reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Malarstwo i rzeźba

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
robaczek

Doczy: 16 Lis 2008
Posty: 5
PostWysany: 16 Lis 2008, 23:32    Temat postu: Malarstwo i rzeźba Odpowiedz z cytatem

szuakm jakiegos dobrego opracowania (duzego albumu z komantarzami) dotyczacego malarstwa i rzezby na islandii.
chodzi o jakies duze zbiorcze dzielo z przekrojem pzez cala historie islandii.
czy cos takiego mozna znalezc na islandii?

moze muzea islandzkie wydaja jakies broszury lub katalogi?

z gory dziekuje za pomoc

/jesli watek zle wpisalam prosze admina o pomoc/
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
maggie

Doczy: 19 Sie 2008
Posty: 88
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Lis 2008, 1:23    Temat postu: Re: Malarstwo i rzeźba Odpowiedz z cytatem

robaczek napisa:
szuakm jakiegos dobrego opracowania (duzego albumu z komantarzami) dotyczacego malarstwa i rzezby na islandii.
chodzi o jakies duze zbiorcze dzielo z przekrojem pzez cala historie islandii.
czy cos takiego mozna znalezc na islandii?

moze muzea islandzkie wydaja jakies broszury lub katalogi?

z gory dziekuje za pomoc

/jesli watek zle wpisalam prosze admina o pomoc/


To jest strona Muzeum Narodowego w Islandii:
http://www.listasafn.is/?root=1

W zakladce "Sklep muzealny", "ksiazki" znajdziesz tutuly dostepnych pozycji - moze cos okaze sie pomocne robaczkowi.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Asieńka

Doczy: 09 Kwi 2005
Posty: 81
Skd: Rkv
PostWysany: 17 Lis 2008, 10:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma żadnej przekrojówki przez wszystko.
jest parę tytułów dotyczących konkretnych prądów w Islandii np. rzeźba modernistyczna. takie albumiki można dstać w odpowiednich muzeach, spory wybór ma też księgarnia uniwersytecka - ale raczej o sztukach użytkowych i architekturze.

jeśli potrzebujesz więcej info, zapraszam na priv. broniłam się ze szuki islandzkiej i dość dobrze rozpracowałam źródła, gdzie można coś znaleźć etc.

aha, oczywiście 98 % wyłącznie w języku islandzkim
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
robaczek

Doczy: 16 Lis 2008
Posty: 5
PostWysany: 22 Lis 2008, 4:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moze wklej te zrodla tutaj , wtedy kazdy kto bedzie szukal, to bedzie mogl skorzystac spoko
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
reykjaFreak

Doczy: 11 Lis 2009
Posty: 81
Skd: (mało)Polska
PostWysany: 10 Sty 2010, 19:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Reykjaviku, na którejś z ulic stoją, albo stały - o to chcę między innymi zapytać, rzeźby w postaci samochodu przebitego gigantycznym widelcem itp. Kto jest autorem tych dzieł, czy one nadal są aktualne. Może ktoś coś napisać na ten temat, wkleić link, który by mnie jakoś oświecił. Może są w Reykjaviku inne podobne dzieła?
_________________
Reykjavik breeze
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stalin
Go
PostWysany: 12 Sty 2010, 10:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

reykjaFreak napisa:
W Reykjaviku, na którejś z ulic stoją, albo stały - o to chcę między innymi zapytać, rzeźby w postaci samochodu przebitego gigantycznym widelcem itp. Kto jest autorem tych dzieł, czy one nadal są aktualne. Może ktoś coś napisać na ten temat, wkleić link, który by mnie jakoś oświecił. Może są w Reykjaviku inne podobne dzieła?
Nie przepadam za Toba bo kablujesz Very Happy Very Happy Very Happy , ale informacjami dziele sie z kazdym. Rzezby o ktora pytasz( bylo ich zreszta wiecej) juz nie ma, stala na nabrzezu niedaleko portu ale tylko sezon, nie wiem kto jest autorem. Wbliskim sasiedztwie glownej katedry jest budynek galerii (nie pamietam nazwy) , przed budynkiem w ogrodzie stoi kilkanascie rzezb, nie jestem koneserem ani znawca sztuki ale zrobily na mnie pewne wrazenie, wejscie jest od ulicy Freyjugata, juz mam , galeria nazywa sie Listasafn Einars Jonssonar. Nastepne miejsce to koncowka ulic Ystasel i Vogasel w 109 Rvk, prywatny teren ale nie ogrodzony, chociaz te rzezby nazwalbym snem pijanego zlomiarza Very Happy
Powrt do gry
reykjaFreak

Doczy: 11 Lis 2009
Posty: 81
Skd: (mało)Polska
PostWysany: 12 Sty 2010, 11:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ha, w sumie niewiele, ale zawsze coś. Listasafn Einars Jónssonar. Czyli sprawa jest już nieaktualna, ale są zdjęcia.
_________________
Reykjavik breeze
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
reykjaFreak

Doczy: 11 Lis 2009
Posty: 81
Skd: (mało)Polska
PostWysany: 12 Sty 2010, 11:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale żeby mi ktoś powiedział, albo skierował gdzie trzeba, czy to była czysta sztuka dla sztuki, czy stał może za tym jakiś koncept, szerszy zamysł?
_________________
Reykjavik breeze
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stalin
Go
PostWysany: 12 Sty 2010, 13:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

reykjaFreak napisa:
A ha, w sumie niewiele, ale zawsze coś. Listasafn Einars Jónssonar. Czyli sprawa jest już nieaktualna, ale są zdjęcia.
Nieaktualne sa tylko te widelce, rzezby Einara mozna spokojnie ogladac Smile
Powrt do gry
Maksymilian

Doczy: 18 Maj 2010
Posty: 3
Skd: Bytom
PostWysany: 18 Maj 2010, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie jeżeli w złym temacie swój post zamieściłem...
Mam pytanie...a mianowicie jak wygląda środowisko artystyczne w Islandii.......chodzi mi głównie o malarzy, rzeźbiarzy i projektantów graficznych. Jest to liczna grupa...przeglądając wikipedię natknąłem się na paręnaście nazwisk najbardziej wybitnych artystów w historii tej wyspy.......i prawdę powiedziawszy (pewnie tu większość miłośników Islandii zechce mnie zamordować) ich dorobek artystyczny w cale na kolana nie powala...z tego co zaobserwowałem najbardziej popularna wydaje się rzeźba........malarstwo kuleje i to niemiłosiernie. Choc ten stan tłumaczy fakt iż Islandia od niedawna tak na prawdę stara sie wykształcić swój indywidualny artystyczny język oparty na własnej kulturze. W malarstwie i rzeźbie widać naleciałości sztuki awangardowej i modernizmu oraz postmodernizmu.......jest to dosyć smutne bo te kierunki w sztuce są związane z niejakim kultem " globalnej wioski", jeżeli Islandczycy są dumni ze swej kultury to raczej nie jest to dla nich odpowiednia droga....
Dlaczego o tym piszę? Sam jestem artystą...i poważnie zastanawiam się nad "ucieczką" z Polski na tą przecudowną wyspę wulkaniczną... problemem dla mnie jest brak jakichkolwiek znajomości w tamtym środowisku...nawet jak się zjawię na tej wyspie nie mam gwarancji iż będe mógł w spokoju realizować swoje pomysły wiedząc iż znajdę na pewno kupców chętnych nabyć moje prace za rozsądne pieniądze...jestem osobą o dużych umiejętnościach warsztatowych...chciałbym prowadzic własną firmę portretową plus kursy malarstwa i rysunku. Pytanie czy na tej wyspie jest popyt na tego typu usługi????????? Jestem zafascynowany kulturą Nordycką równie jak tą naszą rodzimą.....Z wielką chęcią pozwoliłbym na swych obrazach, grafikach czy też rzeźbach odrodzić się wielu mitom i legendom, przyczyniając sie do rozwoju sztuki Islandii...
Czy jest może na tym forum osoba będąca w stanie odpowiedzieć na moje pytania plus bardziej szczegółowo opisać mi tamtejsze srodowisko artystyczne??? Czy w jego rozwoju biorą juz udział jacyś Polacy? Czy istnieje możliwość skontakotwania się z nimi????
Z góry dziękuję za pomoc Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 19 Maj 2010, 4:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Caly wywod na temat poziomu sztuki islandzkiej pomine bo jest to nieistotne co o niej myslisz ani co ja mysle o twojej opinii.
Moim zdaniem masz niepelne spojrzenie. Wedlug mnie najwazniejsza jest literatura a nie malarstwo czy tez rzezba. Wplyw "globalnej wioski"* jest takze najmniej widoczny na literature poprzez hermetycznosc jezyka islandzkiego.
Islandczycy sa dumni ze swojej kultury dzieki literaturze i jak najbardziej maja do tego powody.

Podoba mi sie ze masz "sprecyzowane" plany ale nie podoba mi ze idealizujesz pewne sprawy (w szczegolnosci sama Islandie). To jest normalny kraj we wspolczesnym swiecie a nie skansen opierajacy sie jakimkolwiek zmianom jaki Ty chyba chcialbys widziec.
Co do samego artystowania na Islandii. Jako nieArtysta zauwazylem ze w wiekszosci tworcy zyja z czegos innego albo byli mocno wspierani poprzez pomoc firm lub lokalnych urzedow (w zwiazku z kryzysem czesc tego zrodla wyschla). Rynek jest plytki wiadomo z jakiego powodu (ludzi jest malo) i tej bariery nie przeskoczysz. Czy otrzymasz rozsadne pieniadze za swoje prace? Jak najbardziej jesli masz talent to ci sie to uda. Chodzi mi o twoje umiejetnosci sprzedazy a nie o sama jakosc twoich prac. Znasz siebie najlepiej wiec mozesz sobie odpowiedziec czy masz ten talent.
Udzial Polek. Widzialem jedno albo dwa polskie nazwiska w kontekscie sztuki na Islandii (jako jedne z kilku na wystawie zbiorowej).

Osobiscie radzilbym ci poszukac jakiejs mozliwosci przyjazdu na krotszy okres (stypendium, wymiana miedzyuczelniana czy cos w tym rodzaju), wtedy moglbys skonfrontowac swoje wyobrazenia z rzeczywistoscia oraz mozliwosciami i pozniej zadecydowac na spokojnie.

I by nie bylo caly czas na powaznie lekki zart z jednego zdania. Kazdy czasem pisze takie zdania wiec sie chyba nie obrazisz.
Maksymilian napisa:
Z wielką chęcią pozwoliłbym na swych obrazach, grafikach czy też rzeźbach odrodzić się wielu mitom i legendom, przyczyniając sie do rozwoju sztuki Islandii...
Mity i legendy sa wdzieczne ze pozwolisz im sie odrodzic.


_________________
* - "globalna wioska" to powod na osobny wpis. Szczegolnie jesli ten zwrot pada z twojej strony.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stalin
Go
PostWysany: 19 Maj 2010, 8:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli twierdzi ktos ze malarstwo tu kuleje to jest w wielkim bledzie, moze nie zdobywa miedzynarodowych rynkow ale na wyspie ma sie swietnie Smile
Powrt do gry
Maksymilian

Doczy: 18 Maj 2010
Posty: 3
Skd: Bytom
PostWysany: 19 Maj 2010, 13:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered napisa:
Caly wywod na temat poziomu sztuki islandzkiej pomine bo jest to nieistotne co o niej myslisz ani co ja mysle o twojej opinii.

Wybacz, ale myślałem iż fora są po to zakładane aby ludzie mogli dzielić się własnymi poglądami na różne tamaty i aby można było własne zdanie skonfrontować ze zdaniem innych osób Neutral
unregistered napisa:
Moim zdaniem masz niepelne spojrzenie.

Moją wiedzę na temat sztuki Islandii opieram na tym co mogę znaleźć w internecie. Wglądu na bieżąco tak jak Ty w to co się na wyspie dzieje, nie mam...i wiele rzeczy mi na pewno umyka. Jednakże jeżeli przeglądam prace najwybitniejszych artystów Islandii tych z przeszłości jak i teraźniejszych to uważam, że mogę na podstawie tych materiałów wygłosić swoje zdanie zwłaszcza jeżeli mam jakieś tam pojęcie na temat sztuki europejskiej Rolling Eyes
unregistered napisa:
Wedlug mnie najwazniejsza jest literatura a nie malarstwo czy tez rzezba.

Tu z ciężkim żalem, ale jednak z Tobą zgodzic się muszę. Literatura obok muzyki jest głównym fundamentem dla jakichkolwiek działań artystycznych. Na Islandii odgrywa od pojawienia się pierwszych ludzi, na tej wyspie kluczową rolę i wątpie aby w tej materii się coś zmieniło.
unregistered napisa:
Wplyw "globalnej wioski"* jest takze najmniej widoczny na literature poprzez hermetycznosc jezyka islandzkiego.
Chodziło mi o to iż modernizm dał początek sztukom wizualnym na Islandii pozbawiając je automatycznie jakiegokolwiek głębszego wyrazu niezależnie od treści jakie owe dzieła reprezentowały.

Dziękuję Tobie za ogólnikowe przedstawienie mi realiów panujących na wyspie. Na pewno mi sie przydadzą w dalszym planowaniu sobie życia. Czy jest szansa abym poznał nazwiska tych dwóch Polek/ Polaków z tej wystawy zbiorowej???
Co do odradzania mitów i legend, powinienem rzeczywiście inaczej ubrać to zdanie w słowa Smile

Sxxxxn napisa:
Jesli twierdzi ktos ze malarstwo tu kuleje to jest w wielkim bledzie, moze nie zdobywa miedzynarodowych rynkow ale na wyspie ma sie swietnie

Skoro artyści Islandcy nie zdobywaja międzynarodowych rynków (zaistnienie na rynku międzynarodowym artystów z konkretnego kraju jest wyznacznikiem ogólnego poziomu sztuki w danym państwie) oznaczać może iż jednak sztuka wizualna w cale na sensownym poziomie się nie znajduje.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 19 Maj 2010, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maksymilian napisa:
Wybacz, ale myślałem iż fora są po to zakładane aby ludzie mogli dzielić się własnymi poglądami na różne tamaty i aby można było własne zdanie skonfrontować ze zdaniem innych osób Neutral

Tu ja musialem pokrecic. Przepraszam bo nie mialem zamiaru nikogo obrazac ani niczego takiego. Nie mam przygotowania teoretycznego (ani praktycznego) i nie mam jak sie wypowiadac o poziomie sztuki ani o opiniach o niej. Dla mnie najwazniejsze jest jak na mnie cos dziala. O ile w ogole jakos dziala. Moge docenic pomysl, wysilek ale czy to wystarczy do dyskusji o sztuce?

Maksymilian napisa:
Skoro artyści Islandcy nie zdobywaja międzynarodowych rynków (zaistnienie na rynku międzynarodowym artystów z konkretnego kraju jest wyznacznikiem ogólnego poziomu sztuki w danym państwie) oznaczać może iż jednak sztuka wizualna w cale na sensownym poziomie się nie znajduje.

Albo po prostu maja kiepski marketing a ktos inny robi im czarny PR i dlatego nie istnieja na rynku.
Powaznie odpowiadajac, Islandzcy artysci moga nie czuc potrzeby zdobywania czegokolwiek na sile. Czy to znaczy ze ich tworczosc jest gorsza tylko dlatego ze nie zdobywaja jakis rynkow?
Mozna ten brak wytlumaczyc inaczej. Sztuka islandzka jest bardziej wartosciowa bo nie ulega presji miedzynarodowego rynku ignorujac go.

Tak w ogole to ja tez chetnie bym przeczytal jak wyglada "zycie artystyczne" na Islandii od srodka i moze znajdzie sie ktos kto moglby to opisac.
Poszukalem troche i to co znalazlem wyslalem Ci na pw.
Pozdrawiam.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron