reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Polonia islandzka
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
van cleef & arpels
Gość
PostWysłany: 28 Paź 2005, 18:15    Temat postu: Polonia islandzka Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jestem w trakcie przygotowywania eseju na temat Polaków żyjących w Islandii na akademicki fakultet o migracjach.
Oprócz informacji merytorycznych chcę też zaprezentować ciekawostki dotyczące tego intrygującego państwa.

Przejrzałem całe forum i archiwum newsów, znalazłem sporo interesujących materiałów, nie wszystko jednak jeszcze mam i dlatego w tym miejscu proszę o pomoc.

MAM:
- wyniki głosowania parlamentarnego Polaków na Islandii
- Dzień Niepodległości: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=792
- dyskusja o liczbie Polaków na Islandii: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=725
- info o braku polskich szkół i przedszkoli
- wzmianka o polskim księdzu i sklepie "Stokrotka" w Hafnarfjordur
- polskie akcenty: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=314
- statystki o obcokrajowcach: http://www.iceland.pl/ciek/040225ciek1.html
- news z 16.06.04 o polskich książkach dla biblioteki we Flateyri
- 1000 Polaków do pracy w Reydarfjörður
- przykłady wyzyskiwania polskich pracowników przez islandzkie firmy
- islandzka Polonia a wybory http://www.iceland.pl/archiw/050926p2.html

POSZUKUJĘ:
- wyniki głosowania na prezydenta wśród Polonii islandzkiej
- liczebność Polaków w większych miastach
- polonijna prasa, imprezy kulturalne, festiwale polonijne na Islandii
- czemu w wyborach wzięło udział tylko 50 osób skoro Polaków jest tam ponad 1900?
- szacunkowe dane na temat Polaków mieszkających w ISL na stałe, a tych którzy przyjechali sezonowo
- próby integracji Polonii islandzkiej
- stosunki z Islandzczykami i innymi grupami etnicznymi
- polski sport na Islandii
- polska telewizja i radio
- wszelkie ciekawostki

Cytat:
Najnowsze informacje jakie posiada w tej chwili Hagstofa Íslands (Islandzki Urząd Statystyczny), a więc na grudzień 2004:

- Wszystkich mieszkańców Islandii jest: 293 577
- Obcokrajowców: 10 636
- Polaków: 1903

Ten post Joli to najnowsze dane? Byłem na stronie Hagstofy, ale niestety ni w ząb nie mogę się połapać i dojść do odpowiednich informacji.

Dzięki za wszelkie info.
Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
Jola

PostWysłany: 28 Paź 2005, 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te dane statystyczne sa najnowsze (zresztą jest data przy nich).

O wyborach prezydenckich w obu turach szukaj też w archiwum z tego miesiąca - oczywiscie ze byly wyniki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
van cleef & arpels
Gość
PostWysłany: 28 Paź 2005, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie są, gałgan ze mnie bo sprawdziłem wszystko od początku prócz właśnie października...
Powrót do góry
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
PostWysłany: 29 Paź 2005, 2:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma polskiej gazety wydawanej na Islandii.
Telewizja i radio jest z satelity. Od jakiegos roku płatna islandzka telewizja nadaje Polsat.

Cytat:
- czemu w wyborach wzięło udział tylko 50 osób skoro Polaków jest tam ponad 1900?

Dobre pytanie Exclamation
soley

PostWysłany: 5 Lis 2005, 0:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdzie byla informacja o tym w jaki sposob i gdzie mozna zaglosowac?
Powrót do góry
soley

PostWysłany: 5 Lis 2005, 0:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska szkola jest, dla dzieci w Reykjaviku.
Powrót do góry
viking
PostWysłany: 5 Lis 2005, 3:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Informacja była na takiej super stronie o Islandii.
www.iceland.pl
soley

PostWysłany: 5 Lis 2005, 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking_warrior napisał:
Informacja była na takiej super stronie o Islandii.
www.iceland.pl

I to wszystko?
Nigdzie wiecej?
Nic dziwnego ze tak malo osob poszlo glosowac...
Powrót do góry
viking
PostWysłany: 5 Lis 2005, 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze ambasada w Oslo.
Dla chcącego nic trudnego. Jak by ktoś był zainteresowany głosowaniem to napewno by się dowiedział jak to zrobić. Szukasz dziury w całym. Poza tym jest już po wyborach i cieszmy się z nowego prezydenta i prezydentowej i podziwiajmy walke o stołki w parlamencie.
Marta Luiza

PostWysłany: 6 Lis 2005, 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:

Oprocz www.iceland.pl taka informacja byla podawana przez poltora m-ca w jezyku polskim na www.ahus.is, w tv panstwowej RUV (ogolnodostepnej)Tna stronie 148,ktora jest strona dla Polakow i zawsze jest po polsku,a takze oczywiscie na stronie ambasady i konsulatu polskiego w Oslo
http://www.poland-embassy-no.com/
Powrót do góry
Patrycja

PostWysłany: 11 Lis 2005, 13:13    Temat postu: hejka Odpowiedz z cytatem

W Akranes tez sa lekcje poskiego w Grundaskoli.Wiem,bo sama to zalatwilam.Dzieci chodzi malo bo nasza polonia w w wiekszej czesci sklada sie raczej z samych "mezow"ktorzy dzieci i zony maja w Polsce.Zajecie sa raz w tygodniu i moj syn bardzo je lubi......Wiem tez ze jest polska mala szkolka w Kevflaviku gdzie zajecia maja w soboty.
Kv
Patrycja
ona
Gość
PostWysłany: 15 Lis 2005, 22:32    Temat postu: Polonia islandzka Odpowiedz z cytatem

Nie ma polskiej szkoly dla dzieci w Reykjaviku! Lezy to tylko w gestii dyrektora danej szkoly,czy zechce uszczknac troche z budzetu na polskie dzieci,i z tego co wiem ,tylko 1 dyrektor sie znalazl. A za ksiazki edukacyjne dla dziecka /podreczniki,lektury /Urzad Celny skasowal bez mrugniecia okiem,.Lepiej ,zeby moje usta milczaly,...ale kiedys.....Islandczycy dowiedza sie prawdy o sobie samych
Powrót do góry
Qortes

PostWysłany: 15 Lis 2005, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli tak tam strasznie, ze az usta nie chca milknac, to po co sie tam pchac?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
viking
PostWysłany: 16 Lis 2005, 2:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jesli tak tam strasznie, ze az usta nie chca milknac, to po co sie tam pchac?

Qortes to jest przykład osoby którą opisywałem w temacie "Dziwne zachowanie Polaków" lol
Patrycja

PostWysłany: 16 Lis 2005, 11:52    Temat postu: HA!!! Odpowiedz z cytatem

A ja wiem,ze jest inaczej....
Nie zalezy to,od dyrektora,czy moga byc lekcje poslkiego czy nie,poniewaz mamy takie prawo.Nie wiem jaka musi byc ilosc dzieci,zeby lekcje mogly sie odbywac,ale wiem,ze mamy prawo ubiegac sie o takie lekcje!W Akranes na Polsi chodzi de facto trojka starych tzn 11 latkow.I dwojka malych 5 latkow.Na razie sa razem ale w planie jest podzial dzieciakow na dwie grupy.I uwazam ze wogole caly pomysl z tymi lekcjami to rewelacja.Moge podac kontakt do nuczycielki.Prowadzi to swietnie.
I druga sprawa.... jak to Urzad Celny skasowal ksiazki?????No to juz jakis cyrk.Do nas przychodza wszystkie ksiazki bez problemow.Malo tego,oczywiscie szkola za nie placi.A swoja droga moja mama mojemu dziecku systematycznie wysyla ksiazki i wszystko zawsze dochodzi.Wiec nie bardzo rozumiem.
Dyrektor podstawowki do tego jeszcze zapytal nas,czy nie chcielibysmy w bibliotece otworzc dzialu z polskimi ksiazkami.Wszysko jedno jakimi.Mamy tylko dostarczyc liste.Albo tez sciagnac ksiazki internetem a Urzad miasta w porozumieniu ze szkola wlasnie zaplaci za to.
Ja tam jestem zadowolona :D
Kv
Patrycja
viking
PostWysłany: 16 Lis 2005, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja tam jestem zadowolona

I wszystko jasne...
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 16 Lis 2005, 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem ze w Rvk w jednej z bibliotek ,niestety zapomnialam w jakiej ,(przyslali mi nawet e maila,ale przepadl razem z twardym dyskiem) jest dzial z polskimi ksiazkami ,ponad 100 tytulow.W miejscowosci Flateyri okolo2 lata temu dokonano duzego zakupu polsich ksiazek i dofinansowali to wlasciciele fabryki!Osobiscie czasami odnosze wrazenie ze niestety niektorzy Polacy zamieszkali tu nie walcza o swoje ,wlasnie ostatnio rozmawialam z innymi babkami u nas i ,,,, one by chcialy ale ,,,a pozatym takie lekcje to slabej jakosci ,,,,bo nie ma materialow itd.Naprawde ogromna przeszkoda jest to ze ludziom sie chyba nie chce ....i odrazu by chcieli lekcje na wysokim poziomie .
Albo sprawa ksiazek do nauki na prawo jazdy ,nasz nauczyciel zamowil kiedys kilka po polsku ,nastepnie nie zapisawszy komu- pozyczyl.Ksiazki zaginely (?),a wszyscy maja teraz pretensje ze nie ma po polsku...jak tak mozna ..a pozatym...nie rozumiem po co komu taka ksiazka skoro juz zdal prawko.Ja mysle ze Islandczycy zrobia wiecej dla nas jesli sami pokazemy ze nam zalezy.
Powrót do góry
viking
PostWysłany: 16 Lis 2005, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem w tym że my polscy lubimy przyjść na gotowe.
Jak mamy za czymś chodzić i załatwiać to już nam to nie jest potrzebne.
ona
Gość
PostWysłany: 16 Lis 2005, 16:40    Temat postu: Polonia islandzka Odpowiedz z cytatem

Patrycjo Droga,
Nie bede sie upierac,jak naprawde jest,bo moje wiadomosci na ten temat ograniczaja sie do tych >zaslyszanych<,faktem natomiast jest,ze w tylko 1 szkole w R-viku sa lekcje j.polskiego,a tak naprawde byly,poniewaz osoba,która je prowadzila ponoc przebywa w Polsce /studia /.Nikt ,nigdy nie proponowal mojemu dziecku nauki j.polskiego,zajelam sie tym sama,mysle,ze nawet z lepszym skutkiem,kto nas zna-ten wie.Ksiazki dotarly,tyle,ze po oplaceniu dosc slonego cla,,i to mnie wpienia-nie dosc,ze czlowiek wyrecza instytucje,we wlasnym zakresie robi co moze/ a robi duzo / to jeszcze buli.Biblioteke z ksiazkami polskimi ,to ja bym mogla otworzyc,poniewaz nasze zbiory siegaja juz ok 150 pozycji,co jest sporym osiagnieciem-tyle,ze jest to literatura dziecieca w przewazajacej czescii,i systematycznie beda poszerzane.
Wiem,ze np. w Londynie...jest polska sobotnia szkola dla dzieci,sa biblioteki,ksiegarnie....Islandia jest b.opieszala w tej kwestii,"nabrala" cudzoziemców do czarnej roboty i....no wlasnie,najlepiej gdyby zachowywali sie jak ryby,a tu niestety "ryby"domagaja sie swoich praw...ale to juz zupelnie inna para kaloszy.Pozdrawiam.Ona
Powrót do góry
viking
PostWysłany: 17 Lis 2005, 3:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Islandia jest b.opieszala w tej kwestii,"nabrala" cudzoziemców do czarnej roboty i....

Nie przesadzaj!
Nikt cię tu na siłe nie brał. Przyjechałaś tutaj bo sama tego chciałaś. Prace też możesz sobie zmienić. A jak ci się tak strasznie nie podoba na Islandii to Iceland Express ma bardzo tanie bilety do Londynu. Tam dopiero sie przekonasz co znaczy cudzoziemiec do czarnej roboty Exclamation

Ja nie wiem... Tym co tak sie tu nie podoba - ZA KARE TU JESTEŚCIE!!!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: