reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Banany na Islandii...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
majeranek
Go
PostWysany: 28 Wrz 2005, 12:25    Temat postu: Banany na Islandii... Odpowiedz z cytatem

Zabraniamy niekulturalnych i chamskich wypowiedzi, w związku z czym usunięty został tekst tej wypowiedzi.
W części merytorycznej dotyczył on wątpliwości: "Czy Islandia jest największym w Europie producentów bananów?"


Administrator Forum
Powrt do gry
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 28 Wrz 2005, 12:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tez mi sie to nie podobalo.
Nawet rozmawialem na ten temat z adminami. Przedstawili mi swoje racje, a ja powiedzialem ze to sprawdze.
W sobote bylem w Hveragerdi i potwierdzono mi ta informacje. Pytalem w ogrodzie botanicznym Eden. Obok maja kilkadziesiat szklarni w ktorych hoduja banany, kawe, pomidory, ogorki...
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Gollum
Go
PostWysany: 28 Wrz 2005, 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mają warunki, to dlaczego mają nie uprawiać. W ich klimacie wszystko muszą pod szkłem. A że ogrzewanie tanie, bo ziemia ich grzeje, to co mają sobie żałować.
Powrt do gry
majeranek
Go
PostWysany: 30 Wrz 2005, 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie jest źródło ciekawostek o Islandii, które zamieszczane są w niniejszym serwisie? Skąd pochodzą te twierdzenia?
Tak, w szczególności chodzi mi o to, czy Islandia jest największym producentem bananów w Europie.
Powrt do gry
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 30 Wrz 2005, 12:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Setki ksiązek, serwisy islandzkie i nasze doswiadczenia.

Odpowiedź na pytanie (jeśli nie zauważyłeś jej powyżej): Tak, Islandia jest największym w Europie producentem bananów.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Gollum
Go
PostWysany: 30 Wrz 2005, 21:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy gdzieś w Europie produkuje się banany? Nigdzie, bo jest im za zimno. A na Islandii się je uprawia. Pod szkłem. I tym sposobem Islandia jest producentem bananów, a taka Polska nie.
Powrt do gry
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 22 Gru 2005, 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Confused
Niestety to nieprawda że Islandia jest najw. producentem bananów w Europie, jest nim Hiszpania. Jedynym miejscem w Europie gdzie uprawia sie banany to W-y Kanaryjskie należące do Hiszpanii (cóż geograficznie nie jest to już Europa, ale politycznie tak - więc zdanie: Islandia jest największym producentem bananów w Europie jest nieprawdziwe :-)
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Gru 2005, 23:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ale w ten sposób to można by powiedzieć też, że najwięcej kangurów jest w Europie, bo najwięcej jest ich w Australii a Królowa Brytyjska jest tam oficjalnie głową państwa a Wielka Brytania jest w Europie... Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 22 Gru 2005, 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi tu przecież o przynalezność państwową danego terytorium tylko o jego położenie geograficzne. Na kontynencie europejskim najwięcej bananów hoduje się w Islandii - to zdanie jest bardzo prawdziwe.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 28 Gru 2005, 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wczoraj na kanale Planete okolo 23 ciej pokazano film o ochronie srodowiska i zagrozeniach naturze .Przedstawiono w nim Islandie jako panstwo ktore za ponad 20 lat bedzie uzywac tylko wodoru jako paliwa .I pokazano szklarnie z bananami.....i roznymi roslinami tropikalnymi .Program nazywal sie SOS....i dalej nie pamietam ,,,,jesli komus zalezy na obejrzeniu to moze beda powtarzac.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
music80s
Go
PostWysany: 29 Gru 2005, 13:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceland.pl

Ostatnio zmieniony przez music80s dnia 1 Lut 2006, 22:17, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 30 Gru 2005, 15:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm - a czy wynaleziono już samochód, którego cena jest w granicach rozsądku i którego paliwem jest wyłącznie deuter? O ile wiem (a moja wiedza w dziedzinie motoryzacji jest wybitnie skapa Wink, to na rynku są dostępne tylko samochody "hybrydowe"). Chociaż - 20 lat to bardzo dużo i przy dzisiejszym tempie postępu technicznego...

Pomysł z deuterem jest świetny - mam nadzieję, że nie tylko Islandia go wprowadzi.

Temat o bananach, a ja o wodorze Confused
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 4 Sty 2006, 0:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
No ale w ten sposób to można by powiedzieć też, że najwięcej kangurów jest w Europie, bo najwięcej jest ich w Australii a Królowa Brytyjska jest tam oficjalnie głową państwa a Wielka Brytania jest w Europie... Wink


Nie myślałem, że moja odpowiedź (pierwsza na tym forum!) pociągnie odzew administratorów…
Ktoś pytał gdzie hoduje się banany (w naturalnych warunkach) w Europie, więc odpowiedziałem zgodnie z prawdą...wyjaśniając ewidentną różnicę pomiędzy geografią fizyczną a polityczną. Oczywiście cieszę się że na Islandii, uprawia się banany, (jak to niesamowicie brzmi!).
Porównanie UK - Australia a Hiszpania - IC (Islas Canarias) jest nierzeczowe - IC to państwo Hiszpania; mieszkańcy IC (w tym producenci bananów Smile to obywatele Hiszpanii a mieszkańcy Australii to nie Brytyjczycy. Zwierzchnictwo (w ramach Commonwealthu symboliczne i dobrowolne (sic!)) nie stanowi o statusie politycznym kraju. Przykładem w Europie jest choćby Andora.
I jeszcze jedno: wszystkie kangury są (tylko i wyłącznie) australijskie, gdziekolwiek by nie żyły, natomiast banany nie ( Very Happy ); banany kanaryjskie (odmiana cavendish) są całkiem inne niż te np. te z Ameryki Łacińskiej czy z Azji.
Swoją drogą, ciekawe jaką odmianę bananów hoduje się w Islandii, bo ze zdjęć słabo widać Crying or Very sad
pozdrawiam
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 4 Sty 2006, 0:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na kontynencie europejskim najwięcej bananów hoduje się w Islandii - to zdanie jest bardzo prawdziwe. - być może to prawda (termin kontynent oznacza podział fizyczny)
natomiast zdanie:
„Islandia jest największym producentem bananów w Europie” jest (niestety) nieprawdziwe, z przyczyn semantycznych:

Statystyki produkcyjne krajów europejskich implikują obszary polityczne całego terytorium (IC Islas Canarias jest jednostką autonomiczną, czytaj województwem, Hiszpanii). Np. statystyki produkcyjne Hawaii to numerycznie integralna część statystyk produkcyjnych USA (m.in. bananów), produkcja oliwek na Krecie to produkcja Grecji, itd.

Produkcja bananów w warunkach szklarniowych jest śladowa w porównaniu z produkcją w warukach naturalnych. [Islandia produkuje wg statystyk FAO/ONZ kilkanaście ton wszystkich owoców rocznie (i chwała jej za to!) a Hiszpania kilkanaście milionów ton, w tym 0,5 mln ton bananów]

I jeszcze jedno: w żadnych oficjalnych statystykach dotyczących produkcji rolniczej nie uwzględnia się szklarniowych produkcji bananów, skąd więc wiadomo czy Norwegia lub Niemcy (oni są do tego zdolni!) nie produkują ich więcej niż Islandia?!
pozdrawiam
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
salkavalka

Doczy: 12 Sty 2006
Posty: 17
Skd: warszawa
PostWysany: 13 Sty 2006, 9:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze, byłam w Islandii w tym roku i poszukiwałam ze snajomym Islandczykiem szklarni, w której hoduje się banany. Pojechaliśmy do Hveragerdi do Edenu, pokazano nam jedno drzewo i powiedziano, że więcej na Islandii nie ma. Spasowaliśmy, widać zbyt szybko. Powiedzcie proszę, gdzie te banany rosną Question Exclamation Question
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
salkavalka

Doczy: 12 Sty 2006
Posty: 17
Skd: warszawa
PostWysany: 13 Sty 2006, 9:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ups, uprawia nie hoduje! Embarassed
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 13 Sty 2006, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

salkavalka napisa:
Kurcze, byłam w Islandii w tym roku i poszukiwałam ze snajomym Islandczykiem szklarni, w której hoduje się banany. Pojechaliśmy do Hveragerdi do Edenu, pokazano nam jedno drzewo i powiedziano, że więcej na Islandii nie ma. Spasowaliśmy, widać zbyt szybko. Powiedzcie proszę, gdzie te banany rosną Question Exclamation Question


Już chyba mówiłam na forum, że w Hveragerði jest college rolniczy i przy tej szkole jest mnostwo szklarni z bananami, kawą itp. W lepszych przewodnikach piszą o tym. Można się też zapytać jakiegoś tubylca i pokaże drogę.
Eden, to tak jak Błękitna Laguna - kiczowate ośrodki, zrobione tylko pod standardowego turystę.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Snipper

Doczy: 11 Sty 2006
Posty: 61
Skd: Reykjavik
PostWysany: 14 Sty 2006, 6:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

salkavalka
tak jak jola powiedziala.ja tam kiedys uczestniczylem w pracach przy kladzeniu swiatlowodu telefonicznego.nastepne szklarnie z bananami sa jakies 800 metrow za edenem w strone basenu. bylem tam i jadlem te bananytak ze albo gosc was nie rozumial albo chodzi o to ze wiecej drzewek jest niedostepne dla turystow
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 14 Sty 2006, 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście.. Te szklarnie nie są otwarte dla turystów. My musieliśmy umówić się z pracownikiem college'u, który zabrał nas tam i oprowadził, a my zrobiliśmy sobie zdjęcia.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
CHRISTCRUSHER
Go
PostWysany: 17 Sty 2006, 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na statku wśród różnych dostępnych owoców również mamy banany ,ale nie islandzkie tylko znane wszystkim chiquita - wniosek z tego następujący :
nawet jeśli hodują ( w co nie wątpie ) to i tak za mało skoro importują

i tak przy okazji bananów czytałem kiedyś wywiad w którym Krystyna Feldmann (babcia Kiepska) opowiadała jak jechała z wnuczką pociągiem i siedzący na przeciwko mężczyzna wyciągnął torbę cukierków którymi poczęstował wnuczkę a patrząc na panią Feldmann powiedział "a małpce damy banana..." Very Happy
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron