reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Ubezpieczenia na Islandii
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 29 Mar 2007, 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja slyszlam ze prawa do ubezpieczen licza sie od przyznania rezydentury....nie od kenitali.Ale moze ktos wie lepiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 29 Mar 2007, 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
ja slyszlam ze prawa do ubezpieczen licza sie od przyznania rezydentury....nie od kenitali.Ale moze ktos wie lepiej.

Nie wiem jak jest na pewno , ale wiem ze niektorzy polacy dostaja prawo do rezydentury dopiero po kilku miesiacach wiec to by bylo dla mnie nielogiczne zeby dopiero od tego czasu mialo sie liczyc szesc miesiecy i dopiero po tym okresie bylo by sie ubezpieczonym. Poza tym we wszystkich ubezpieczalniach mozna wykupic ubezpieczenie na pierwsze 6 miesiecy pobytu na Islandii.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 29 Mar 2007, 23:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:
niektorzy polacy dostaja prawo do rezydentury dopiero po kilku miesiacach wiec to by bylo dla mnie nielogiczne zeby dopiero od tego czasu mialo sie liczyc szesc miesiecy i dopiero po tym okresie bylo by sie ubezpieczonym


A jednak!
Informacja z pierwszej ręki, w 100% pewna: Prawo do ubezpieczenia uzyskuje sie po 6 miesiacach od zalegalizowania pobytu, czyli od otrzymania pozwolenia na pobyt wydanego przez Urzad Imigracyjny. Dokladnie tak, jak piszesz, zazwyczaj czeka sie troche na przyznanie pozwolenia, a poza tym osoba przyjezdzajaca nie od razu musi zlozyc podanie o owo pozwolenie, wiec czas sie wydluza. Nieswiadomy obcokrajowiec moze zlozyc podanie nawet po prawie 3 miesiacach pobytu! Urzad zalatwia sprawe po min miesiacu, a wiec uzyskanie ubezpieczenia moze sie znacznie opoznic.
Dziwne ale prawdziwe!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 29 Mar 2007, 23:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Einar za informacje. No to juz wszystko wiemy. Szkoda tylko ze nie jest tak jak myslalam. To troche przerazajace ze dopiero npo takim czasie nabywa sie prawa do ubezpieczenia .
Czy moglby mi ktos powiedziec ile miesiecy jest wazne ubezpieczenie z Polski? I z kad Einar masz te informacje?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 29 Mar 2007, 23:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z pierwszej ręki - z Tryggingastofnun przy Hlemmurze.
Dziwia sie tamtejsi urzednicy, ze pracodawcy o tym nie informuja, kiedy przyjmuja pracownikow. Ludzie przychodza po 6 m-cach pracy do nich po ubezpieczenie, a tu trzeba jeszcze zazwyczaj sporo jeszcze poczekac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 0:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisał:
Z pierwszej ręki - z Tryggingastofnun przy Hlemmurze.
Dziwia sie tamtejsi urzednicy, ze pracodawcy o tym nie informuja, kiedy przyjmuja pracownikow. Ludzie przychodza po 6 m-cach pracy do nich po ubezpieczenie, a tu trzeba jeszcze zazwyczaj sporo jeszcze poczekac.

Nie tylko pracodawcy nie informuja ale ulotki z tryggingi tez o tym nic nie mowia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 30 Mar 2007, 0:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla Tryggingastofnun nie jest wazne ile pracujesz na Islandii, ale ile jestes tam, dlatego podaja informacje, ze po 6 miesiacach pobytu. A pobyt mozna ustalic jedynie od daty przyznania legalnego pobytu (bo to masz wbite do paszportu), wiec juz tego dokladniej nie tlumacza co maja na mysli. To jedyne wytlumaczenie dlaczego ulotki nie zawieraja informacji tlumaczacej dokladniej co dla nich znaczy "6 miesiecy pobytu". Jesli gdziekolwiek w urzedach potrzebujesz zalatwic cos i wazny jest czas pobytu na wyspie, to zawsze liczy sie on od daty przyznania pozwolenia na pobyt.

Moim zdaniem to pracodawca powinien informowac pracownika o tej zasadzie, gdyz jesli ktos przyjezdza nieswiadomy tych wszystkich zawilosci urzedniczych, to w zyciu mu nie przyjdzie do glowy zeby udac sie po informacje czy ulotki do Tryggingastofnun. Pracodawca powinien wprowadzic swojego czlowieka w podstawowe sprawy. Przede wszystkim zeby jak najszybciej zaczal legalizowac pobyt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 0:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale z drugiej strony to co piszesz jest troche dziwne dla mnie ( chodzi mi o prawo) bo jezeli pracodawca wystepuje o kenitala i jezeli pracownik te kenitala dostaje to jest od dnia wydania kenitali legalnie zarejestrowany na Islandii? Czyli wydaje mi sie bo nie wiem jak jest w rzeczywistosci ze przy ubieganiu sie o kenitala pracodawca od razu automatycznie ubiega sie o pozwolenie na pobyt?
Ale to wszystko jest pokrecone...
Znam przypadek ze osoba dostala pozwolenie na pobyt dopiero po 5 miesiacach pracy na Islandii. Czy to znaczy ze przez ten czas pracowala nie legalnie i bez ubezpieczenia?
Z tego co widze to wogole nie mam pojecia na ten temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 30 Mar 2007, 1:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kennitala, to jedno a pozwolenie na pobyt to drugie. Absolutnie nadanie kennitali nie pociaga za soba automatycznego wystapienia o pozwolenie na pobyt. Moze kiedys tak bylo, ze pracodawca musial to wczesniej wszystko zalatwic, bo wtedy nie mozna bylo pracowac na Islandii tych trzech pierwszych miesiecy po przyjezdzie, jak jest teraz.

Pamietaj, ze aby rozpoczac prace musisz miec kennitale ale nie musisz miec od razu pozwolenia na pobyt. Jesli ktos nie chce byc na Islandii wiecej niz 3 miesiace, to nie wystepuje o pozwolenie na pobyt i sobie legalnie pracuje przez ten czas ale nie wlicza sie mu ten czas do okresu pobytu na Islandii. Dlatego sa to teraz dwie odrebne sprawy, przynajmniej dla osob z krajow UE.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
CHRISTCRUSHER
Gość
PostWysłany: 30 Mar 2007, 1:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wielokrotnie bywałem już u lekarza i zawsze przy płaceniu za usługę pytali sie od kiedy jestem na Islandii a nie od kiedy mam zezwolenie (akurat w moim przypadku miałem zezwolenie zanim przyleciałem ,ale to w tym wypadku nieistotne) , od znajomych islandczyków dowiedziałem się ,że nawet islandczyk który wraca do Islandii po jakimś dłuższym (nie mam pojęcia jak długim) okresie mieszkania poza granicami również uzyskuje prawo do pełnego ubezpieczenia zdrowotnego dopiero po 6 miesiącach od daty powrotu (nie dotyczy to jakiś delegacji czy pracy za granicą ale zmiany miejsca zamieszkania) mimo tego ,że jako obywatel Islandii nie potrzebuje oczywiście zezwolenia na pobyt
Powrót do góry
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 1:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze pytanie
Jeszcze kilka lat temu zeby wyrobic sobie kennitala potrzebne bylo zaswiadczenie ze jest sie ubezpieczonym, czy teraz tez jest to wymagane?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
CHRISTCRUSHER
Gość
PostWysłany: 30 Mar 2007, 1:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przy wyrabianiu kennitali dosłownie nie potrzebujesz niczego ,jeszce raz podaje link do wniosku http://www.thjodskra.is/media/eydublod/kennit_erl_borg_ensk.pdf
Powrót do góry
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 1:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem to pracodawca powinien informowac pracownika o tej zasadzie
A tak swoja droga to pracodawcy wiedza mniej od nas, i coraz czescie sie spotykam z tym ze im to tez na reke aby pracownicy za duzo nie wiedzieli.
Rozmawiam z wieloma osobami i nie rzadko jest tak ze wiele z tych osob poprostu nieswiadomie pracuje na czarno,mimo zapewnien swoich pracodawcow ze tak nie jest.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 30 Mar 2007, 3:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CHRISTCRUSHER napisał:
wielokrotnie bywałem już u lekarza i zawsze przy płaceniu za usługę pytali sie od kiedy jestem na Islandii a nie od kiedy mam zezwolenie


Po pierwsze Twoj przypadek jest szczegolny (patrz punkt nizej). Po drugie, gdyby przyszlo do jakichkolwiek formalnosci, to liczy sie data legalizacji pobytu (od tej daty istniejesz dla islandzkich urzedow) a nie data przylotu.

CHRISTCRUSHER napisał:
(akurat w moim przypadku miałem zezwolenie zanim przyleciałem ,ale to w tym wypadku nieistotne)


No wlasnie najbardziej istotne w tej dyskusji:) poniewaz u Ciebie te daty (przyjazd i legalizacja pobytu) pokrywaja sie. Jak tylko stanales na islandzkiej ziemi, zaczal liczyc Ci sie pobyt na Islandii. Teraz tak nie jest - w ciagu 3 pierwszych miesiecy pracy rozpoczynasz starania o legalizacje pobytu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
CHRISTCRUSHER
Gość
PostWysłany: 30 Mar 2007, 10:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masz całkowitą rację Very Happy ,oto co znalazłem na stronie Tryggingastofnun

http://www.tr.is/media/erlend-mal/Upplysingar_f_erlenda_starfsmenn_ENS.doc

pozdrĂłwka
Powrót do góry
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 10:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed chwila dzwonilam w tej sprawie do Tryggingastofnun rikisins. I oto co mi powiedzieli.
Obcokrajowiec nabywa prawo do ubezpieczenia na Islandii zaraz po zameldowaniu sie w Hagstofan (thjodskra). Jezeli jest jakis problem z zameldowaniem a minie 6 miesiecy wtedy trzeba postarac sie o papier ze skattstofan ze w ciagu ostatnich 6 miesiecy placilo sie podatek i przyniesc to do tryggingi .
Poza tym najlepiej na poczatku miec papier z Zus-u E-104.
Jesli ma ktos jakies jeszcze pytania odnosnie tego tematu to podaje nr telefonu do Tryggingastofnun rikisins gdzie mozna sie wszystkiego dowiedziec. 560 4460
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asiaaa

Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 45
Skąd: Akureyri
PostWysłany: 30 Mar 2007, 10:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy temat sie rozkrecil. Tylko otrzymanie rezydentury w moim przypadku trwa bardzo dlugo, bo papiery emigracyjne wyslalam w styczniu i do tej pory czekam. Dzwonilam do urzedu i pytalam sie jak dlugo bede jeszcze czekac powiedzieli mi ze w ciagu miesiaca powinnam otrzymac rezydenture. Rolling Eyes A wiec jestem tutaj juz 4 miesiace i jak dostane rezydenture to jeszcze poczekam pol roku. Question


Czy ktos sie orientuje jak to jest z dziecmi? Czy jak moj synek dostanie rezydenture, to po pol roku terz uzyskoje takie prawa jak islandczycy. Czy musze to gdzies zglaszac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asiaaa

Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 45
Skąd: Akureyri
PostWysłany: 30 Mar 2007, 10:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jaka jest islandzka nazwa wniosku do zameldowana. Poniewaz ja z rodzinka jestesmy zameldowani od chwili przyjazdu na islandie. Wiec jak bede musiala isc do lekarza to nie musze sie martwic. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 30 Mar 2007, 11:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:
Obcokrajowiec nabywa prawo do ubezpieczenia na Islandii zaraz po zameldowaniu sie w Hagstofan (thjodskra)

To jest sprzeczne z wszystkimi informacjami, jakie można znaleźć gdziekolwiek w oficjalnych ulotkach i informatorach wydawanych przez islandzką administrację. Urzędnik w Tryggingastofnun ríkisins nie spojrzy nawet na żadne papiery od pracodawcy ani z urzędu skarbowego. Patrzy w system i widzi ile jesteś na Islandii. A data liczy się oczywiście od uzyskania wpisu w paszporcie, czyli pozwolenia na pobyt.

W informatorze Tryggingastofnun rĂ­kisins napisane jest:
"Ażeby być ubezpieczonym w Islandii, dana osoba musi przebywać w kraju przynajmniej sześć miesięcy. Osoby, które przenoszą się do Islandii z krajów Europejskiej Strefy Gospodarczej i były tam ubezpieczone, uznane są za ubezpieczonych wraz z dniem przybycia, jeśli tylko przedstawią odpowiednie zaświadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (Tryggingastofnun)."

Jakoś mało prawdopodobne, żeby przepisy się nagle zmieniły... Nie wiem na jakiego urzędnika przyszło Ci trafić ale chyba nie był najbardziej kompetentny albo może nie zadałaś precyzyjnego pytania.


soley napisał:
Jezeli jest jakis problem z zameldowaniem a minie 6 miesiecy

A jaki moĹźna mieć problem z zameldowaniem? Idziesz do ÞjĂłðskrá i w ciągu 5 minut załatwiasz... Zresztą kaĹźdy ma obowiązek w ciągu 7 dni poinformować ÞjĂłðskrá o zmianie swojego zamieszkania.

soley napisał:
Poza tym najlepiej na poczatku miec papier z Zus-u E-104.

Trzeba jednak pamiętać, że sporo osób przyjeżdżających tu do pracy nie miało ubezpieczenia w Polsce, bo byli np. bezrobotni. Wątpię, żeby na podstawie ubezpieczenia wydawanego w Polsce przez Urząd Pracy można było uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego czy druk E104. Ale to inna bajka i o to trzeba się dowiedzieć jeszcze w Polsce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani udzielajacej mi inormacji zadalam konkretne pytanie dotyczacych tylko i wylacznie polakow. Nie wiem jak jest z obwatelami innych krajow bo to mnie akurat nie interesuje. Problem z zameldowaniem jest tez czesciej niz Ci sie wydaje. Czesto jakas firma sciaga polakow do pracy i oferuje im mieszkanie w roznych formach nie zadko sa to biura przerobione na pokoje. Wtedy w miejscu takim nie mozna zameldowac osoby bo nie jest to prawne mieszkanie i nie widnieje w spisie jako mieszkanie ale jako biuro.
Informacje w ulotkach, informatorach jak juz wczesniej zdazylismy zauwazyc sa bardzo ogolne.
Poza tym bardziej prawdziwe sa dla mnie informacje od pracownika tryggingi niz z informatora, ktory czesto jest tlumaczony byle jak.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następny
Strona 2 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron