reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Czy islandzki kryzys finansowy jest odczuwalny na codzień?
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Pozostałe tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy odczuwasz skutki recesji w swoim zyciu codziennym na Islandii?
Tak
54%
 54%  [ 39 ]
Nie
45%
 45%  [ 33 ]
Wszystkich Głosów : 72

Autor Wiadomość
Balzak

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 7
PostWysłany: 7 Paź 2008, 18:11    Temat postu: Czy islandzki kryzys finansowy jest odczuwalny na codzień? Odpowiedz z cytatem

No wlasnie, jak to naprawde jest? Kilka miesiecy temu przenioslem sie z Islandii na kontynent i z tego co sie orientuje byla to decyzja sluszna (w sensie finansowym).

Pytanie do ludzi mieszkajacych w Is - jak wyglada obecnie sytuacja na rynku pracy (szczegolnie branza budowlana)/nieruchomosci/zycia na codzien. Czy odczuwacie skutki recesji gospodarczej na swiecie w zyciu codziennym? Mialem plany zeby po nowym roku wrocic na Lodowa Wyspe ale z tego co slysze w mediach to jej przyszlosc rysuje sie raczej rysuje sie w czarnych kolorach.

Oto fragment artykulu na ktory dzisiaj trafilem, a ktory porusza ten temat:

"Obecnie jestem na Islandii jak wiele Polaków, przebywam tu ponad 2 lata, przyleciałem dla pieniędzy teraz KRAJ UPADA - wszystkie oszczędności straciłem o ponad 55% z powodu spadku waluty i załamania ekonomicznego na Islandii.

W tej chwili już przewidywania są takie, że zabraknie paliwa w kraju jak i żywności. Jest to wyspa utrzymują się jedynie z importu i eksportu, waluta upadła; w ciągu roku straciła na wartości ponad 80%.

Wszyscy mieszkańcy Islandczycy jak i Polacy żyli na kredyt brany w bankach w obcej walucie, gdzie obecnie nikt już nie jest wypłacalny z powodu wzrośnięcia kredytów nawet o 10% co miesiąc, mowa jest tu o tysiącach euro miesięcznie. Wszyscy, którzy mieli oszczędności - jak już wcześniej wspominałem - stracili je. Zabraknie paliwa, zwolnienia masowe ze wszystkich firm.

Obecnie przeciętny Polak zarabia 200tyś. koron w przeliczeniu jest to 4400zł przy czym połowa zarobków idzie na jedzenie i opłaty, przewidywania idą w kierunku spadku korony islandzkiej jeszcze o ponad 20% będzie to kryzys w kraju. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Balzak

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 7
PostWysłany: 7 Paź 2008, 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny artykul z dzisiejszej prasy:

"Sztorm na walutach. Islandia tonie?

W poniedziałek rząd Islandii ogłosił nieograniczone gwarancje dla wszystkich depozytów bankowych. /AFPWtorek, 7 października (12:07)

Rosyjskie ministerstwo finansów natychmiast zdementowało wtorkową informację banku centralnego Islandii o kredycie wysokości 4 miliardów euro, jakiego Rosja miałaby temu bankowi udzielić.

Rosyjski wiceminister finansów Dmitrij Pankin oświadczył, że Islandia w ogóle nie występowała o taki kredyt i nie prowadzono w tej sprawie żadnych negocjacji.

Bank centralny Islandii poinformował we wtorek o otrzymaniu od Rosji kredytu wysokości 4 miliardów euro, z terminem spłaty za cztery lata. Podkreślano, że pieniądze te mają pomóc we wsparciu islandzkiej korony, której kurs gwałtownie spada i w stabilizowaniu sektora bankowego.

Niemiecka agencja dpa pisze z Reykjaviku, że informując o kredycie islandzki bank centralny powołał się na ambasadora Rosji Wiktora Tatarincewa oraz twierdził, iż na udzielenie kredytu zgodę wyraził premier Władimir Putin.

Na potwierdzenie dpa zamieszcza przekład oświadczenia banku centralnego Islandii w tej sprawie.

Globalny kryzys finansowy ciężko dotknął w ostatnich dniach banki islandzkie. W minionych 12 miesiącach kurs islandzkiej korony wobec euro spadł o ponad 70 proc. Eksperci mają wątpliwości, czy środków z kasy państwowej wystarczy na ustabilizowanie zagrożonego sektora bankowego.

W poniedziałek rząd Islandii ogłosił nieograniczone gwarancje dla wszystkich depozytów bankowych - prywatnych i komercyjnych, a we wtorek przejął pełną kontrolę nad systemem bankowym."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
WielkiBialyKrolik

Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Paź 2008, 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaki tam kryzys
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
WielkiBialyKrolik

Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Paź 2008, 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a tak powaznie to hm, nie wiem czy moge wiele powiedziec na ten temat. jestem tu dopiero od czerwca tego roku.

ja mysle, ze wszystko zalezy od tego po co ktoś tu przyjechał, jakie są jego plany i czego oczekuje od życia.

ja jestem zadowolona, nie mam zobowiązań finansowych, obowiązków rodzinnych, w sumie o nic i o nikogo się nie martwie. jestem tu z własnego wyboru, wahania kursu mnie nie przerażają, bo mam inne priorytety. jezeli stwierdze, ze czas coś zmienić bo mi źle, to pomyśle nad tym i to zrobie, jęczeć nie ma sensu i ogólnie to jestem przeciwnikiem podniety i paniki
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Balzak

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 7
PostWysłany: 7 Paź 2008, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanuje Twoje poglady ale pytanie dotyczy obnizenia standardow zyciowych a nie wlasnych priorytetow Wink Zreszta z czasem rowniez one ulegaja zmianie, szczegolnie w sytuacjach nas zaskakujących np. utrata pracy, kiedy okazuje sie, że nagle takowa trudno jest znalesc...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
WielkiBialyKrolik

Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Paź 2008, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie zauwazylam by sie obnizyly
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
WielkiBialyKrolik

Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Paź 2008, 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a strate pracy tez mam za sobą, ze znalezieniem kolejnej nie mialam problemu. zmiana wyszła mi zdecydowanie na dobre, pracodawca zwolnił mnie bo nie dałam się oszukiwać. teraz mam wyzsza pensje i bardzo lubie swoja prace. w takiej sytuacji nie bede narzekac
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mustang

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 36
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Paź 2008, 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wnosząc do tematu kilka słów mogę napisać tyle, ja jestem tu ponad 2 lata i jeżeli chodzi o obniżenie standardu życiowego wnioskowałem z mojego doświadczenia że można tu porównać zarobki z poprzednich lat co do cen i wydatków no i wówczas tu właśnie widać różnicę, nie mówię tu o kursie korony co do złotego czy euro lecz o cenach w sklepach, czynsz za mieszkanie czy paliwo, sami przyznacie że co do wcześniejszych zarobków wydawało się mniej w koronach bo życie było tańsze, oczywiście były i podwyżki lecz większość dostała nieznaczne podwyżki a ceny w górę poszły, za wszystko płacimy więcej co jest potwierdzeniem że standard życia uległ zmianie na gorsze przynajmniej dla większości.
Jeszcze dwa lata temu Islandia była jednym z najbardziej najlepiej rozwijających się krajów gdzie i był najwyższy standard życia, wysokie zarobki niskie ceny, sama sielanka, pójście do Bonusa i wydanie 5tyś. koron na zakupy było przyjemnością bo wychodziło się z pełnym koszykiem, obecnie zrobić zakupy za 5tyś. trzeba się martwić na ile to starczy a ile jeszcze rzeczy nie kupionych.

Standard się pogorszył lecz ci co dłużej tu przebywają myślę, że sobie poradzą bo i języka już się podłapało i znajomości w pracy się ma co za ty idzie i lepsze stanowiska także, narzekać mogę ci którzy niedawno tu przylecieli dla zarobku dla tych Islandia się pomału kończy jeżeli chodzi o pieniądze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
z_łagiewnik

Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 1
PostWysłany: 8 Paź 2008, 20:57    Temat postu: wywiad dla radia :) Odpowiedz z cytatem

A ktoś chce opowiedzieć o tym w wywiadzie dla najlepiej słuchalnego polskiego radia? podajcie telefony - jutro z rańca (pl czasu) dzwonię i gramy Smile
Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
!Piwo&
Gość
PostWysłany: 8 Paź 2008, 21:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zadzwon do mnie
Powrót do góry
KO

Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skąd: z piekła
PostWysłany: 8 Paź 2008, 22:24    Temat postu: Re: wywiad dla radia :) Odpowiedz z cytatem

z_łagiewnik napisał:
A ktoś chce opowiedzieć o tym w wywiadzie dla najlepiej słuchalnego polskiego radia? podajcie telefony - jutro z rańca (pl czasu) dzwonię i gramy Smile
Very Happy


Dzwonisz na 0-700?
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 8 Paź 2008, 23:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak ja prpzyjechalam to za 3000 kr na tydzien robilo sie zakupy w Bonusie.
mieszkanie z 2 sypialniami kosztowalo 24 000 kr
litr paliwa 68 kr
wizyta u lekarza 400 kr
oplata polsatu na rok to bylo jakies 12 000 kr

reszte dopowiedzcie sobie sami....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KO

Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skąd: z piekła
PostWysłany: 8 Paź 2008, 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ja przyjechałem to świeciło słońce, była ładna tęcza na niebie, przez ulice przechodziła grupka uśmiechniętych ludzi. Na łące rosły kwiaty, pachniało świeżo upieczonym pasztetem. Ech... to były czasy
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 2605
PostWysłany: 9 Paź 2008, 6:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak ja przyjechalem to sie troche wstydzilem. ale potem przestalem. i w pracy zaczalem przy wszystkich. prykac. i po cichu. i tak glosniej.
_________________
"It's nice to be important, but it's more important to be nice", HFV, 1980-2011
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Balzak

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 7
PostWysłany: 9 Paź 2008, 17:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ile wy macie lat?Bo poczucie humoru na poziomie gimnazjalisty..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Paź 2008, 17:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mjkl napisał:
jak ja przyjechalem to sie troche wstydzilem. ale potem przestalem. i w pracy zaczalem przy wszystkich. prykac. i po cichu. i tak glosniej.


No nie zapomnij o bekaniu!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 2605
PostWysłany: 9 Paź 2008, 18:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie bekam. to niekulturalne.
_________________
"It's nice to be important, but it's more important to be nice", HFV, 1980-2011
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Balzak

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 7
PostWysłany: 9 Paź 2008, 20:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mjkl napisał:
nie bekam. to niekulturalne.


Podobnie jak zabieranie glosu kiedy nie ma sie nic sensownego do powiedzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Paź 2008, 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to dobrze ze Mjkl nei beka bo czuje sie dalej Polakiem jak widac i zna kuture!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KO

Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skąd: z piekła
PostWysłany: 9 Paź 2008, 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Balzak napisał:
Ile wy macie lat?Bo poczucie humoru na poziomie gimnazjalisty..


Ja mam 451 a Ty 5 na tą chwilę ;-)
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Pozostałe tematy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron