reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Książki
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> ICELAND.PL & Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Daniel

Doczy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skd: Katowice
PostWysany: 26 Kwi 2004, 20:57    Temat postu: Książki Odpowiedz z cytatem

Czy w serwisie iceland.pl możnaby zamieścić jakąś listę wartościowych, "polecanych" przez Was książek wydanych w Polsce, najlepiej po polsku, traktujących o Islandii ? To znacznie ułatwiłoby zbieranie informacji na tematy związane z tą bardzo ciekawą wyspą. Dzięki takiej liście (aktualizowanej na bieżąco) każdy wiedziałby czego powinien szukać w księgarni, bądź w antykwariacie (nie chodzi mi tylko o nowości wydawnicze), chcąc dowiedzieć się jak najwięcej w danej interesującej go dziedzinie dotyczącej Islandii.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 26 Kwi 2004, 23:45    Temat postu: Re: Książki Odpowiedz z cytatem

Hmmmm, w Polsce i po polsku.... no cóż, ciężko z tym trochę w naszym kraju. Uwierz, bardzo bym chciała mieć co uaktualniać w tej dziedzinie.
Aktualnie, prócz "Poradnika ksenofoba", "Rozmówek islandzkich" i gdzieniegdzie jeszcze dostępnego "Słownika isl-pol i pol-is" nie ma nic. Na Islandii mozna kupic jedna pozycje po polsku, ale w Polsce tego nie ma. To taki mały albumik, tylko z podpisami zdjęć, wydany w różnych językach, m.in. po polsku.
Bywały do tej pory artykuły, książki, w których np. jakiś rozdział był poswięcony Islandii, czy jakieś broszury o tym kraju. Nie ma tego dużo, w dodatku, to już raczej stare wydania i trudno o nie. Spis literatury, dotyczącej Islandii znajduje się na stronach TPP-I. Może w antykwariatach czy na aukcjach czasem coś się pojawi, ale tego już nie jesteśmy w stanie kontrolować. Natomiast jeśli pojawi się coś w księgarniach nowego to na pewno o tym poinformujemy.

Nowe książki, jak marzenie, o Islandii, najaktualniejsze, piękne wydania encyklopedyczne, albumy z opisami, przewodniki, różne tematyczne książki, są głównie... po angielsku (oczywiście nie licząc islandzkiego). Można oszaleć, jak wejdzie się do księgarni na Islandii... No ale to jest najaktualniejsze, nie ma się co oszukiwać no i przede wszystkim jest w czym wybierać!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
monia2p

Doczy: 17 Kwi 2004
Posty: 18
Skd: Naglowice,a na razie kraków
PostWysany: 27 Kwi 2004, 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

teraz nie mam tego przy sobie ale listę najlepszych pozycji o Islandii opublikuję w najbliższych dniach:)po prostu teraz nie mam zdeczka czasu bo za 2 tygodnie mam egzaminy...ale jak tylko ten czas znajdę to nie ma sprawy:)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
monia2p

Doczy: 17 Kwi 2004
Posty: 18
Skd: Naglowice,a na razie kraków
PostWysany: 27 Kwi 2004, 18:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto wszystko co znalazłam w kolejności chronologicznej:

1."ISLANDIA ALBO KRÓTKIE OPISANIE WYSPY ISLANDII"-Daniel Vetter (1638r.)
2."ZIEMIA I CZŁOWIEK. SZKICE I STUDIA GEOGRAFICZNE."-Wacław Nałkowski (1901r.)
3."Z OSTATNIEJ DOBY WULKANIZMU"-Ksawery Sporzyński (1903r.)
4."NOTATKI Z PODRÓŻY PO ISLANDII"-Maurycy Komorowicz (1908r.)
5."WYSPA NA CHMURNEJ PÓŁNOCY"-Ferdynand Goetel (1928r.)
6."ISLANDIA.KRAJ I NARÓD."-Ingeborg Stemann (1928r.)
7."WYSPA MGIEŁ I WICHRÓW"-Czesław Centkowicz (1934r.)
8."SAGA O JARLU BRONISZU"-Władysław Jan Grabski (1946r.)
9."ISLANDIA"-Zofia Zalewska (1949r.)
10."ISLANDIA.INFORMACJE O KRAJU I PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI HANDLOWE"-(1958r.)
11."DOKĄD OCZY PONIOSĄ"-Lucjan Wolanowski (1959r.)
12."SZCZĘŚCIE Z MORSKIMI OCZAMI"-Bohdan Rychliński (1962r.)
13."WYSPA WIKINGÓW"-Stanisław Helsztyński (1965r.)
14."NA DALEKIEJ PÓŁNOCY"-W.Narębski (1966r.)
15."REJS DO ISLANDII"-Wojciech Orszulok (1969r.)
16."TAJEMNICE SAG I RUN"-Marian Adamus (1970r.)
17."ISLANDZKI REJS"-Dariusz Bogucki (1970r.)
18."PRZEWODNIK PO RYNKACH ZAGRANICZNYCH-ISLANDIA"-(1970r.)
19."WSPÓŁCZESNA STREFA MARGINALNA LODOWCA SKEIDARARJOKULL NA ISLANDII"-Stefan Jewtuchowicz (1971r.)
20."WSPÓŁCZESNE PROCESY FLUWIALNE I RZEŹBA RÓWNINY SKEIDARERSANDUR"-Kazimierz Klimek (1972r.)
21."WYBRANE ZAGADNIENIA Z HYDROGRAFII PRZEDPOLA LODOWCA SKEIDARARSANDUR"-Zygmunt Churski (1974r.)
22."ZAGADNIENIA KLIMATOLOGICZNE I GLACJOLOGICZNE ISLANDII"-Gabriel Wójcik (1976r.)
23."STARE SAGI ISLANDZKIE"-Margaret Schlauch (1976r.)
24."SPOTKANIE Z ISLANDIĄ"-Halina Ogrodzińska (1977r.)
25."REPUBLIKA ISLANDII"-Anna Marciniakówna (1978r.)
26.DEPESZE Z REYKIAWIKU"-Ryszerd Fitz (1981r.)
27."ISLANDIA"seria 'świat w pigułce'-Zdzisław Preisner (1983r.)
28."SŁOŃCE OD PÓŁNOCY"-Anna Marciniakówna (1984r.)
29."KLASYCY I WSPÓŁCZEŚNI-SZKICE O PROZIE SKANDYNAWSKIEJ XIX I XX WIEKU"-Witold Nawrocki (1985r.)
30."WYSPA OGNIA I LODU"-Anna Marciniakówna (1986r.)
31."NA SKAŁACH, PRZEZ LĄDY I MORZA"-Andrzej Wożnicki (1991r.)
32."KONSTYTUCJA REPUBLIKI ISLANDII"-tłum. Stanisław Sagan (1991r.)
33."ISLANDIA-INFORMATOR"- Henryk Binkowski (1995r.)
34."DROGAMI ROZPACZY I NADZIEI"-Stanisław Laskowski (1999r.)
35."PORADNIK KSENOFOBA:ISLNDCZYCY"- Richard Sale tłum. Paweł Łuków (1999r.)

Życzę przyjemnej lekturki:):):)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
Daniel

Doczy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skd: Katowice
PostWysany: 27 Kwi 2004, 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj, zupełnie zapomniałem o spisie na stronach TPPI Embarassed . Co do nowości wydawniczych, i w ogóle ilości książek po polsku dotyczących Islandii spodziewałem się nieco większej ilości. Póki co, spróbuję poszukać tych co "nowszych" wydań w księgarniach i antykwariatach, ewentualnie przejdę się do biblioteki.
Jeśli chodzi o książki w języku angielskim, to nie mam nic przeciwko, jednakże skoro w Polsce jest problem znaleźć polskie, to co dopiero będzie z angielskimi pozycjami Sad
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 27 Kwi 2004, 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daniel napisa:
jednakże skoro w Polsce jest problem znaleźć polskie, to co dopiero będzie z angielskimi pozycjami Sad


No oczywiście trzeba je kupować za granicą. Islandzkie księgarnie chętnie prowadzą sprzedaż wysyłkową. Zostaje jeszcze Amazon, ale tam nie ma wszystkiego tego co na Islandii, no i część książek da się sprowadzić przez nasze księgarnie, ale skoro one mogą, to i my sami również, więc nie ma co płacić im za pośrednictwo tylko zamówić samemu.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
monia2p

Doczy: 17 Kwi 2004
Posty: 18
Skd: Naglowice,a na razie kraków
PostWysany: 28 Kwi 2004, 9:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak mogłam zapomnieć!!!! Jeżeli chcesz coś jeszcze ciekawego i Islandii to zawsze zostaje lekturka 15-tomowej sagi Margit Sandemo pt."Saga o czarnoksiężniku".Może nie ma tam wiarygodnych faktów na temat Islandii ale niewiele się to wszystko mija z prawdą!!! Poza tym chciałam zaznaczyć że właśnie od tej sagi zaczęła się moja miłość do Islandii...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
Daniel

Doczy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skd: Katowice
PostWysany: 28 Kwi 2004, 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

monia2p napisa:
Jak mogłam zapomnieć!!!! Jeżeli chcesz coś jeszcze ciekawego i Islandii to zawsze zostaje lekturka 15-tomowej sagi Margit Sandemo pt."Saga o czarnoksiężniku".Może nie ma tam wiarygodnych faktów na temat Islandii ale niewiele się to wszystko mija z prawdą!!! Poza tym chciałam zaznaczyć że właśnie od tej sagi zaczęła się moja miłość do Islandii...

Jeśli to znajdę to przeczytam Smile . Niestety jak zauważyliśmy powyżej, trudno jest u nas dostać jakiekolwiek książki związane z Islandią Sad
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 28 Kwi 2004, 18:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nakład Sag o Czarnoksiężniku jest już wyczerpany... Crying or Very sad Ale Sandemo pisze o Islandii jeszcze w "Saga o Królestwie Światła. Móri i Ludzie Lodu", można zamówić na www.polnordica.com
Cytat:
Poza tym chciałam zaznaczyć że właśnie od tej sagi zaczęła się moja miłość do Islandii...

_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 28 Kwi 2004, 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a tu jest wspominany wczesniej spis ksiazek http://www.tppi.org.pl/ksiazki.html
Mam 2 książki, których fragmenty są poświęcone Islandii oraz 1 książke w całości poświęcone Islandii Very Happy
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Daniel

Doczy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skd: Katowice
PostWysany: 28 Kwi 2004, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm, chyba w najbliższym czasie wyruszę na łowy do księgarń i antykwariatów, i może zostanę szczęśliwym posiadaczem kilku (mam nadzieję, że kilku) książek z wyżej wymienionej listy :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
monia2p

Doczy: 17 Kwi 2004
Posty: 18
Skd: Naglowice,a na razie kraków
PostWysany: 29 Kwi 2004, 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daniel napisa:
monia2p napisa:
Jak mogłam zapomnieć!!!! Jeżeli chcesz coś jeszcze ciekawego i Islandii to zawsze zostaje lekturka 15-tomowej sagi Margit Sandemo pt."Saga o czarnoksiężniku".Może nie ma tam wiarygodnych faktów na temat Islandii ale niewiele się to wszystko mija z prawdą!!! Poza tym chciałam zaznaczyć że właśnie od tej sagi zaczęła się moja miłość do Islandii...

Jeśli to znajdę to przeczytam :) . Niestety jak zauważyliśmy powyżej, trudno jest u nas dostać jakiekolwiek książki związane z Islandią :(


Rzeczywiście nakład sagi Margit Sandemo jest już wyczerpany ale znajdziesz ją w każdej bibliotece:)przyjemnej lekturki:)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 23 Pa 2004, 11:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jest ksiazka pana Preisnera, ale nie Zbigniewa, Zdzislaw mu chyba, zatytulowana po prostu "Islandia", to rodzaj cieniutkiego przewodnika-kompendium. No i klasyka, czyli Halldor Laxness (nieco zdezaktualizowany), Gunnar Gunnarsson (to samo), a takze dobra dla dopiero poznajacych Islandie "Edda poetycka" w tlumaczeniu Apolonii Zaluskiej-Stromberg. No i "101 Reykjavik", naturalnie Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kamila

Doczy: 19 Wrz 2004
Posty: 40
PostWysany: 24 Pa 2004, 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja niedawno odkryłam w swojej bibliotece dział z literaturą skandynawską, co mnie niezmiernie ucieszyło. już zauważyłam parę islandzkich pozycji i na pewno się z nimi zapoznam. w ogóle mam zamiar zapoznać się z całym działem, tylko nie wiem jak to mi się uda, bo szkoła niestety wykańcza język

a tak poza tym chciałam się przywitać, bo to mój pierwszy post tutaj Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 25 Pa 2004, 12:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jedna mi sie przypomniala. Pare lat temu Proszynski i Spolka wydali ksiazeczke Katarzyny Bzowskiej-Gudmundsson pt. "Kopciuszek, ktory zjadl wilka". Zadna literacka rewelacja, ale akcja dzieje sie w Reykjaviku, glowna bohaterka jest cudzoziemka i GENiALNE sa opisy stereotypow na temat Islandczykow plus smakowita historyjka o nadawaniu imion, boki zrywalam ze smiechu.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 25 Pa 2004, 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest recenzja tej książki na iceland.pl
http://www.iceland.pl/artyk/040426artyk1.html
Polecam 8)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 26 Pa 2004, 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to Pan, Einarze, jest autorem tej bezkrytycznej recenzji? Zreszta niewazne kto, mam natomiast wrazenie, ze jest ona kolejnym dowodem na to, ze wystarczy wspomniec o Islandii w jakiejkolwiek formie, by wzbudzic zachwyt forumowiczow. Tak, wiem, milosc jest slepa, czytalam ten fragment dyskusji na forum.
Mam pewne podejrzenia, ze autor recenzji jest humanista, niewykluczone, ze i polonista (wskazuja na to uwagi o bledach jezykowych. Przy okazji dbalosci o poprawnosc -- czy ktos moglby zmienic napis pojawiajacy sie przy kasowaniu wiadomosci "czy na pewno chcesz usunac TA wiadomosc"? TE, na mily Bog! Niestety nie mam polskich znakow...). Tak sie sklada, ze i ja jestem polonista o specjalnosci krytyka literacka, wiec wtrace swoje trzy grosze.
Akcja jest nieprzewidywalna, a zakonczenie zaskakujace, ale nie dlatego, ze autorka jest profesjonalistka, ale dlatego, ze prawdopodobnie pogubila sie w materii, ktora sie zajmowala. Wyraznie widac, ze braklo pomyslu na zwiazanie wszystkich watkow poruszonych w ksiazce. Jest wymeczone i zostawiajace uczucie niedosytu.
Genialne dzielo? Troche pokory prosze, Milosz sie w grobie przewraca, a i pani Gudmundsson z pewnoscia nie pretenduje do miana objawienia polskiej literatury.
Ale walor turystyczno-edukacyjny jest nie do podwazenia, podobnie jak poczucie humoru autorki. Zapraszam do lektury i wyrobienia sobie wlasnej opinii. Ksiazke pare miesiecy temu widzialam w koszach z przecenionymi egzemplarzami w sieci GEANT.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Steva

Doczy: 20 Lut 2004
Posty: 127
PostWysany: 26 Pa 2004, 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z całym szacunkiem Ireth, ale kazdy ma prawo widzieć i rozumiec swoimi oczami (oczyma?bądż co bądż mam do czynienia z fachowcem) i duszą : treść książki, filmu, krajobrazy i kulturę Islandii,piękno i brzydotę i inne sprawy tego świata. Więc (upsss,nie zaczyna się zdania od "więc") proszę pozwól , aby każdy napisał co sam o tym myśli.Nie wszystkie zdania muszą być zgodne z Twoimi.
Przepraszam jeśli poczułes się obrażony,Twojej fachowości ,Broń Boże, nic nie ujmuję, tylko domagam się wolności słowa, a nie naginania go do swich poglądów. Forum jest właśnie po to by wymieniać poglądy , dyskutować, zastanawiac się nad przemyślaniami innych uczestników, porównywac ze swoimi i...dyskutować, dyskutować, dyskutować.....(pokojowo, chciałam dodać)
Pozdrawiam
steva
_________________
Jutro to dziś - tyle, że jutro
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 26 Pa 2004, 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Steva, odpusc sobie ironie, nigdzie nie napisalam, ze moje zdanie jest swiete i jedyne obowiazujace, wrecz przeciwnie, odsylam do ostatniego akapitu. I nigdzie nie kwestionuje niczyjego prawa do wolnosci slowa. Gdzie widzisz naginanie czegokolwiek do moich pogladow?
A rozpisalam sie na temat recenzji z tego wzgledu, ze trzeba znac umiar i proporcje w ocenianiu, tyle. Chyba, ze to wlasnie nazywasz naginaniem.
Pozdrawiam takze.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 26 Pa 2004, 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej, hej, dziewczyny, czemu tak zadziornie?
Ireth, recenzje pisał kto inny, ani nie einar ani nie ja, pytałaś, to pisze. A autor nie jest ani humanista ani polonista, wrecz przeciwnie - "ścisłowiec" z krwi i kości:)
Nie moge poprawic niestety TĄ na TĘ, nie ja pisalam program. To gotowy wyrób phpBB, wiec ewentualnie u nich interweniuj.

Ksiazka jest super, trzeba miec talent zeby tak napisac. Miłosz był na pewno wielkim człowiekiem, ale co zrobić jak na co dzień więcej przyjemności większości ludzi daje właśnie taka twórczość jak pani Gudmundsson? A jeszcze jak przy tej okazji mozna sie z książki tyle dowiedziec o samej Islandii, to nic dodac nic ujać. Szczegolnie jak sie zna Islandię, to ta ksiązka wydaje sie być wielkim dziełem, gdyż dostrzega się jak umiejętnie autorka przemyca w wątkach info o wyspie. Ja jestem tez pod wrazeniem ksiazki.

Nie chodzi tu o porównanie wszystkich istniejacych dziel literackich i mowienie na tym tle ze "Kopciuszek, który zjadł wilka" jest najlepszy. Bo tak nie jest. My TU mowimy o tym co islandzkie (to lubimy, tym zyjemy, po to jest to forum) wiec ta książka jest dlatego dla nas taka wyjatkowa. Tym bardziej ze bardzo malo jest ksiazek, programow w tv i w ogole wszekiego info o Islandii po Polsku i na takim gruncie pojawił się właśnie "Kopciuszek.."
Rozumiesz juz o co nam chodzi?

Daj nam namiary na te kosze w hipermarkecie (w jakim miescie?). Mamy w redakcji tylko pozyczony egzemplarz i z checia kupimy ksiazke by miec
własny. Niedawno dowiadywalismy sie w Prószyńskim i mowili ze wznawiac nie beda narazie. Dziwi mnie wiec sterta tych ksiazek w Geant-cie. Ale to mile zaskoczenie. Ty zaś wyraźnie podkleslasz fakt ze znalazly sie w koszach z przeceną w hipermakecie..


Ostatnio zmieniony przez Jola dnia 26 Pa 2004, 14:59, w caoci zmieniany 2 razy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> ICELAND.PL & Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron