reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Ciemna strona księżyca czyli: minusy i wady Islandii
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sebastian
Gość
PostWysłany: 10 Maj 2004, 23:42    Temat postu: Ciemna strona księżyca czyli: minusy i wady Islandii Odpowiedz z cytatem

Zapraszam wszystkich do wypowiedzenia sie na temat, co takiego jest w tym kraju, czym nie mozna sie zachwycac, w szczegolnosci rodakow zamieszkujacych te wyspe.
Ten kraj i jego mieszkancy, tak jak i inne i inni na swiecie ma swoje wady i ma ich niemalo.
Islandia najlepsza, we wszystkim, na swiecie, jak twierdza jej mieszkancy. Ale czy oby napewno?
Powrót do góry
Jean Valjean

PostWysłany: 10 Maj 2004, 23:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie przed zamieszkaniem tam powstrzymuja te okropne ciemnosci w zimie...ale przeciez mozzna isc do kina;)
Jola

PostWysłany: 10 Maj 2004, 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz ustalilismy w któryms tam wątku ze calkowitych ciemnosci nie ma nawet w zimie. Cale 3 godziny jest widno Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian
Gość
PostWysłany: 10 Maj 2004, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisał:
Juz ustalilismy w któryms tam wątku ze calkowitych ciemnosci nie ma nawet w zimie. Cale 3 godziny jest widno Smile

No tak moze i ustaliliscie, ale prawda jest taka ze zachmurzenie zima bywa takie ze mamy polmrok przez te 3 godziny
Powrót do góry
Jean Valjean

PostWysłany: 10 Maj 2004, 23:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To moze ty Sebastian opowiesz nam o wadach "Lodowej Wyspy", które ci na Islandii najbardziej przeszkadzaja?....

Bo wiesz, w moim przypadku, Islandiia jawi sie jako symbol pewien, symbol ...niespełnionych marzeń, symbol krainy wiecznej szczesliwosci...ktora przeciez nie istnieje.

ty tam mieszkasz wiec wiesz najlepiej jak jest...zrzuc mnie na ziemie;)...bo po zlocie, w szczególnosci, unosze sie jeszcze nad ziemia..i snie o idealnej Islandii;)

ale zem przywaliłWink

choc z drugiej strony, czego nie napiszesz i tak bedzie dla mnie zawsze idealna:)

Ostatnio zmieniony przez Jean Valjean dnia 11 Maj 2004, 0:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 10 Maj 2004, 23:59    Temat postu: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:

No tak moze i ustaliliscie, ale prawda jest taka ze zachmurzenie zima bywa takie ze mamy polmrok przez te 3 godziny

Półmrok, czyli jednak nie ciemności Smile A jak nie ciemności to znaczy, że coś widać...
W Nowym Jorku, gdy zabrakło raz światła, to 9 miesięcy później był wyż demograficzny...
Strach pomysleć, co by było gdyby na Islandii w zimie zabrakło światła Shocked
Ale tak serio, to przypominam, że natura zwraca ten zimowy półmrok pół roku później całodobowym światłem - można sobie o północy rozgrywać mecze golfowe bez sztucznego oświetlenia.
Jola

PostWysłany: 11 Maj 2004, 0:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:

Nie tyle chodzilo mi o ustalenie, co o wyjasnienie. Wiecej o islandzkich zmrokach, ciemnosciach itp. czytajcie w wątku: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=63
Tam z kolei mieszkajacy na Islandii widza zime w 'jaśniejszych' barwach.
Powrót do góry
Sebastian
Gość
PostWysłany: 11 Maj 2004, 0:25    Temat postu: Re: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Odpowiedz z cytatem

Adeviq napisał:
Sebastian napisał:

Półmrok, czyli jednak nie ciemności Smile A jak nie ciemności to znaczy, że coś widać...
W Nowym Jorku, gdy zabrakło raz światła, to 9 miesięcy później był wyż demograficzny...
Strach pomysleć, co by było gdyby na Islandii w zimie zabrakło światła Shocked
Ale tak serio, to przypominam, że natura zwraca ten zimowy półmrok pół roku później całodobowym światłem - można sobie o północy rozgrywać mecze golfowe bez sztucznego oświetlenia.

Akurat tu nie potrzeba ciemnosci. Jak mowia islandczycy, tutejsze kobiety sa bardzo gorace, caly rok bo sa naj-lepsze i naj-piekniejsze i wogole naj Very Happy to fakt ze piszac tego posta o 23:30 widze ze wlasnie sie sciemnilo Very Happy ale i to z czasem nie daje spac. Trzeba sie tu chyba urodzic zeby sie do tego przyzwyczaic.
Powrót do góry
Sebastian
Gość
PostWysłany: 11 Maj 2004, 0:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jean Valjean napisał:
To moze ty Sebastian opowiesz nam o wadach "Lodowej Wyspy", które ci na Islandii najbardziej przeszkadzaja?....

...choc z drugiej strony, czego nie napiszesz i tak bedzie dla mnie zawsze idealna:)

Wiesz, zanim cos zaczne pisac, aby troche sprowadzic cie na ziemie, chce zobaczyc czy ktos mnie za to nie zlinczuje, bo wiekszosc bywalcow portalu jest wrecz zakochana w tej wyspie, a ja naprawde mam dobre intencje i chce zeby osoby takie jak Ty przeczytaly rowniez o tym ze nie jest tu wcale az tak kolorowo.
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 11 Maj 2004, 1:08    Temat postu: Są wady, są zalety... Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:

Wiesz, zanim cos zaczne pisac, aby troche sprowadzic cie na ziemie, chce zobaczyc czy ktos mnie za to nie zlinczuje, bo wiekszosc bywalcow portalu jest wrecz zakochana w tej wyspie...

Oj, chyba będziemy linczować Wink (Żartuję... Smile)

Jest nam znana duża niechęć większości naszych rodaków do Islandii, szczególnie, gdy przyjechali tam tylko do pracy...
Spotkaliśmy się już z najbardziej wyszukanymi przekleństwami jakimi określano "niegościnną" islandzką ziemię.
Prawdziwych islandofili to nie zniechęci. Więc pisz, byle prawdę, opisuj swoje doświadczenia i uczucia. Jeżeli kogoś zniechęcisz to dobrze - odsiejemy ziarno od plew Wink
A tak na poważnie, to jest oczywiste, że pracując 8h przy śmierdzących rybach, w małej wiosce, na odludziu, przy braku "swojskiej" pogody, lasów, braku ludzi mówiących "normalnym" językiem, rodziny itp. rzeczy, nasi rodacy mówią negatywnie o Wyspie i jej mieszkańcach.
Islandię trzeba zwiedzać, a nie na Niej pracować.

Był wątek o dziwnych zwyczajach kierowców - jedźcie do Paryża - tam też tubylcy mają ciekawe zwyczaje Smile A mnie się wydaje, że czasem w świecie, w którym brak jest dużych wad, wyszukujemy sobie mniejsze i wyolbrzymiamy je...
Może Islandczycy traktują swoje miasta jak małe wioski, w których jeżdżąc w kameralnym nastroju aż szkoda włączać kierunkowskaz... Czy polski kierowca włącza kierunkowskazy na swoim własnym podwórku?

Na pewno trzeba wspomnieć o dwóch Islandiach. Po wojskowemu Islandię dzielimy na Reykjavik i Islandię właściwą Smile
Reykjavik jest trochę bardziej podobny do reszty świata; tam ludzie już się śpieszą, już używają klaksona...
W całej reszcie Islandii, którą najbardziej kocham, kierowcy do niczego się nie śpieszą, mają czas, chętnie pogadają na środku drogi (jakież to ujmujące).
Dcr

PostWysłany: 11 Maj 2004, 3:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian ma rację i całkowicie podzielam jego poglądy. Zresztą pracujemy razem ( nie przy rybach ) i mamy wiele negatywnych doświadczeń . Na przykład w czasie przerwy często Islandczycy upominają nas aby nie rozmawiać po polsku . Na pytanie co im to przeszkadza odpowiadają że chcą wiedzieć o czym rozmawiamy. Czesto gdy czytamy polską prasę słyszym że nie wolno nam tego robić bo jesteśmy na Islandii. Nie twierdzę że , wszyscy Islandczycy są tacy bo mam też wielu przyjaciół ale grupa "nacjonalistów" psuje opinię . Zresztą zdarzało mi się słyszeć w urzędach " Jeśli ci się nie podoba to wracaj do Polski "
Powrót do góry
Qortes

PostWysłany: 11 Maj 2004, 9:04    Temat postu: Re: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:
Jak mowia islandczycy, tutejsze kobiety sa bardzo gorace, caly rok bo sa naj-lepsze i naj-piekniejsze i wogole naj :D

A jakie sa naprawde? ;)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Jean Valjean

PostWysłany: 11 Maj 2004, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:
Jean Valjean napisał:

...choc z drugiej strony, czego nie napiszesz i tak bedzie dla mnie zawsze idealna:)

Wiesz, zanim cos zaczne pisac, aby troche sprowadzic cie na ziemie, chce zobaczyc czy ktos mnie za to nie zlinczuje, bo wiekszosc bywalcow portalu jest wrecz zakochana w tej wyspie, a ja naprawde mam dobre intencje i chce zeby osoby takie jak Ty przeczytaly rowniez o tym ze nie jest tu wcale az tak kolorowo.

Opowiadaj więc proszę. Jestem bardzo ciekaw czy bedzie bardzo bolało Wink
Jola

PostWysłany: 11 Maj 2004, 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, tak, opowiadaj, nic Ci tu nie grozi... Twisted Evil Twisted Evil
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 11 Maj 2004, 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zupelnie sie zgadza Very Happy ciagle upominaja zeby koniecznie przy nich mowic po islandzku ,wymagaja tez takiego islandzkiego od nas ze szok ,czasami strasznie mnie to draznie bo straam sie jak moge i moze mi nie wyjdzie akcent czy koniungcja ,,,a tu zaraz mina i usmiech .Niektorzy przygladaja sie nam jak ,,,zlodziejom ,ale te zla slawe niestety czesto wyrabiamy sobie sam.Troche patrza na nas jak bysmy przyjechali z Rosji a nie z Polski .Dziwia ich nasze upodobania smakowe i tez przy kazdej okazji chcialiby zebysmy wcinali hangikjöta.Oni niby sa bardzo tolerancyjni a tak naprawde strasznie sie nas boja ,ogolnie obcokrajowcow ,naszych tradycji ,naszego wyksztacenia.Njachetniej chciali by nas uksztaltowac wg swojego wzorca.Ja jestem juz tu dlugo i czasami ich rozumiem ,ich niechec do obcokrajowcow -boja sie o prace ,moze tez o to ze jakas mafia tu przybedzie..Ale sa tez tacy ktorzy nie widza w naplywie obcych nic dziwnego.A ja musze wam powiedziec ze mimo tego ze 10 lat przepracowalam w zakladzie rybnym ,bezdrzewnej miejscowosci ,zabitej dechami (porownujac do polski )zawsze potrafilam tu cos ladnego wypatrzec.Podstawa to jezyk bo wtedy wiecej mozliwosci.A ze Polacy z reguly tylko marudza -zawsze im zle to tu tez im zle.Pewnie ze 2 tyg deszcu ulew moga kazdego wyprowadzic z rownowagi,,,trzeba odzalowac kupic rower ,wedke ....zawsze mozna cos fajowego robic ,ja nawet jezdze pod namiot. :wink:

Ostatnio zmieniony przez karuta dnia 8 Gru 2005, 22:09, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 11 Maj 2004, 22:27    Temat postu: Brawo! Brawo! Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
A ja musze wam powiedziec ze mimo tego ze 10 lat przepracowalam w zakladzie rybnym ,bezdrzewnej miejscowosci ,zabitej dechami (porownujac do polski )zawsze potrafilam tu cos ladnego wypatrzec.Podstawa to jezyk bo wtedy wiecej mozliwosci.A ze Polacy z reguly tylko marudza -zawsze im zle to tu tez im zle.Pewnie ze 2 tyg deszcu ulew moga kazdego wyprowadzic z rownowagi,,,trzeba odzalowac kupic rower ,wedke ....zawsze mozna cos fajowego robic ,ja nawet jezdze pod namiot. :wink:

Brawo! To się nazywa ISLANDOFILIZM! Jestem pod wrażeniem i gorąco dopinguję do "zżywania się" z Islandią.
Pisząc o tych Polakach, którym szybko zbrzydła Islandia zapomniałem napisać (za co przepraszam), że na Islandii są też tacy Polacy, którzy swojej nowej ojczyzny nie zamienili by na żadną inną. I z tymi jesteśmy duchem. Zazdrościmy Wam, że Islandię macie wciąż pod nogami i przed oczami.

Nazbieraliśmy troszeczkę adresów do naszych (nie boję się użyć tego słowa) Przyjaciół i celem naszej następnej wyprawy będzie również uściśnięcie dłoni tym wszystkim, którzy kontaktują się z nami i nam pomagają.
Pozdrawiamy wszyskich naszych Przyjaciół z Islandii Smile
Dcr

PostWysłany: 11 Maj 2004, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety Sebastian prosił aby Was przeprosić i napisać że wyjechał z Reykjaviku podziwiać przyrodę Islandii i odezwie się po powrocie ( koniec tygodnia)
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 11 Maj 2004, 22:40    Temat postu: Nietolerancja Odpowiedz z cytatem

Dcr napisał:
... Na przykład w czasie przerwy często Islandczycy upominają nas aby nie rozmawiać po polsku . Na pytanie co im to przeszkadza odpowiadają że chcą wiedzieć o czym rozmawiamy. Czesto gdy czytamy polską prasę słyszym że nie wolno nam tego robić bo jesteśmy na Islandii. Nie twierdzę że , wszyscy Islandczycy są tacy bo mam też wielu przyjaciół ale grupa "nacjonalistów" psuje opinię . Zresztą zdarzało mi się słyszeć w urzędach " Jeśli ci się nie podoba to wracaj do Polski "

Zgadza się, że każdy naród ma swoje czarne owce. Jednak mam wrażenie, że mimo wszystko statystycznie Islandczycy są bardziej tolerancyjni niż Polacy, Niemcy itd.
Trudno to udowodnić wprost - to się czuje i to się słyszy również od Polaków pracujących na Islandii (szczególnie poza Reykjavikiem).
Słyszymy często opinie skrajnie różne, ale mimo wszystko bilans jest raczej korzystny dla Islandczyków.
Pamiętajmy, że to naród 290 tys. ludzi. Wystarczy 1% Polaków, by stłamsić ich kulturę, język itd. Nie wspomnę już o imigrantach z innych krajów... Stąd być może ich obawy o zachowanie swojego języka. Wolą raczej narzucić przybyszom swoją kulturę zgodnie z maksymą, że gdy wchodzisz między wrony musisz krakać jak i one. Przyjeżdżając do jakiegokolwiek kraju etykieta nakazuje przyjęcie zwyczajów tam panujących. Ale oczywiście nieprzyjemne i raczej naganne jest zakazywanie polskiej mowy i prasy.
W końcu Wy uczciwie pracujecie i należy Wam się szacunek.
"Jak Wam się nie podoba" to możecie owszem wrócić do Polski, ale to Islandczycy stracą dobrego pracownika... Oni łaski nie robią, że Wy tam pracujecie - poprostu sami nie mają takich ludzi, o takich kwalifikacjach lub chętnych do śmierdzącej roboty przy rybach...
Większość spotkanych przez nas Islandczyków tak właśnie rozumuje i o ile Polacy nie kradną i nie oszukują to traktują ich równorzędnie.
Mam wrażnie, że szczególnie w stolicy troszeczkę inaczej to wygląda...
Dcr

PostWysłany: 11 Maj 2004, 22:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opisywanie naszych problemów nie ma na celu zniechęcenie Was Islandii a jedynie pokazanie ,że istnieje też ciemna strona. Islandia jest naprawdę pieknym turystycznie krajem. Lecz czy myślicie że gejzer ogladany pierwszy raz wygląda tak samo jak po kilkunastym razie . Rocznie przejeżdżam prywatnie ok. 22 tys. km. i służbowo ok.50 tys. więc nikt chyba mi nie zarzuci ,że nie zwiedzam Islandii. Problem polega na tym ,że po zwiedzeniu po kilka razy tych samych miejsc naprawdę nie ma gdzie jechać .
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 11 Maj 2004, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

""""""Problem polega na tym ,że po zwiedzeniu po kilka razy tych samych miejsc naprawdę nie ma gdzie jechać ."""""""(sluchajcie jak sie cytuje -ja nie umiem!!!)
nie zgadzam sie ,sprobuj zajrzec w kazda doline i za kazda gorke ,,,nie tylko te sztandarowe pozycje ,ja chyle glowe przed redakcja iceland.pl bo sama nie widzialam tyle co oni.Ja np zwiedzialm juz nasze okolice dosc dobrze i przesune sie teraz o kilkanascie km dalej ,np chce zobczyc wszystkie wodospady -ktore uwielbiam.Ja sie wcale nie czuje Islandofilem wolalabym chyba Nowa Zelandie ale tu jestem i staram sie widziec ze tu tez sa ladne miejsca.A za Polska bardzo tesknie i bardzo chce ja sama zwiedzic ,bo jako dziecko i nastolatka nie mialam srodkow na podroze a pozniej wyjechalam.Teraz chce ja tez pokazc mojej Córce i mezowi lol
ps ale ruch w tym temacie ,posty rosna jak grzybki po deszczu!!!!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

Skocz do: