niedziela po północy to chyba najgorszy termin, a dodatkowo będą się odbywać wtedy imprezy związane z WOŚP..


za to ja nieodpuszcze i wytrwam Smile
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Kamila

Dołączył: 19 Wrz 2004
Posty: 40
PostWysłany: 9 Sty 2005, 21:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

można jeszcze nagrać na kasetę. ja tak zrobię Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hubercik

Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 184
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 10 Sty 2005, 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ogladałem poraz któryś i nadal robi wrażenie...
a na kasecie też mam...warte uwagi nawet mimo wczorajszej wcześniejszej pory i wczesnego wstawania rankiem
_________________
Kapitalizm-to nie kraj.Komunizm-to nie kraj.I WschĂłd, i ZachĂłd-to nie kraj.Ale Islandia-to kraj.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 11 Sty 2005, 17:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja widziałem kilka razy ale podobał się wtedy gdy oglądałem go w kinie na dużym ekranie. W telewizorku film wypada zawsze słabiej...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Stalker
Gość
PostWysłany: 11 Sty 2005, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar.. takich filmów nie ogląda się w telewizji... ciemna, mała sala kinowa z niewielkim ekranem i niewygodnymi krzesełkami - to jest wg. mnie najlepsze miejsce do podziwiania takich dzieł. gdybym miał obejrzeć Noi Albinoi w telewizji, albo, co gorsza, w jakimś multipleksie siedząc obok zabłąkanych dresiarzy wcinających wesoło popcorn i wykonujących mnóstwo innych czynności, o których na tym jakże zacnym forum wspominać nie wypada, to po prostu przeszedłbym koło tego filmu obojętnie... a mimo że oglądałem go na festiwalu w Cieszynie wśród wielu innych genialnych filmów, żyje we mnie do dzisiaj... - małe kina, wielkie wzruszenia. o... i tym sentymentalnym akcentem zakończę ten wywód. SmileSmile
Powrót do góry
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 11 Sty 2005, 23:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stalker napisał:
a mimo że oglądałem go na festiwalu w Cieszynie wśród wielu innych genialnych filmów, żyje we mnie do dzisiaj... - małe kina, wielkie wzruszenia. o... i tym sentymentalnym akcentem zakończę ten wywód. SmileSmile

Nie to, ze sie czepiam, ale kino ERA do malych nie nalezy ;-)
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 11 Sty 2005, 23:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale teĹź nie ma co się roztkliwiać bo teĹź i Noí Albinoí to nie jest dzieło wybitne. Miło bo islandzkie ale mistrzostwo to to jednak nie jest. "Kaldaljos" to był świetny film, ktĂłry mnie poruszył.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
johanna

Dołączył: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skąd: Kielce
PostWysłany: 12 Sty 2005, 13:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Kaldaljos" to był świetny film, który mnie poruszył.

Ale Niceland był lepszy :wink:
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Stalker
Gość
PostWysłany: 14 Sty 2005, 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[/quote]
Nie to, ze sie czepiam, ale kino ERA do malych nie nalezy ;-)[/quote]

No ale nie jest też multipleksem, w ogóle ma w sobie coś z cyrkowego namiotu, do którego zagląda się w poszukiwaniu cudów....Smile Mówiąc: duże kino mam na myśli wszystkie te multikina, cinema city i tym podobne przybytki w których publiczność złożona w dużej części z osób o nieskomplikowanej osobowości dresiarza zachowuje się niczym stado bydła i robi wszystko żeby pozostali widzowie nie obejrzeli filmu (obrzucanie popcornem, itp.)

A co do Noi Albinoi, uważam że to film wybitny, bardzo północny, bardzo skandynawski, przypomina mi troszeczkę 'Fucking Amal' Lukasa Moodysona, chociaż posiada tą wyjątkową aurę islandzką, której duński obraz nie miał. Serio, dla mnie był to jeden z lepszych filmów festiwalu. Najlepszy na pewno nie, ale niewątpliwie jeden z lepszych.
Powrót do góry
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 14 Sty 2005, 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi sie Era wybitnie nie podobala, podle miejsce, czulem sie jak w hangarze- echo nioslo, wiatr hulal.. A pech chcial, ze grali tam najfajniejsze filmy.
;]

NĂłi nie nazwalbym filmem wybitnym, bo to mocne slowa. Aczkolwiek w moim mniemaniu spelnil wszystkie moje oczekiwania. Swietna muzyka, piekne krajobrazy, duzo zimna, czaru. Typowe skandynawskie kino, przeszyte subtelnym humorem. Zakonczenie chwyta za gardlo, super!

A jakie filmy Tobie sie najbardziej podobaly?

Ja stawiam na "Exils" Gatlifa, "The time we killed" Jennifer Todd Reeve, "l'Avventure" Antonioniego i przede wszystkim "Tape" Linklatera.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 14 Sty 2005, 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisał:
NĂłi nie nazwalbym filmem wybitnym, bo to mocne slowa. Aczkolwiek w moim mniemaniu spelnil wszystkie moje oczekiwania.


A mnie zawiódł w jednym... Pewnie dlatego, że idąc na Noi nie wiedziałam o nim nic poza krótką wzmianką w ulotce (usprawiedliwia mnie to, że dla mnie była to jeszcze epoka przedislandzka, przedforumowa i w ogole). No i znałam fotos - ten z misiem z ptaszkim (hehe). Oczekiwałam więc misia. Z ptaszkiem. Hehe. A tymczasem miś w filmie (z ptaszkiem oczywiście) występował tak jakby inaczej... Nie było go naprawdę. I to jest moje zażalenie do filmu - że zostałam zrobiona w misia Very Happy
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 14 Sty 2005, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko dwa filmy przeszyły moje gardło nozem i zgwałciły zmysły przez uszy, była to ukochana "Thelma i Louise" i "Fight Club".....
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
monellina
Gość
PostWysłany: 15 Sty 2005, 1:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisał:

A jakie filmy Tobie sie najbardziej podobaly?
Ja stawiam na "Exils" Gatlifa, "The time we killed" Jennifer Todd Reeve, "l'Avventure" Antonioniego i przede wszystkim "Tape" Linklatera.




a ja jednak stawiam na "noi" jako ze wpisal sie w moje wyobrazenie, poza tym oczywiscie "the saddest music in the world"... genialne mniam mniam:)
...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron