reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Jak się odnaleźć po przylocie na Islandię?
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Pozostałe tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
kandydat65

Doczy: 19 Kwi 2006
Posty: 59
PostWysany: 13 Sie 2011, 6:06    Temat postu: Jak się odnaleźć po przylocie na Islandię? Odpowiedz z cytatem

Witam!

Skończyłem niespełna dwa miesiące temu studia i obecnie mieszkam i pracuje w Grecji. Nie narzekam, zarabiam nieźle i mam piękne krajobrazy dookoła (plaża 50 metrów od mojego pokoju :-). Ale to jednak nie to co kocham najbardziej. Od kilku lat marzy mi się Islandia, chociaż zarobki obecne na Islandii i wysokie bezrobocie nie zachęcają język, ale dla Islandofila to nie problem. Szukam obecnie pracy przez internet (jakiejlkowiek, nawet ryby chętnie popatroszę, w końcu co się nie robi dla marzeń). Jednak narazie cisza w eterze. dostaje tylko odpowiedzi że moje CV jest rozpatrywane i jak będzie wolny etat to mnie wezmą chętnie. Ja już jednak na 5 października mam planowany odlot Smile. I teraz pytanie, jak się odnaleźć. Rozumiem że będę potrzebował kennitala i slyszałem że trzeba czekac 6 tygodni na niego, ale jest też podobno możliwość uzyskania go jeszcze przed przyjazdem. Chciałbym mieć kennitala od razu po przylocie aby móc od 6 października zacząć normalnie szukać pracy. I druga sprawa to praca, gdzie najlepiej szukać pracy?, oczywiście oprócz standardowego chodzenia od miejsca do miejsca i pytania o pracę + zostawiania CV. Z góry dziękuje za pomoc i się odwzajemnie chętnie pomocą.

PS. Czy nie potrzebuje ktoś współlokatora od października (Reykjavik), ewentualnie jakiś pokoik do wynajęcia?

pozdrawiam serdecznie
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
issobel

Doczy: 22 Sty 2011
Posty: 14
PostWysany: 13 Sie 2011, 10:45    Temat postu: kennitala Odpowiedz z cytatem

Ja przyleciałam pół roku temu i na kennitala czekałam 4 dni. Musisz jednak do tego być gdzieś zameldowany.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Searcher

Doczy: 01 Mar 2008
Posty: 97
PostWysany: 13 Sie 2011, 12:10    Temat postu: Re: Jak się odnaleźć po przylocie na Islandię? Odpowiedz z cytatem

kandydat65 napisa:
Witam!

Skończyłem niespełna dwa miesiące temu studia i obecnie mieszkam i pracuje w Grecji. Nie narzekam, zarabiam nieźle i mam piękne krajobrazy dookoła (plaża 50 metrów od mojego pokoju :-). Ale to jednak nie to co kocham najbardziej. Od kilku lat marzy mi się Islandia, chociaż zarobki obecne na Islandii i wysokie bezrobocie nie zachęcają język, ale dla Islandofila to nie problem. Szukam obecnie pracy przez internet (jakiejlkowiek, nawet ryby chętnie popatroszę, w końcu co się nie robi dla marzeń). Jednak narazie cisza w eterze. dostaje tylko odpowiedzi że moje CV jest rozpatrywane i jak będzie wolny etat to mnie wezmą chętnie. Ja już jednak na 5 października mam planowany odlot Smile. I teraz pytanie, jak się odnaleźć. Rozumiem że będę potrzebował kennitala i slyszałem że trzeba czekac 6 tygodni na niego, ale jest też podobno możliwość uzyskania go jeszcze przed przyjazdem. Chciałbym mieć kennitala od razu po przylocie aby móc od 6 października zacząć normalnie szukać pracy. I druga sprawa to praca, gdzie najlepiej szukać pracy?, oczywiście oprócz standardowego chodzenia od miejsca do miejsca i pytania o pracę + zostawiania CV. Z góry dziękuje za pomoc i się odwzajemnie chętnie pomocą.

PS. Czy nie potrzebuje ktoś współlokatora od października (Reykjavik), ewentualnie jakiś pokoik do wynajęcia?

pozdrawiam serdecznie


Ja bym najpierw wszystkie badania psychiatryczne zrobił... Bo to co piszesz, to nie jest normalne:)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kamqs

Doczy: 13 Pa 2009
Posty: 241
Skd: CK/KEFLAVIK
PostWysany: 13 Sie 2011, 20:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Searcher gratuluje komentarza Sad
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Searcher

Doczy: 01 Mar 2008
Posty: 97
PostWysany: 14 Sie 2011, 0:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak własnie myślę, ktoś kto zamienia dobrą pracę w Grecji, mieszkanie przy plaży itp na patroszenie rybek na tej wysepce za minimalna krajową, nie jest normalny. Tu się trzeba najpierw porządnie przebadać, żeby później nie pluć sobie w brodę przez resztę życia... No ale to tylko moje zdanie ;]
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kandydat65

Doczy: 19 Kwi 2006
Posty: 59
PostWysany: 14 Sie 2011, 5:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuje Issobel za odpowiedź na postawione pytanie.
Jeśli ktoś nie zamierza wypowiadać się na zadane pytanie, tylko chce filozofować to proszę gdzie indziej. Nie potrzebuje porad psychologicznych, szczególnie od osób nie będących psychiatrami. Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi na pytania które zadałem. Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich Islandofilów.

PS. Czyli jak wynajmę pokój albo mieszkanie, to też to będzie można uznać za meldunek???
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 14 Sie 2011, 10:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wynajmiesz, można się tam zameldować, jednak do meldunku musisz mieć kennitala. Przy wniosku o kennitala podajesz ten adres, pod którym chcesz się zameldować. No i musisz mieć kontrakt od pracodawcy do wniosku.

Tu masz link do formularza
http://skra.is/lisalib/getfile.aspx?itemid=5853

Ja nie zamieniłbym Islandii na Grecję Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
issobel

Doczy: 22 Sty 2011
Posty: 14
PostWysany: 14 Sie 2011, 11:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wynajmiesz, podajesz ten adres na wniosku , ale ja nie musiałam pokazać żadnego kontraktu od pracodawcy. Dostajesz chyba kennitala tymczasowe a potem, jesli je utrzymasz (bedziesz pracowal itd.) to Ci ono zostaje. W rzeczywistości jest to łatwiejsze niż się wydaje i całe formalności zajmują około tygodnia max. większość ludzi przyjechała kilka lat temu, może wtedy były trudności z tym związane. Ja ich nie miałam. Wszystko trwało tydzień - włącznie z kartą podatkową. Proponuję zacząć od mieszknaia, pokoju, czy gesthausu - gdzie również można tanio wynająć pokój i dostać na ten adres kennitala.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
aszkim

Doczy: 07 Sty 2009
Posty: 40
PostWysany: 14 Sie 2011, 12:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na priva masz informacje gdzie jest praca i przy okazji mieszkanie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kandydat65

Doczy: 19 Kwi 2006
Posty: 59
PostWysany: 14 Sie 2011, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za pomoc. Wygląda na to że w Islandii latwiej o dokumenty niż w Grecji. W Islandii podstawa to kennital. W Grecji do pracy (legalnej)potrzebnych jest kilka numerów identyfikacyjnych. Sam odwiedziłem z moim pracodawcą 5-6 urzędów nie wspominając o wizycie na komisariacie policji celem prześwietlenia mnie pod kątem niekaralności i 2 wizytach u lekarza Smile Wszystko trwało prawie miesiąc... a mieszkańcy spoza UE mogą czekać nawet pół roku. Dlatego to pozytywne zaskoczenie że na Islandii działa to sprawniej. Czyli po załatwieniu lokum, trzeba się udać do najbliższego urzędu celem rejestracji. Potrzebne są jakies dodatkowe dokumenty oprócz Paszportu? np. książeczka sanepidowska, drugi dokument tożsamości, zaświadczenie o niekaralności, wyciąg z konta potwierdzający posiadanie środków na utrzymanie? Niechciałbym po przylocie odejść z kwitkiem z urzędu z powodu braku jakiegoś papierka.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję raz jeszcze za okazaną życzliwość i pomoc.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
WielkiBialyKrolik

Doczy: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skd: Reykjavik
PostWysany: 14 Sie 2011, 23:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko nie zniknij z forum bez słowa, chętnie przeczytam te "ochy i achy" za kilka miesiecy jak juz tutaj zamieszkasz Smile
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Searcher

Doczy: 01 Mar 2008
Posty: 97
PostWysany: 14 Sie 2011, 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WielkiBialyKrolik napisa:
tylko nie zniknij z forum bez słowa, chętnie przeczytam te "ochy i achy" za kilka miesiecy jak juz tutaj zamieszkasz Smile


Wyjęłaś mi to z ust ^_^
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
WielkiBialyKrolik

Doczy: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skd: Reykjavik
PostWysany: 14 Sie 2011, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to przepraszam język
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
aszkim

Doczy: 07 Sty 2009
Posty: 40
PostWysany: 15 Sie 2011, 9:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WielkiBialyKrolik napisa:
a to przepraszam język

A jednak sami na wyspie siedzicie bo nie macie zadnych innych perspektyw na zycie, a smiejecie sie z kogos kto chce tu przyleciec.I nic dziwnego ja jestem tutaj kilka lat z rodzina, na prace nie narzekam WOGOLE.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Searcher

Doczy: 01 Mar 2008
Posty: 97
PostWysany: 15 Sie 2011, 16:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aszkim napisa:
A jednak sami na wyspie siedzicie bo nie macie zadnych innych perspektyw na zycie, a smiejecie sie z kogos kto chce tu przyleciec.I nic dziwnego ja jestem tutaj kilka lat z rodzina, na prace nie narzekam WOGOLE.


Ale my.... umiemy pisać ^^
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kandydat65

Doczy: 19 Kwi 2006
Posty: 59
PostWysany: 15 Sie 2011, 20:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie, będę podróżował w wolnym czasie po Islandii i uczył się języka i historii kraju, ale znajdę te parę minut aby napisać jak mi się podoba i popisać z prawdziwymi Islandofilami. Tak, jak pisałem wcześniej bardzo proszę trzymać się tematu, za wszelkie inne porady dziękuję, ale nie potrzebuję.

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
aszkim

Doczy: 07 Sty 2009
Posty: 40
PostWysany: 15 Sie 2011, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Searcher napisa:
aszkim napisa:
A jednak sami na wyspie siedzicie bo nie macie zadnych innych perspektyw na zycie, a smiejecie sie z kogos kto chce tu przyleciec.I nic dziwnego ja jestem tutaj kilka lat z rodzina, na prace nie narzekam WOGOLE.


Ale my.... umiemy pisać ^^

Na ten temat moglibysmy polemizowac ^^
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 15 Sie 2011, 22:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kandydat65 napisa:
Dziękuję bardzo za pomoc. Wygląda na to że w Islandii latwiej o dokumenty niż w Grecji. W Islandii podstawa to kennital. W Grecji do pracy (legalnej)potrzebnych jest kilka numerów identyfikacyjnych. Sam odwiedziłem z moim pracodawcą 5-6 urzędów nie wspominając o wizycie na komisariacie policji celem prześwietlenia mnie pod kątem niekaralności i 2 wizytach u lekarza Smile Wszystko trwało prawie miesiąc... a mieszkańcy spoza UE mogą czekać nawet pół roku. Dlatego to pozytywne zaskoczenie że na Islandii działa to sprawniej. Czyli po załatwieniu lokum, trzeba się udać do najbliższego urzędu celem rejestracji. Potrzebne są jakies dodatkowe dokumenty oprócz Paszportu? np. książeczka sanepidowska, drugi dokument tożsamości, zaświadczenie o niekaralności, wyciąg z konta potwierdzający posiadanie środków na utrzymanie? Niechciałbym po przylocie odejść z kwitkiem z urzędu z powodu braku jakiegoś papierka.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję raz jeszcze za okazaną życzliwość i pomoc.


Na formularzu, do którego link załączyłem, znajdziesz wykaz potrzebnych dokumentów. Oczywiście to teoria, bo jak ktoś pisał, nie zawsze wymagają. Kennitala to jak pesel, więc jest dożywotni, nie ma żadnych "próbnych". Z tego co się orientuję, dla własnego dobra, jeśli nie masz pracy to dobrze jest wykupić indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli masz pracę to też, bo system podatkowy w ubezpieczeniu zdrowotnym zaczyna działać po 6 miesiącach płacenia podatków. Nie wiem ile to kosztuje, ale jest na forum kolega, co zajmuje się ubezpieczeniami, zobacz w ogłoszeniach "sprzedam".

A żartami się nie przejmuj, czasem sobie tu po przyjacielsku żartujemy. I na pewno nie jest tak, że siedzimy tu bo nie mamy innego wyjścia lol
Islandia coś w sobie ma i to potem na ludzi przełazi
pepsi
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
WielkiBialyKrolik

Doczy: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skd: Reykjavik
PostWysany: 16 Sie 2011, 3:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aszkim napisa:
WielkiBialyKrolik napisa:
a to przepraszam język

A jednak sami na wyspie siedzicie bo nie macie zadnych innych perspektyw na zycie, a smiejecie sie z kogos kto chce tu przyleciec.I nic dziwnego ja jestem tutaj kilka lat z rodzina, na prace nie narzekam WOGOLE.


to nie o brak perspektyw chodzi, ja np. siedze tutej , bo nie umiem pływac a na bilet powrotny mnie nie stac, proste

A wogle to prosze trzymac sie tamatu bez wycieczek osobistych moi drodzy
koniec swiata
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
kandydat65

Doczy: 19 Kwi 2006
Posty: 59
PostWysany: 16 Sie 2011, 5:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki gisli 74. Faktycznie ubezpieczenie trzeba mieć, choć mam nadzieję że się nie przyda.

Pozdrawiam Islandofili
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Pozostałe tematy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron