reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Polonia islandzka
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Basia

Do潮czy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 17 Lis 2005, 10:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ona, a moze, skoro widzisz potrzebe rynku, sama zalozyszysz szkole polska, masz juz ksiazki i, jak twierdzisz, uczenie dobrze Ci idzie, moze chociaz polskie przedszkole? Chodzilam do szkoly sredniej, ktora zalozyla pani wlasnie z tego powodu, sama nie miala gdzie poslac corki. I byla to strasznie fajna szkola...
Z drugiej strony - tak tylko glosno mysle - moze do niezbyt wielu instytucji napisalas, ze zbyt mala liczba osob rozmawialas na ten temat (osob zajmujacych sie ta problematyka i mogacych podjac wiazace decyzje), czy pisalas do ambasady?
Moze razem z innymi rodzicami zainteresowanymi zawiazecie stowarzyszenie na rzecz polskiej szkoly i bedziecie dzialac jako organizacja? Tak chyba lepiej, niz jako jedna osoba, bo dla jednej osoby nikt kursu nie otworzy ;-)
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
ona
Go舵
PostWys砤ny: 17 Lis 2005, 17:46    Temat postu: Polonia.... Odpowiedz z cytatem

Nie pisalam do zadnych instytucji,juz powiedzialam,ze to >zaslyszane< aczkolwiek prawdziwe informacje. Zalozyc polska szkole? A kto ja sfinansuje? Ministerswto Edukacji chyba nie jest zainteresowane,skoro nie robi nic,aby upowszechnic nauczanie polskich dzieci! Bodajze w zeszlym roku ukazal sie artykul ,/Frettablaðið / ,ktos z Hafnafj枚rður >domagal< sie stworzenia wlasnie polskiej szkoly,dostepu do informacji,zwlaszcza urzedowych w j.polskim etc.I jaki oddzwiek?ZADEN. W tych - nielicznych szkolach,gdzie zorganizowano cos dla naszych dzieci-to naprawde -tylko zalezalo od zrozumienia problemu przez dyrektora,i jego dobrej woli.
Natomiast jesli komus jest dobrze -tak jak jest-to znaczy,ze ma bardzo ograniczone pole myslenia.Mata do spania i wiadro do...szczyt marzen.
Nie chodzi tez o to ,ze narzekam,a nic nie robie,od tego sa instytucje,kt贸re powinny sie tym zajac,a nie czekac,az rodzice sami wyedukuja swoje dzieci,Londyn byl tylko przykladem,a nie miejscem do kt贸rego nalezy sie natychmiast udac.
Pomysl,aby cos zrobic wsp贸lnie jest interesujacy,tyle,ze nie spotkalam przez 7 lat Polak贸w,kt贸rzy byliby zainteresowani czymkolwiek,poza zarabianiem $ i tylko-zarabianiem $
Jesli sa jednak jednostki,dla kt贸rych swiat sie na tym ani nie zaczyna,ani nie konczy-to czekam.Ona
Powr髏 do g髍y
Patrycja

Do潮czy: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Sk眃: Islandia-Akranes
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 13:52    Temat postu: trochu mnie ta dyskusja rozbraja........ Odpowiedz z cytatem

"prawdopodobnie","chyba","zaslyszane","byc moze"..........LUDZIE!!!!!!
No przeciez,to jakis obled.Zyjemy sobie w obcym kraju,gdzie nasze dzieci,chodza do szkol.I wydaje mi sie,ze jedynie od nas zalezy,od nas rodzicow,jak pokierujemy wyksztalceniem naszych pociech.
I tak jak juz slusznie gdzies Viking zauwazyl,nie "poda nam sie gotowego".Jak bardzo komus zalezy,to sobie pojdzie ,pogada,usmiechnie sie gdzie trzeba i.............ZALATWI.Jednym slowem dla chcacego nic trudnego.Najlepiej wlasnie siasc i zaczac narzekac.Zalatwienie polskich lekcji zajelo mi 15 minut.Ale poniewaz bylam wczesniej do tej rozmowy przygotowana,to wiedzialam,ze gdyby pan dyrektor nie bardzo chcial,to moglabym poprosic,zby Stowarzyszenie Polakow na Zachodnich Fiordach przyslalo oficjalny "papior"w ktorym jak wol bedzie napisane ,ze mamy do tego prawo.
I kurcze musze Ci powiedziec ONA,ze ja to jestem zainteresowana wieloma rzeczami obok zarabiania kasy.I szczerze Ci wspolczuje,ze nie bylo Ci dane takowych ludzi spotkac.Dodam tylko,ze jestem tu krocej o 4 lata.I naprawde nie mam "ograniczonego pola myslenia"a i na "macie do spania"raczej nie spie.Po islandzku tez jakos perfekcyjnie nie mowie,wrecz raczej ciagle sie podpieram angielskim a moje dziecko ma dosc spory wachlarz zajec.Bo i treningi badmintona i chodzi do szkoly muzycznej i teraz ma jeszcze lekcje polskiego.
Moja babcia zawsze mawiala,ze moze wojny by nam trzeba, zebysmy zobaczyli,jak bardzo moze byc zle!
W sumie jak przeczytalam co napisalas to zrobilo mi jedynie przykro,ze tak Ci bardzo w tej Islandii zle.Ale czesto jest tak,ze takie mamy zycie jakie mamy do niego podejscie.
Kv
Patrycja
_________________
gatta
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Numer GG
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrycja ju偶 ci臋 lubi臋 dance
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
ona
Go舵
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzisz,Viking,trzeba bylo mnie,abys docenil Patrycje,ale mnie zastanawia cos innego,bardzo splycacie problemy z kt贸rymi moze sie borykac ktos inny,pierwsze slysze o Stowarzyszeniu Polakow,z tego wniosek,ze albo jestescie wszechstronni,albo mieliscie troche wiecej szczescia.
I musze w koncu napisac,ze nie zalezy mi na pierwszej,lepszej pani uczacej j.polskiego,kt贸rego ona sama nie opanowala do konca....oczywiscie juz slysze Wasze riposty Rolling Eyes Ja m贸wie o prawdziwej edukacji,a nie pseudo kursach.
I nie jest mi tak zle w Islandii,ale rajem ten kraj nie jest,raczej przedsionkiem piekla.Krowie spod ogona nie wypadlam,znam swoja wartosc,i nie zalezy mi na Waszych opiniach,A swoje zdanie mam prawo wyrazic,jak kazde z Was.Jestem kontrowersyjna,i bardzo dobrze,nie zaliczam sie do szarej masy i jedno szczescie,dlatego nie zadawalam sie byle czym
lol_na
Powr髏 do g髍y
lenny

Do潮czy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Sk眃: Keflavik/Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ona, teraz to ja Cie polubilem...tak trzymaj!! piwo pozdrawiam...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ona napisa:
pierwsze slysze o Stowarzyszeniu Polakow


Ja siedze w Polsce i s艂yszalam o tym stowarzyszeniu juz ponad rok temu, jak sie tylko wiecej zainteresowalam Islandi膮. Nietrudno o nim us艂yszec.. Przewijaj膮 sie ci膮gle..
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
einar

Do潮czy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 19:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ona napisa:
rajem ten kraj nie jest,raczej przedsionkiem piekla

No to za jakie grzechy tam siedzisz????

Sorry... ale jak czytam takie teksty to mi si臋 n贸偶 w kieszeni otwiera. Islandia jest niemal piek艂em? Kraj, w kt贸rym jest wolno艣膰 i to co wi臋kszo艣膰 Poalk贸w interesuje - tak niskie bezrobocie, dzi臋ki czemu jak kto艣 spe艂nia okre艣lone warunki (niezbyt restrykcyjne, nie przesadzajmy) to ma szanse na godne 偶ycie? Co tam jest takiego piekielnego???? Przedsionek piek艂a... Obejrzyj sobie jaki艣 serwis informacyjny ze 艣wiata i zobaczysz co to znaczy "piek艂o" czy nawet jego "przedsionek"... No ludzie - liczcie si臋 ze s艂owami i nie szastajcie nimi bez zrozumienia i wyczucia!

Jaki jest problem za艂o偶y膰 szko艂e polsk膮? No ale na lito艣膰 bosk膮 nie liczcie, na to, 偶e to pa艅stwo islandzkie za was zrobi. Wy chcecie mie膰 szko艂e, to sobie za艂贸偶cie. Na tym polega w艂a艣nie wolno艣膰. Nie krytykujcie systemu edukacji tylko stw贸rzcie sobie w艂asny. Jak mawia艂 艣p. Jacek Kuro艅: "Nie palcie komitet贸w, tylko tw贸rzcie sobie nowe" (to dawno by艂o, wi臋c jak kto艣 nie rozumie, to niech sobie podr臋cznik historii przejrzy). A po za艂o偶eniu szko艂y, dobrej szko艂y, starajcie si臋 o pa艅stwowe dotacje. Nie m贸wi膮c ju偶 o tym, 偶e nie rozumiem czemu musicie mie膰 akurat polskie szko艂y. Przecie偶 to chyba dobrze, 偶e wasze dzieci b臋da uczy膰 si臋 w islandzkich szko艂ach, zdobywaj膮c na r贸wni z islandzkimi dzie膰mi ten sam poziom edukacji. Oczywi艣cie mo偶na dzieci doucza膰 polskiego j臋zyka, polskiej historii, kultury. Ale to ju偶 mo偶na zrobi膰 zaj臋cia pozaszkolne. A ja jestem niemal pewien, 偶e je偶eli by艂oby to dobrze przygotowane to pa艅stwo islandzkie ch臋tnie to wspomo偶e.

O Stowarzyszeniu dowiedzie膰 si臋 naprawd臋 nie jest trudno. Jak kto艣 si臋 interesuje spraw膮 polonii w swoim kraju to "mo偶e" zajrze膰 cho膰by na strony rz膮dowe lub najzwyczajniej w 艣wiecie spyta膰 jakiego艣 rozgarni臋tego rodaka.
mcc.is

ona napisa:
Krowie spod ogona nie wypadlam

Chyba sroce? Ale kto Ci臋 tam wie... Masz swoj膮 warto艣膰 i nie zalezy Ci na naszych opiniach... W dodatku jak sama twierdzisz nie zadawalasz si臋 byle czym Wink
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
pierwsze slysze o Stowarzyszeniu Polakow,z tego wniosek,ze albo jestescie wszechstronni,albo mieliscie troche wiecej szczescia.


albo mieli艣my jaki艣 kontakt z ludzmi...
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lenny ty jeszcze nie tak dawno /nie chce mi si臋 szuka膰 tego postu/ cieszy艂e艣 si臋 偶e firmy islandzkie sie o ciebie staraj膮 i b臋dziesz m贸g艂 zosta膰. Fakt tylko krowa nie zmienia zdania, ale 偶eby odrazu powiewa膰 jak chor膮giew...
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
lenny

Do潮czy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Sk眃: Keflavik/Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko nie bardzo rozumiem o co Ci teraz chodzi...??
podoba mi sie ze Ona ma wlasne zdanie na dany temat i nie daje sie takim zagorzalym wielbicielom Islandii jak Wy... wlasne zdanie to podstawa !! Wink lepiej byc kontrowersyjnym i budzic rozne emocje u ludzi niz tak jak napisala "szar膮 myszk膮" ....i to popieram w 100% !!

a i jeszcze jedno....pewnie ze sie ciesze ze ktos widzi moje profesjonalne podejscie do pracy...swiadczy to tylko o tym ze jestem dobry w tym co robie Wink Jesli dzieki temu zdecyduje sie zostac jakis czas dluzej w Islandii to ok, ale to nie znaczy ze uwazam ten kraj za raj na ziemi...
Zreszta nie oszukujmy sie, wiekszosc z Polakow tutaj mieszkajacych, przybyla na Islandie nie kuszona jej urokami lecz dobrymi zarobkami i latwoscia znalezienia pracy...najlepszym przykladem sa Polacy na Karahnkjukar, Reydafiordur, itp.... i jesli juz ktos sie wypowie na tym forum zle na temat Islandii, to mniej wiecej tacy jak Ty najezdzaja na niego jak sie da...tylko dlaczego?? w koncu kazdy ma prawo do swojego zdania... Wink

no i z ta chor膮giewka chyba masz troche racji...bedac tutaj coraz dluzej, zaczyna sie dostrzegac nie tylko same plusy ale tez coraz wiecej minusow Islandii... Neutral Jesli na poczatku zachwalalem Islandie, nie znaczy ze tak bedzie caly czas...byc moze za miesiac napisze ze to wogole nie jest miejsce do zycia........ Rolling Eyes
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Patrycja

Do潮czy: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Sk眃: Islandia-Akranes
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 21:43    Temat postu: ...... Odpowiedz z cytatem

fajno Viking,ze mnie lubisz....hehehe...ale jak sie odezwalam do Ciebie na gg to nic nie odpisales.......
Ona.....
1.Nie splycamy problemow, moze ich po prostu nie wyolbrzymiamy.I jezeli chcemy,cos dla siebie samego zrobic to......robimy.Nie za wszelka cene i bez 艂okci ale robimy,<chyba powinnam pisac w liczbie pojedynczej>
2.Jestem wszechstronna....a i owszem jestem i to bardzo!A do tego,jezeli zalezy mi na edukacji mojego dziecka,to po prostu o to dbam!
3.Szczescie....no tak mam go chyba sporo...bo otoz zamiast uczyc 50 h tygodniowo i grac w orkiestrze symfonicznej w Polsce za pare zlotych,mam jedyne 20 i mam bardzo sympatyczny kwintet z ktorym odnosze <odpukac>sukcesy.
4.A oto i wyksztalcenie naszej pani od polskiego: mgr nauczania poczatkowego.Dyplom z ocena bardzo dobra,Uniwersytet Gdanski.Moze byc????<dodam,ze to moja sasiadka,chwile temu zalozyli im internet i moze dolaczy do naszego forum!>I dodam jeszcze,ze mnie osobiscie nie zalezy na xxxxxx szkolnym rodem z Polski,gdzie dzieciaki siedza godzinami w domu i nie wiedza jak sie maja zabrac do odrabiania lekcji bo tyle tego jest.Po to jestem w tym kraju,zeby mojemu dziecku zapewnic takie wyksztalcenie jakie bedzie chcialo bez obawy,czy aby z pensji muzyka ,bedac w Polsce,dam rade.
Wiec przeszcesliwa jestem ,ze ktos z nim robi to podstawy ortografii i stylistyki jezyka polskiego,troche historii,geografii a w czasie Swiat Bozego Narodzenia zorganizuje koncert Polskich koled w szkole,gdzie z checia siade do fortepianu i spewajacym podegram.
5.Forum chyba nie bardzo jest po to,zeby wydawac opinie o ludziach piszacych posty a jedynie o tematach....tak mi sie przynajmniej do tej pory wydawalo.<Jola nie jestem tu przeciez,od wczoraj,czy tak nie jest???>
6.Jak jestes kontrowersyjna to OK.Grunt,zeby Tobie samej z tym bylo dobrze.
7.Islandia przedsionkiem piekla.....no coz.....ja to jakos widze inaczej,bo z polskiego pedu wpadlam w spokoj i np musialam sie wolno nauczyc jesc i przyzwyczaic do tego,ze mam na wiele spraw czas.Ale zawsze mozna powiedziec ,ze sama wybralam sobie taka profesje a nie inna,wiec.....sama sobie jestem winna,bo trzeba bylo zostac prawnikiem.hehehe
Reasumujac.....Islandia to nie raj.To akurat oczywiste,bo do raju to pojdziemy jak bedziemy sie dobrze sprawowac po smierci.
Dalej...tez nie jest tak,ze czsem mnie ten kraj,a moze raczej kultura nie irytuje,ale w sumie Polska wkurzala mnie o wiele bardziej....wiec.........odpowiedz prosta.Zostaje tutaj.
Aaaa....jeszcze jedno...Viking jak bedziecie mieli czas z zona to zapraszam na kawe do Akranes.Pokaze Ci moj ostatni nabytek!A mianowicie mieszkanie z ktorego bardzo jestem dumna.Czy muzykowi<wtedy jeszcze bez zielonej karty> w Polsce bank dalby kredyt na zakup mieszkania i jeszcze kombinowal jak to wszystko polapac zebym nie placila za duzych odsetek i procentow?
Pozdrowka z duza dawka optymizmu!
Patrycja
_________________
gatta
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Numer GG
Basia

Do潮czy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 21:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam fakt, ze ktos "jest przeciw" to nie jest wlasne zdanie. Mozna byc przeciwnym zaistnialej sytuacji, przeciw postepowaniu konkretnej osoby w konkretnej sytuacji, przeciw zalozeniom konkretnej instytucji. Nie mozna byc generalnie przeciw. To kto mi teraz powie przeciw czemu jest Ona?
Jedyny konkret jaki udalo mi sie "odcedzic" to clo na ksiazki i brak zajec w jezyku polskim dla dzieci. Wydaje mi sie, ze obie sprawy sa do zalatwienia i do wyjasnenia, jesli ktos jest zainteresowany.
Moze rodzice dzieci w wieku szkolnym powinni sie zorganizowac i wypracowac jakas wspolna linie postepowania? Nie wiem, nie mam dzieci w szkole, wiec problem jest mi obcy. Ale podejrzewam, ze sa tacy, ktorzy poparliby Ona i mogliby zrobic razem cos fajnego. Co do cla na ksiazki - serio Ci je oclili? Wysylam ponad 50kg ksiazek na Islandie, w wiekszych i mniejszych paczkach, i nic nie zostalo nigdy oclone... Hmmm...
Lenny, tak z ciekawosci, co Ci sie przestalo podobac na Islandii?

Mnie nie podoba sie przede wszystkim jedno - ceny biletow do Polski ;-)
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
lenny

Do潮czy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Sk眃: Keflavik/Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia napisa:
Lenny, tak z ciekawosci, co Ci sie przestalo podobac na Islandii?


Basia, przestala mi sie podobac zwariowana pogoda, ktora calkowicie dezorganizuje mi prace...no i szlag mnie trafia na opieszalosc,lenistwo i nie dotrzymywanie danego slowa, czy jak to nazwac, Islandczykow. Cokolwiek chcesz zalatwic to slyszysz "...ok, nie ma problemu", po czym mija tydzien dwa i nic.......beznadzieja.
Jest jeszcze wiele innych rzeczy, ale moze o nich przy okazji innego tematu... Wink
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 22:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ona i lenny ja nie pot臋piam ludzi kt贸rzy maj膮 odmienne zdanie.
Nie rozumiem tylko dlaczego kto艣 mieszka w kraju kt贸ry uwa偶a za piek艂o 7 lat. Ona a偶 tak zdesperowana jeste艣 偶e postanowi艂a艣 si臋 tu m臋czy膰?
Czy mo偶e czekasz na islandzkie obywatelstwo? I wtedy piek艂o otworzy ci droge do raju!
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Basia

Do潮czy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lenny, wiem, o czym mowisz, w koncu to ta sama branza. Nie ma to jak byc na budowie o osmej rano w poniedzialek, dookola ciemnosc i nie mozna niczego znalezc. Ani nikogo:-)
Pogoda na budowie daje w kosc i wtedy sobie mysle, ze chyba na zime to bede zostawac przedszkolanka.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
ona
Go舵
PostWys砤ny: 19 Lis 2005, 23:15    Temat postu: burza w szklance wody? Odpowiedz z cytatem

Naprawde,nie moim zamiarem bylo jej wywolanie,o co sie rzeczywiscie sprzeczamy? Ja bronie swojego zdania,swoich racji.Jestem tu nie od dzisiaj,wiec jesli o czyms pisze-to zdaje sobie sprawe o czym i dlaczego.Mam takie, a nie inne doswiadczenia,zwiazane z rodakami,tubylcami i nie neguje wszystkich i wszystkiego,ale patrze bardzo realnie na rzeczywistosc,sledze z uwaga poczynania Islandczyk贸w wzgledem cudzoziemc贸w,i coraz bardziej wlos sie jezy na glowie.
Po prostu,moze naiwnie,uwazam,ze jesli dany kraj rozposcieral ramiona w kierunku taniej sily roboczej / i nie tylko / to powinna istniec druga strona medalu zwana-konsekwencja czyn贸w,w Norwegii,Anglii,Niemczech...potrafia?
To,ze my Polacy jestesmy bardzo zaradni i radzimy sobie calkiem niezle na wielu plaszczyznach-to nie ulega watpliwosci,ale to nie znaczy,ze kraj taki jak Islandia nic juz nie musi robic dla nas,bo tak naprawde to co robi? Pozwala otrzymac kredyt?Jasne,bo na tym zarabia! Oczywiscie,w Polsce bylyby z tym niebotyczne problemy,o ile w og贸le byloby to mozliwe.Tak samo zreszta z kupnem domu,samochodu,otrzymaniem kart visa,maestro itp.Zarabiaja na nas,do tego jestesmy >dobrzy<,to prawo rynku-pozyskiwanie klient贸w,ale my -potencjalni klienci,jestesmy takze ludzmi,jestesmy cudzoziemcami,tak naprawde nic tutaj nie jest "nasze",jestesmy paragrafami,numerami w urzedach.Ja napotkalam tubylc贸w,dla kt贸rych Polacy-to gorszy sort ludzi,ze wschodniej Europy. I na szczescie takze takich ,kt贸rzy maja jak najlepsze o nas zdanie,jestesmy pracowici,wyksztalceni,Polska to piekny kraj,bogaty historycznie-jest to opinia ludzi,kt贸rzy juz w swiecie bywali,nawet zahaczjac o Polske.
Nie przecze,ze osoba uczaca w Akranes jest przygotowana pedagogicznie,ile jeszcze takich os贸b uczy w tym kraju? Rozmawialam z 3 paniami,kt贸re paraja sie tlumaczeniem....jedna z nich uczyla....
Moze jestem zbyt krytyczna w stosunku do nich ,ale akurat mam prawo taka byc,poniewaz w rodzinie mam pedagoga z prawdziwego zdarzenia,i doskonale wiem,jak to powinno wygladac.Na szczescie moje dziecko bylo pod wlasciwa opieka,od urodzenia...dlatego efekty juz dzisiaj sa ogromne.
I mimo tego,ze czekam na odpowiedni ruch ze strony Ministerstwa Edukacji /tutaj/,to nie spoczelam na laurach-o czym juz pisalam-bo przede wszystkim zalezy mi na dobru dziecka i / i faktycznie zaplacilam za clo,ksiazki przyszly oryginalnie zapakowane wprost z wydawnictwa,a byly to podreczniki dla kl.2,3 j.polski i matematyka-Wesola Szkola . Mam tez podreczniki Edu-Rom kl.4
Chwale sie?Chwale,bo to takze moja ciezka praca,moje dziecko otrzymalo 9 z islandzkiego i 9,5 z matematyki,a takze 9 z muzyki / gra juz 5 rok na fortepianie /.Ja r贸wniez jestem zadowolona,ze uczy sie tutaj,a nie w przeciazonej ,stresogennej szkole w Polsce.
Dziekuje Ci Lenny za zrozumienie,obawialam sie ,ze mnie ten ocean krytyki ze strony uczestnik贸w Forum zaleje,poniewaz-faktycznie,nie przybylam tu z milosci do tej wyspy,tak zdecydowal los,tesknie bardzo za krajem,nostalgia mnie zzera,ale mam tylko jedno zycie i tylka taka mozliwosc /jak dotychczas / zapewnienia dziecku przyszlosci.Dobranoc
Powr髏 do g髍y
Patrycja

Do潮czy: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Sk眃: Islandia-Akranes
PostWys砤ny: 20 Lis 2005, 10:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...no i szlag mnie trafia na opieszalosc,lenistwo i nie dotrzymywanie danego slowa, czy jak to nazwac, Islandczykow. Cokolwiek chcesz zalatwic to slyszysz "...ok, nie ma problemu", po czym mija tydzien dwa i nic.......beznadzieja.....
Hm.......a w Polsce ,zastanawialbys sie,czy dostaniesz wyplate,albo czy nie zreorganizuja miejsca prcy i np nie wylecisz.
Kv
Patrycja
_________________
gatta
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Numer GG
elloth

Do潮czy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWys砤ny: 20 Lis 2005, 10:42    Temat postu: Re: burza w szklance wody? Odpowiedz z cytatem

ona napisa:

To,ze my Polacy jestesmy bardzo zaradni i radzimy sobie calkiem niezle na wielu plaszczyznach-to nie ulega watpliwosci,ale to nie znaczy,ze kraj taki jak Islandia nic juz nie musi robic dla nas,bo tak naprawde to co robi? Pozwala otrzymac kredyt?Jasne,bo na tym zarabia! Oczywiscie,w Polsce bylyby z tym niebotyczne problemy,o ile w og贸le byloby to mozliwe.Tak samo zreszta z kupnem domu,samochodu,otrzymaniem kart visa,maestro itp.Zarabiaja na nas,do tego jestesmy >dobrzy<,to prawo rynku-pozyskiwanie klient贸w,ale my -potencjalni klienci,jestesmy takze ludzmi,jestesmy cudzoziemcami,tak naprawde nic tutaj nie jest "nasze",jestesmy paragrafami,numerami w urzedach.


Hmm, a czego innego si臋 spodziewasz po pa艅stwie? W Polsce r贸wnie偶 jeste艣 tylko garstk膮 numer贸w zapisanych to tu, to tam i niczym wi臋cej, cho膰 ten kraj jest "nasz" (i wasz Wink). Kapitalizm jest brutalny. Nikt ci臋 nigdzie nie przywita czerwonym dywanikiem, szampanem i truskawkami tylko dlatego, 偶e Szanowna Polka raczy艂a wyjecha膰 do Innego Kraju.

Hmm, mo偶e to lekka przesada z traktowaniem Polak贸w jako "podludzi", ale jakiego traktowania si臋 spodziewasz? Traktuj膮 nas tak samo, jak my, w sensie Polacy, traktujemy Rumun贸w czy inn膮 tani膮 si艂臋 robocz膮 ze wschodu. Przecie偶 nied艂ugo s艂owo "rumun" nabierze wyd藕wi臋ku pejoratywnego, o ile ju偶 tak nie jest.

呕yjemy w brutalnych czasach - miernikiem warto艣ci cz艂owieka s膮 w艂a艣ciwie tylko jego pieni膮dze Neutral .
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwo艣ci zawsze znajduje si臋 w odpowiednich r臋kach"
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
ona
Go舵
PostWys砤ny: 20 Lis 2005, 12:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie,najlepiej skladac holdy i hymny pochwalne,i jeszcze calowac po nogach.....zyjemy w cywilizowanym (?) kraju,zachodniej Europy,tak? I nie powinnismy miec zadnych,przywilej贸w ani praw,po co nam?! Jestesmy tu nikim i tacy pozostaniemy,a niech tam! Ciekawe dlaczego zatem ukazuja sie artykuly w prasie,m贸wi sie o tym w isl.Tv,ze cudzoziemcy sa oszukiwani,nabijani w butelke,ze nie zapewnia sie im godziwych warunk贸w socjalnych,finansowych....,ze sami Islandczycy publicznie sie za to kalaja,ze pojawiaja sie prawnicy dazacy do wyegzekwowania naleznosci-dlatego,ze to jest pewna forma >czerwonego dywaniku z szampanem<.Ot co.Pewien dyrektor szkoly powiedzial,ze Islandia zostala zaskoczona fala emigrant贸w,i dopiero uczy sie,jak powinna sie nimi zajac,powodzenia...zwlaszcza,ze wystarczy,iz np.Dania powie >A> ,i natychmiast jest odzew Islandii,tyle,ze dotyczy to w przewazajacej mierze obowiazk贸w,a nie przywilej贸w.Jestesmy tu,placimy podatki i mamy prawo domagac sie praw.Dlaczego dziecko Patrycji moze,a wszystkie dzieci np. w R-viku nie moga?Tylko dlatego,ze trafila na swiatlego czlowieka? To powinno byc uregulowane prawnie,niby jest,tak?zapisano to w Stowarzyszeniu Polakow,to dlaczego prawo to nie dziala wszedzie,nie jest respektowane? Mam byc egzekutorem? Cos tu jest nie tak,grubo nie tak,ale nie kazdy chce to dostrzec.
Przy okazji,dlaczego m.in. Polacy poddawani sa badaniom lekarskim/jako cudzoziemcy przybywajacy z Europy srodk. / i to ci,do pracy /turysta nie musi-przeciez to absurd,upokorzenie,wrecz szykany.A ja bardziej niz gruzlicy z Polski obawiam sie innych chor贸b przenoszonych przez tubylc贸w,wystarczy skorzystac z publicznej toalety....jaka tu panuje moralnosc...wszyscy wiedza.I tyle.
Powr髏 do g髍y
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nast阷ny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron