reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Jan Mayen
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 12:49    Temat postu: Jan Mayen Odpowiedz z cytatem

Sporo tu ludzi kochających klimaty północy, a nie ma ani jednego postu o wyspie Jan Mayen
Postanowiłem to zmienić Twisted Evil
W Jan Mayen zauroczyłem się tak samo jak w Islandii. Choć wiadomo, że Islandia to o wiele większa wyspa i dlatego ma więcej uroku (i ludzi Very Happy ). Chętnie bym tak kiedyś wylądował, był tam może ktoś z was?
Przypatrzmy się co oferuje nam Jan Mayen:


To jedno z ładniejszym zdjęć Honkenii Piaskowej jakie widziałem (nie ma zresztą ich wiele Wink ).


A to Fulmar (mam taką nadzieję Wink ) ptak z rodziny burzykowatych (ale czy jest rodzinny to nie wiem Wink ). W Polsce jak jakiś ornitolog go zobaczy to jest w kregach naukowych ogłaszany świętym Cool


Znaczek pocztowy który przedstawia wulkan Beerenberg. Podobno trudno go zdobyć (ale chyba jest mniejszy od Rysów Confused ).


A to juz wspomniany wulkan tylko bardziej kolorowy Very Happy

Zdjęcia może nie są tak piękne jak inne zamieszczane na tym forum, ale zależało mi tylko na rozpoczęciu dyskusji. A Jan Mayen na to zasługuje ponieważ Małe jest piękne Very Happy

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 26 Gru 2005, 13:59    Temat postu: Re: Jan Mayen Odpowiedz z cytatem

Chessek napisa:
ptak z rodziny burzykowatych (ale czy jest rodzinny to nie wiem Wink ). W Polsce jak jakiś ornitolog go zobaczy to jest w kregach naukowych ogłaszany świętym Pozdrawiam

A to ciekawe ,bo tu az sie "uginaja polki "skalne od nich.Spotkalismy kiedys takiego juz ciut wyrosnietego pisklaka ,strasznie chcial nas opluc ....nie mial juz niestey nic w zoladku.On sfrunal z gniazda i niestety nie dotarl do morza ,wiec musielismy zlapac go w worek i wypuscic do rzeki ,ktora doplynal do morza.Zal mi troche tych ptaszkow ktore zamieszkuja Asbyrgi ,tam kiedys plynela wielka rzeka i ona z gniazd wskakiwaly do wody i niesione byly pradem do oceanu ,teraz nie ma juz rzeki i ptaki spadaja na dno uskoku.I czeka je daleko droga ,,,chyba ze ktos im pomoze.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:07    Temat postu: Re: Jan Mayen Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
A to ciekawe ,bo tu az sie "uginaja polki "skalne od nich.Spotkalismy kiedys takiego juz ciut wyrosnietego pisklaka ,strasznie chcial nas opluc ....nie mial juz niestey nic w zoladku.On sfrunal z gniazda i niestety nie dotarl do morza ,wiec musielismy zlapac go w worek i wypuscic do rzeki ,ktora doplynal do morza.Zal mi troche tych ptaszkow ktore zamieszkuja Asbyrgi ,tam kiedys plynela wielka rzeka i ona z gniazd wskakiwaly do wody i niesione byly pradem do oceanu ,teraz nie ma juz rzeki i ptaki spadaja na dno uskoku.I czeka je daleko droga ,,,chyba ze ktos im pomoze.


Wiadomo, ten ptak woli tamte strony u nas jest jak zabłądzi.
Nie ma u was na Islandii jakiś ogranizacji pomagajacym zwierzętą? W Polsce takie są głównie przy Uniwersytetach, więc moze tam jest jakiś miejscowy "Greenpeace".


Pozdrawiam

PS
Są na Islandii połączenia z Jan Mayen?


Ostatnio zmieniony przez Chessek dnia 26 Gru 2005, 19:21, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem









Kilka zdjęć z wysepki Wink

Proszę, proszę - dzięki położonej tu wyilozowanej górze tworzą się dlugie na kilka kilometrów wiry powietrzne.. Hm, ile się człowiek dowiedzieć może Wink.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No widzisz elloth, czy to nie jest piękne Exclamation
Zdjecia po jednym przedstawicielu fauny i flory dałem abyscie nie mysleli, że to jest martwa wyspa wulkaniczna. Very Happy
Warto zauwazyć ukształtowanie terenu tej wyspy, aż chce się chodzić po tych "wybojach" Very Happy

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Chessek dnia 26 Gru 2005, 19:21, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo "islandzka" ta wysepka :].
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Bardzo "islandzka" ta wysepka :].


To juz twoja ocena, podobieństwa mogą być chociaż nie o wyszukiwanie podobieństw mi chodziło. To jest mała wysepka, Rejkiavika tam nie zobaczysz Very Happy Ale za to masz kawałek pieknego terytorium.

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, takie wysepki mają swój urok (szczególnie małe wysepki koło irlandii ;-) )
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 15:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Cóż, takie wysepki mają swój urok (szczególnie małe wysepki koło irlandii ;-) )


Ta jest ładniesza :jezyk:

Takie wysepki są blisko lądu i jest ich sporo, a ta jest sama na morzu. Jak jesteś na takiej małej wysepce w której do najblizszego lądu jest z 500 km to myślisz, ze to jest oaza i cud geograficzny. Tak, taka wyspa to jak oaza na pustynii.

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno porównywać, naprawdę.

Dwa pytania:

Słyszał ktoś z was kiedyś o wysepce Fernando de noronha?

A skoro jesteśmy przy tematyce norweskiej - ktokolwiek może interesował się sprawą ogromnych wirów wodnych, które powstają u wybrzeży Norwegii? (Poe pisał o tym - "W bezdni Maelstromu")
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:

Dwa pytania:

Słyszał ktoś z was kiedyś o wysepce Fernando de noronha?

A skoro jesteśmy przy tematyce norweskiej - ktokolwiek może interesował się sprawą ogromnych wirów wodnych, które powstają u wybrzeży Norwegii? (Poe pisał o tym - "W bezdni Maelstromu")


Fernando de noronha? Chyba zmieniamy klimaty bo to chyba w Brazylii.

Wiry wodne? Teraz mi przypomniałeś efekt Coriolisa, ale to chyba nie to.
Czytałem kiedyś opowiadania Poe, ale wybacz moją nie wiedzę gdyż nie przypominam sobię "W bezdni Maelstromu". Postaram się w najblizszym czasie zapoznać z tym dziełem, może sobie coś skojarzę i wtedy uda nam współnie rozwiazać ten problem.

PS
Co wy wszyscy o tym Poe? Pazura coś o nim mówi, moja koleżanka o nim cos mówi, ktos jeszcze o nim mówi, a teraz ty Very Happy Ale jeżeli masz gdzieś tekst tego horroru to prosiłbym o przesłanie go mi na priv (lub na e-mail albo mozesz rzucić linkiem)

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm - jeżeli chcesz tekst po angielsku jestem w stanie go odkopać.

Poe? Poego lubię, bo lubię Lovecrafta.. ale to na inny temat;p.

Te wiry powodowane są przez pływy morskie - kiedyś na Discovery channel był cały program o tym. Niektóre wiry potrafią mieć kilka km średnicy i dostrzega się je dopiero z samolotu - powiem, że jest do dość fascynujące. Zresztą - tamtejsze wody uznawane są jedne z najniebezpieczniejszych wód na świecie.

A o fernando de noronha wspomniałem, bo to ciekawe miejsce - jest tam najniższa średnia roczna amplituda temperatury na świecie i wynosi ok 0,5 stopnia :]. Jak już o wyspach mówiliśmy, to mi się przypomniało.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Hm - jeżeli chcesz tekst po angielsku jestem w stanie go odkopać.

Poe? Poego lubię, bo lubię Lovecrafta.. ale to na inny temat;p.

Te wiry powodowane są przez pływy morskie - kiedyś na Discovery channel był cały program o tym. Niektóre wiry potrafią mieć kilka km średnicy i dostrzega się je dopiero z samolotu - powiem, że jest do dość fascynujące. Zresztą - tamtejsze wody uznawane są jedne z najniebezpieczniejszych wód na świecie.

A o fernando de noronha wspomniałem, bo to ciekawe miejsce - jest tam najniższa średnia roczna amplituda temperatury na świecie i wynosi ok 0,5 stopnia :]. Jak już o wyspach mówiliśmy, to mi się przypomniało.


Po angielsku też mam, przed chwilą na niego rzuciłem okiem ale jednak za często słownik brałem do ręki Very Happy
Lovercraft to nie dla mnie, ponieważ ogólnie fantastyka do mnie nie przemawia.

Tak wiry wodne są grozne, ja boje się panicznie rzek Very Happy

Fernando de noronha z najniższą amplitudą - dam sobie włosy uciac, ze lezy na terenach równikowych Very Happy

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, w okolicach Brazylii.

Co ciekawe - są dwa rodzaje wirów, jedne z nich zasysają, drugie wyrzucają wodę. Badania nad całym zjawiskiem pokazały, że wiry są bardzo ważne dla morskiego środowiska - dzięki nim wartswy wody, znajdujące się niżej mieszają się z wyższymi warstwami wody. Ponoć - wiele statków zatonęło w tamtym rejonie (są to bodajze tereny lofotów - ale głowy sobie uciąć nie dam), gdyż zostało wciągnięte przez wielki wir. Bardzo interesujące i nieco przerażające zjawisko.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Co ciekawe - są dwa rodzaje wirów, jedne z nich zasysają, drugie wyrzucają wodę. Badania nad całym zjawiskiem pokazały, że wiry są bardzo ważne dla morskiego środowiska - dzięki nim wartswy wody, znajdujące się niżej mieszają się z wyższymi warstwami wody. Ponoć - wiele statków zatonęło w tamtym rejonie (są to bodajze tereny lofotów - ale głowy sobie uciąć nie dam), gdyż zostało wciągnięte przez wielki wir. Bardzo interesujące i nieco przerażające zjawisko.


Temat ciekawy (tak poza tym off topic ) ale jakoś postaram się nie wypowiadać na ten temat gdyż się nie znam. Chociaż moja wszechobecna dyletantość musi dac o sobie znać Very Happy I tak jak ktos ma przyrząd do badania promieni cieplnych (przepraszam, ale nie pamietam nazwy) to moze skierować "radar" na garnek z zimna wodą i wlać do niej wrzątek. Ciekawe jak bedzie to wygladać Very Happy Bzdury plotę, nie ważne Sad

Ale to jest przyroda i nie mam zamiaru jej potepiać za to, ze wciaga statki.

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łi tam offtopic.. Narzekasz ;p. Mozemy porozmawiać o zaburzeniach w miescowym ruchu powietrza powodowanych przez wyspę Jan Mayen.

Ty zaczynasz ;p.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 20:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Łi tam offtopic.. Narzekasz ;p. Mozemy porozmawiać o zaburzeniach w miescowym ruchu powietrza powodowanych przez wyspę Jan Mayen.

Ty zaczynasz ;p.


Rachunek bardzo prosty Jan Mayen+same morze=zaburzenia powietrza

Very Happy

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to sobie podyskutowaliśmy ;p
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Chessek

Doczy: 31 Lip 2005
Posty: 121
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Gru 2005, 20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
No to sobie podyskutowaliśmy ;p


Nie sorry, ale w kwestii wirów powietrznych nad wyspa Jan Mayen to ja żem osioł (złosliwi uwazają, ze nie tylko w tej kwestii Very Happy ). Ja miałem zamiar podyskutować o ziemi i powietrzu Very Happy

A poza tym ty zacznij Wink

Pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 26 Gru 2005, 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to ja bym chciał na samym początku podkreślić, że jest to bardzo ważka kwestia. Zarówno dla stacji badawczej na wyspie Jan Mayen, jak i dla ogółu ludzkości...

To wszystko, co wiem o wyspie i wirach powietrznych. Mam tylko satelitarne zdjecie pokazujące efekty działania tych wirów:


_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron