reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Ciemna strona ksi臋偶yca czyli: minusy i wady Islandii
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
zenek
Go舵
PostWys砤ny: 18 Maj 2006, 1:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co powiecie o niezbyt przyjemnych islandzkich zwyczajach, mianowicie bekaniu i puszczaniu bakow? Ja mimo lat ciagle jestem tym rozbrajany. Bekanie to w sumie jeszcze jest akceptowalne a nawet w niektorych kulturach (nie islandzkiej) jest oznaka podziekowania za posilek i wyrazem zadowolenia z jadla. Ale islandczycy bekaja specyficznie. Mialem raz narade w pracy, siedzi z 8 osob, kilkoro z innych krajow. Po spotkaniu zamowilismy pizze, jemy, jemy do momentu jak najbardziej rosly islandczyk, z wygladu zadbany i kulturalny, wydobyl z siebie tak przerazliwy bek, ze innym widelce powypadaly z rak. I nie bylo to przypadkowe, ot tak po prostu zaznaczyl swoja obecnosc. Ale to jeszcze nic. Gorzej jest z bakami. Przyklad sprzed kilku dni, mecz na hali sportowej, graja kobiety, na trybunach moze cos kolo 100 osob. I nagle jeden gosc puscil paskudne, kilkusekundowe gazy zaklocajac odbior meczu. Najgorsze w tym bylo jednak to, ze nie zareagowal na to kompletnie w zaden sposob! I zaden islandczyk dookola niego rowniez. Po prostu bez echa, tzn echo bylo z jego czelusci. Myslalem,ze mi sie przewidzialo, alezobaczylem kumpli (obcokrajowcy) lezacych na ziemi ze smiechu, hehe. Savoir vivre - 0
PZDR
Powr髏 do g髍y
Grazyna

Do潮czy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Sk眃: Islandia
PostWys砤ny: 18 Maj 2006, 8:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co kraj to obyczaj. Jesli chodzi o bekanie to wcale faktycznie nie widza w tym problemu i uwazaja, ze to normalna reakcja oranizmu po zjedzeniu. Jednak niektorzy lubia z tego robic tutaj cos w rodzaju popisow. Jedna z corki kolezanek nawet umie wybekac swoje imie. A odnosnie bakow to w Niemczech gdy ktos pusci baka przy jedzeniu powiedza mu na zdrowie. Taka tez tam tradycja. Wiec Islandia wcale nie jest takim odosobnionym przykladem toleracji srodowiska na zachowania naszych cial. W Polsce nagmiinie sie pluje i to tez moze obcokrajowcow razic.
_________________
Brunetka
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
KiMCIO
Go舵
PostWys砤ny: 18 Maj 2006, 9:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z pierdzeniem i bekaniem to fakt, niemcy tez sie ciesza niezmiernie jak ktos beknie tak, ze az sciany se zatrzesa...a jak pierdza, ze az debowe 艂awy (pewnie produkcji polskiej j臋zyk ) traca seki Smile

bekanie zniose i nawet to smieszne bywa...ale jak ktos przysra specjalnie smierdziucha to mnie skreca...az mam chec mu sie odwdzieczyc...a potrafie niezlego smierdziela w siebie wydobyc j臋zyk
Powr髏 do g髍y
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 18 Maj 2006, 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:
. W Polsce nagmiinie sie pluje i to tez moze obcokrajowcow razic.

i jeszcze cmoka tak miedzy zebami ,,a ze niektorzy zebow nie lecza i o zgrozo NIE MYJA ,nie czyszcza nitkami -to reszte prosze sobie wyobrazic...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Grabak

Do潮czy: 12 Kwi 2006
Posty: 96
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 18 Maj 2006, 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O rany! Na tym forum robi si臋 gor膮co!

A tak a propos z臋b贸w-przeczyta艂em kiedy艣 w newsach, 偶e 30% islandzkiej m艂odzie偶y ma w ustach malownicze ruiny...
_________________
Nie jeste艣my nigdy bardziej wierni sobie ni偶 w贸wczas, gdy jeste艣my niekonsekwentni.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Grazyna

Do潮czy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Sk眃: Islandia
PostWys砤ny: 18 Maj 2006, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To niestety prawda. W mojej miejscowosci dentystka zaspiewala za leczenie dwoch mleczakow... 100 tys k. Scielo mnie .
_________________
Brunetka
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Grabak

Do潮czy: 12 Kwi 2006
Posty: 96
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 19 Maj 2006, 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomina mi si臋 tekst Hlynura z powie艣ci "101 Reykjavik": "Here people have to choose between bad teeth and vacation in Greece or good teeth and stay home".
_________________
Nie jeste艣my nigdy bardziej wierni sobie ni偶 w贸wczas, gdy jeste艣my niekonsekwentni.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Basia

Do潮czy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Maj 2006, 16:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo prawdziwe. W ciagu ostatnich miesiecy mialam leczone 3 zeby kanalowo. Kazdy z nich to wydatek ok. 80 tys... (skutki niechlujnosci polskiej PRYWATNEJ sluzby zdrowia...)
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Basia

Do潮czy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Maj 2006, 16:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze... to juz 3-tygodniowy pobyt na Malediwach by byl...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
zenek
Go舵
PostWys砤ny: 20 Maj 2006, 2:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no rzeczywiscie ceny powalaja. Ale islandczycy zdaja sobie z tego spawe i dlatego lecza zeby za granica. Mam znajomych, ktorzy zimuja w dalekich, cieplych azjatyckich krajach i tam lecza zeby. Opowiadali mi z nieukrywanym rozbawieniem, ze placa tam namiastke tego co na Islandii. To dziwne bo przeciez tak bardzo kochaja swoj kraj i na kazdym kroku mowia o obcokrajowcach, ze nie lubia jak my "wysylamy pieniadze do naszych krajow". Podczas gdy sami robia to w wiekszym stopniu. Dziwne...
Powr髏 do g髍y
Svensk

Do潮czy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Sk眃: Zabrze (PL)
PostWys砤ny: 20 Maj 2006, 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciemna strona Islandii, jest duza ilo艣c polak贸w Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Squallo

Do潮czy: 23 Sie 2005
Posty: 174
Sk眃: Kielce
PostWys砤ny: 20 Maj 2006, 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu? Chyba nie wszyscy s膮 tacy 藕li.... Wink
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Svensk

Do潮czy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Sk眃: Zabrze (PL)
PostWys砤ny: 20 Maj 2006, 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytajac opinie na tym forum, ci "藕li" tak narozrabiaj膮, 偶e chociaz jestes dobry- maja cie za z艂ego Rolling Eyes osobiscie moja kolezanka z islandii- taka internet friend Very Happy ma kilku przyjaciol polak贸w, i s膮 dla niej najlepszymi przyjaciolmi... niepozna艂膮 naszczescie tych gorszych Rolling Eyes
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 21 Maj 2006, 16:43    Temat postu: Nacjonalizm Odpowiedz z cytatem

Raz jeszcze apeluj臋: nie przejmujmy si臋 narodowo艣ci膮 kogokolwiek.
Ludzie dziel膮 si臋 (w uproszczeniu) na dobrych i z艂ych, a nie na Islandzczyk贸w i Polak贸w.
Ka偶dy inteligentny Islandczyk to rozumie.
Nie mo偶emy si臋 wstydzi膰 za "z艂ych Polak贸w", bo nie mamy z nimi nic wsp贸lnego. Narodowo艣膰 jest tylko jedn膮 z cech. R贸wnie dobrze mo偶na by czu膰 blisko艣膰 z tymi zbirami, bo oni maj膮 uszy, nos, r臋ce, nogi, w膮trob臋, taka jak my (i jak z reszt膮 Islandczycy).
Media podaj膮c narodowo艣膰 jakich艣 przest臋pc贸w w艂a艣ciwie szerz膮 szowinizm narodowy; przecie偶 niewa偶ne jest, czy przest臋pca by艂 Turkiem, W臋grem, Rumunem, Rosjaninem czy Polakiem - zas艂uguje i tak na tak膮 sam膮 resocjalizacj臋.

Dlatego, gdy us艂yszycie o z艂ym Polaku na Islandii, to niebierzcie tego do siebie (chyba, 偶e m贸wi膮 o Was) Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 21 Maj 2006, 16:45    Temat postu: Polacy Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze, 偶e wi臋kszo艣膰 Polak贸w pojecha艂a na Islandi臋, by uczciwie pracowa膰, by zarobi膰 pieni膮dze.
A praca jest czym艣 uczciwym i godnym pochwa艂y.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
zenek
Go舵
PostWys砤ny: 21 Maj 2006, 21:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swieta racja z tym, ze ludzie sa po prostu zli i dobrzy nie wazne jakiej narodowosci. Inteligentni ludzie to rozrozniaja, owszem. Jednak z moich obserwacji niestety duza wiekszosc islandczykow nie widzi roznicy pomiedzy zlym a dobrym polakiem, madrym a glupim. Wszystkich wrzucaja do jednego wora. No chyba, ze ja obracam sie w towrzystwie glupich islandczykow. Ale dla tych co znam (wiekszosci) Polak to Polak, niestety w negatywnym znaczeniu. Niestety wiedza o Polsce konczy sie na Papiezu, Walesie i moze ostatnio Krakowie. Rozbrajaly mnie zawsze pytania w stylu - wy mowicie w Polsce po rosyjsku czy macie swoj jezyk?; macie w Polsc ekspres do kawy? I dziesiatki tego typu debilnych pytan. Szkoda, ze nie ocenia sie ludzi po osobowosci tylko pierwszorzednym kryterium jest kraj pochodzenia. Ale pewnie w Polsce jest podobnie, tez chinczykow, wietnamcow czy arabow wrzuca sie do jednego wora, oczywiscie negatywnego wora.
Zima, zima, zima, pada, pada snieg...
Powr髏 do g髍y
Grabak

Do潮czy: 12 Kwi 2006
Posty: 96
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 22 Maj 2006, 11:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takich uproszczonych ocen chyba nie da si臋 do ko艅ca unikn膮膰. To zupe艂nie naturalne- podzia艂 na swoich i jakich艣 obcych, kt贸rzy raptem si臋 zjechali i o kt贸rych niewiele wiadomo. I nie ma to nic wsp贸lnego z inteligencj膮 autochton贸w, tylko raczej z m膮dro艣ci膮, kt贸rej czasem brak, przez co budz膮 si臋 z艂e emocje i co zaciemnia rzeczywisty obraz. Niestety, g艂upota to najci臋偶szy grzech.
Ale tak ca艂kiem 藕le to chyba nie jest. Jaki艣 czas temu widzia艂em w telewizyjnych wiadomo艣ciach kr贸tki reporta偶 o Polakach pracuj膮cych w Reydarfjordur, kt贸rzy, w odr贸偶nieniu od zatrudnionych tam przedstawicieli innych nacji, postanowili nawi膮za膰 kontakt z lokaln膮 spo艂eczno艣ci膮. By艂a tam np.: mowa o spotkaniach w miejscowej szkole, podczas kt贸rych dzieciaki mog艂y dowiedzie膰 si臋 czego艣 o Polsce, o naszym j臋zyku, o tradycjach. My艣l臋, 偶e to dobry sygna艂. Polacy sami powinni dba膰 o sw贸j wizerunek, stara膰 si臋, by Islandczycy lepiej nas poznali, zainteresowali si臋 tym wszystkim, co w nas najciekawsze i najbardziej warto艣ciowe.
We wspomnianym reporta偶u wypowiadali si臋 r贸偶ni ludzie: jaki艣 miejscowy nauczyciel, pastor, mieszka艅cy, i w 偶adnym wypadku ich opinie nie by艂y dla nas krzywdz膮ce. Wr臋cz przeciwnie- byli mile zaskoczeni i ciekawi. Spotkanie z Polakami jest dla nich najwyra藕niej czym艣 nowym i jako艣 tam wzbogacaj膮cym. Trzeba po prostu prze艂amywa膰 lody. I nie zadawa膰 si臋 z g艂upkami!
_________________
Nie jeste艣my nigdy bardziej wierni sobie ni偶 w贸wczas, gdy jeste艣my niekonsekwentni.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
zenek
Go舵
PostWys砤ny: 22 Maj 2006, 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgoda, zgoda. Ale nie zapominaj, ze tak wlasnie ten reportaz mial wygladac. Logiczne, ze chcac pokazac dobre stosunki Polakow z Islandczykami nie pokaza wywiadu z kims kto sie przyzna, ze traktuje Polakow i innych przybyszy jak glupich murzynow do roboty, przybylych gdzies tam ze wschodu. Super ze sa takie wydarzenia jak te pokazane z Reydarfjordur,ale nie wszedzie jest tak slodko. Jakbym mial kamere moglbym nakrecic kilka rownie ciekawych felietonow z mojego miejsca o zupelnie przeciwnym wydzwieku.
Wg mnie jedna z glownych wad islandczykow jest to, ze powiedzmy lubia, szanuja obcokrajowca ale tylko wtedy kiedy ten chwali ich kraj i wszystko co jest z tym zwiazane. Mowie tu, nie ukrywam o swoim przykladzie tez. Ale jak tylko jakis przybysz osmieli sie skrytykowac, narzekac, powiedziec badz pomyslec cos zlego o Islandii, Islanczykach czy o czymkolwiek zwiazanym z wyspa, wtedy juz jestes BEEE. Spotkalem sie z tym tysiace razy na wlasnej skorze i bardzo mi to przeszkadza. Ta blokada niemoznosci powiedzenie, ze cos nam sie nie podoba. Islandczycy nawet potrafia mi powiedziec w twarz - jestes na Islandii, musi ci sie podobac, a jak nie to ... A podobno prawdziwa cnota krytyk sie nie boi.
Powr髏 do g髍y
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 22 Maj 2006, 14:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale jak tylko jakis przybysz osmieli sie skrytykowac, narzekac, powiedziec badz pomyslec cos zlego o Islandii, Islanczykach czy o czymkolwiek zwiazanym z wyspa, wtedy juz jestes BEEE.


Ale ten problem nie dotyczy tylko Islandii. W Polsce 偶aden przybysz nie musi krytykowa膰 偶eby by膰 BEEE /no chyba 偶e jest z USA i ma gruby portfel/ Ile razy w Polsce widzia艂e艣 imigrant贸w z Rumuni, z by艂ej Jugos艂awi... i 藕le o nich my艣la艂e艣. Dla tych ludzi w艂a艣nie Polska jest rajem jak Islandia dla nas.
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Grabak

Do潮czy: 12 Kwi 2006
Posty: 96
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 22 Maj 2006, 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No c贸偶, ja nie mam takich strasznych do艣wiadcze艅 z Islandczykami, bo znam ich kraj jedynie z turystycznych wypad贸w. Mam natomiast pewne do艣wiadczenia z ich skandynawskimi kolegami- 艣ci艣lej z Norwegii, w kt贸rej kilka lat zapier... (sorry) pracowa艂em. Pewnie mia艂em szcz臋艣cie, bo nie by艂em traktowany z g贸ry (mo偶e dlatego, 偶e znam dobrze ich wielkich klasyk贸w, o kt贸rych mog臋 gada膰 godzinami)- a wr臋cz przeciwnie- spotka艂em si臋 z otwarto艣ci膮 i nawet gotowo艣ci膮 na szczero艣膰. Mo偶e to kwestia podej艣cia, nie wiem, w ka偶dym razie o r贸偶nych ciemnych stronach gada艂em z ludziskami bez gniewu. Ja wprawdzie nie nale偶臋 do os贸b przesadnie narzekaj膮cych (ze mn膮 jak z dzieckiem), ale co sam si臋 narzeka艅 nas艂ucha艂em, to moje. Jak Norwegowie potrafi膮 psioczy膰 na ten sw贸j raj na ziemi! Ho, ho, ho! Tak 偶e na ludzi trzeba mie膰 jaki艣 spos贸b. Chocia偶 Islandczycy mog膮 by膰 jacy艣 inni, dziwniejsi, trudniejsi...
_________________
Nie jeste艣my nigdy bardziej wierni sobie ni偶 w贸wczas, gdy jeste艣my niekonsekwentni.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nast阷ny
Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron