reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

podatek
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 61, 62, 63  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
icelandofil
Go
PostWysany: 15 Sie 2006, 12:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak zgadzam sie z tym co napisales.Ale ja napisalem ,ze urzad moze Mi naskoczyc, poniewaz sie wymeldowalem, zlozylem uaktualniene NIP3 ,przebywam obecnie na Islandi gdzie pracuje, w Polsce nie mam zadnej wlasnosci, wiec ...

pozdro
Powrt do gry
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 15 Sie 2006, 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyste zlodziejstwo - co wszyscy w kolo wiedza - jaki prawem US z Polski moze sie domagac placenia podatku za to ze: pracuje sie za granica, oplaca sie tam podaterk, jedzenie i ogolnie wszytsko.... jakim prawem, za co placic nalezy do US w polsce - tak jak w pierwszych postach opisala to Karuta - studiowala na wyspie, pracowala tylko po to zeby starczylo jej na utrzymanie sie.... czyli niby wszytsko ok - a po powrocie do polski kazano jej placic podatek... ZA CO???? musiala ( z tego co napisala) zaciagnac kredyt zeby splacic US - co za bieda w tym kraju...i dziwia sie ze ludzie stad uciekaja...szkoda slow i nie mozna nic zrobic bo prawo to prawo Sad troche chore wg mnie
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 15 Sie 2006, 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

traktowanie takiego wyrownania - ze ile by musiala zaplacic z polsce gdyby tyle tu zarobila... ale nie zarobila tego w polsce, ale tam i tam zaplacila ile sie nalezy wlasnie w tym kraju w ktorym pracowala i zarabiala i to powinno byc koniec z rozliczaniem sie Evil or Very Mad Mad
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 15 Sie 2006, 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt, że prawo jest niesprawiedliwe nie oznacza, że nie obowiązuje. Niestety.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 15 Sie 2006, 14:40    Temat postu: US Odpowiedz z cytatem

Weźcie pod uwagę, że większość obywateli dorastając w Polsce korzystała z nieodpłatnych świadczeń (urodziny w szpitalu, leczenie w dzieciństwie i młodosci, darmowa nauka w tym także zawodu, darmowe drogi, zniżki dla młodzieży w komunikacji, dopłaty do barów mlecznych, różne stypendia i dofiansowania, obrona przez policję, straż pożarną i wojsko...).
To, że ktoś wyjechał za granicę nie oznacza, że nie ma długu wobec ojczyzny.
Oczywiście podatki są naliczane automaytycznie [demokratycznie], więc nie ważne czy ktoś dużo chorował czy mało; czy doszedłw edukacji do doktora, czy skończył tylko podstawówkę; czy jeździł do szkoły autobusem czy na rowerze... wszyscy płacą równo pewien procent od swoich dochodów.

Jeżeli ja mieszkam w Polsce i mimo wszystko nie korzystam z darmowych świadczeń, to również powinienem krzyczć tu, że to niesprawiedliwe, i że nie powinienem płacić...
Być może macie częściowo rację narzekając, ale źle to argumentujecie.
Podatki należy zbudować według innego systemu; pisałem już o tym w off-topicu, a tu jest temat tylko o płaceniu podatków przez osoby pracujące na Islandii.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 15 Sie 2006, 15:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale w czasie jak sie korzystalo za te swiadczenia - to sie placilo podatki tu na miejscu - to tak jak - KORZYSTAM Z WODY W POLSCE - PLACE ZA NIA W POLSCE- potem wyjechalem za granice - TAM KORZYSTAM Z WODY - TAM ZA NIA PLACE - to jakim prawem mam doplacac za to z polsce.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 15 Sie 2006, 15:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadza sie - to jest zly system podatkowy - zly z naszego pkt widzenia - wiadomo nie jestesmy (przynajniej wiekszosc z nas) prawnikami itd...patrzymy prosto na to wszytsko i staramy sie byc fair - dopoki sie mieszka tutaj, korzysta sie tutaj (czyli w polsce) to sie tutaj placi - ale jesli sie decydujemy na wyjazd gdzies, gdzie oplacamy podatek, gdzie ponosimy wszytskie koszty wg obowiazujacych stawek - to dlaczego placic trzeba podwojnie - wiadomo pytanie nie do WAS ale do RZADU:P ehh ciezka sprawa - taka prawda ze jak ktos nie kombinuje to ciezko sie ma - a druga wazna sprawa - zeby na wyspie zyc wg zasad i nie popsuc tam nic - maja swoje zasady i dlatego tak dobrze tam jest i trzeba to szanowac, syt w naszym kraju gdzie trzeba kombinowac nie moze nas zepsuc:P ja chce juz byc tam a nie tu:P
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 15 Sie 2006, 16:27    Temat postu: Podatki Odpowiedz z cytatem

DmX81 napisa:
ale w czasie jak sie korzystalo za te swiadczenia - to sie placilo podatki tu na miejscu
Ale zrozum, system podatkowy jest ślepy. Bezrobotni pobierają zasiłki (a więc nawet podatków nie płacą), a świadczenia, ochronę zdrowia, darmowe drogi i edukację mają...

Wy nawet jeśli pracowaliście w Polsce przez jakiś czas, to nie zwróciliście długu, jaki powstał przez wasze dzieciństwo, młodość, gdy państwo obdarzało Was różnymi świadczeniami za darmo lub ze zniżką.

Pomyślcie tak: Islandczycy dostaną fachowca, któremu trzeba płacić statystycznie mniej niż islandzkiemu, do tego Islandia nie wydała ani jednej korony na wychowanie, naukę i leczenie takiego specjalisty w młodości.
De facto polski naród zapłacił za to, by zachodnie kraje miały tanich specjalistów, których praca napędza zachodnią koniunkturę, podczas gdy Polska prawie nic z tego nie ma. Jedynym zyskiem jest to, że część rodaków przysyła trochę pieniędzy do Polski, a w niektórych przypadkach, Polska nie musi płacić zasiłków, bo jest mniejsze bezrobocie.
Ale to nie jest dla Polski do końca opłacalne, bo wykształcenie człowieka kosztuje sporo pieniędzy...

Wy i tak macie lepiej, bo za swoją pracę dostajecie statystycznie wielokrotnie więcej niż pracownicy w Polsce. Oczywiście, to że ktoś ma więcej pieniędzy nie oznacza, że tak od razu pogodzi się ze stratą, ale musicie zrozumieć, że według dziesiejszego systemu podatkowego, każdy płaci równo, czy korzysta, czy też nie. A to, że płacicie już podatki w Islandii, to możecie przyjąć, że to Islandia z Was zdziera, bo powinna podzielić się tymi podatkami z Polską. W końcu ma tanią siłę roboczą bez żadnych inwestycji w wasze życie...

Z drugiej strony są osoby, które mieszkając w Polsce, opodatkowują się w rajach podatkowych i wtedy Polska nie ma z nich żadnych korzyści, a przecież korzystają z wszystkich dobrodziejstw.

Poza tym, większość z Was pewnie kiedyś wróci do Polski. A chyba byście nie chcieli, by na czas waszej nieobecności wstrzymano inwrestycje, renowacje zabytków, budowanie szpitali, szkół itp.
W Polsce ciągle ruch trwa i kraj jest gotowy, by przyjąć wasze dzieci do szkół, byście mogli zamieszkać w domach, do których doprowadzono drogi itd.

Nie mówię, że płacenie podatków jest w tym ujęciu sprawiedliwe, ale podatki nigdy nie były i nie będą sprawiedliwe, chyba, że ich nie będzie.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 15 Sie 2006, 17:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ja wiem ze to nie temat na pare zdan i ze trafi sie w sedno sprawy...tyle ze jesli tutaj by bylo wszytsko w porzadku - czy wyjezdzalibysmy do pracy za granice? liczba wyjezdzajaca mowi sama za siebie - co innego jesli placilo by sie jakis tam podatek - ale tu sa ogromne kwoty brane pod uwage - brane pod uwage jest to ze jesli by sie zarobilo tyle w polsce, to ile by trzeba doplacic podatku - ale nie patrzy sie na to ile trzeba wydac za granica aby sie utrzymac, wyzywic itd - i dlatego to nie daje spokoju potem - bo wiadomo ze zarabiajac tutaj na polskie 4 tys zlotych mozna bardzo dobrze zyc po oplaceniu podatku - a zarabiajac tyle samo na islandii to kazdy kto tam zyje to wie - ze utrzymac sie z tego i zyc to....a jeszcze zaplacic do polski podatek?? tego niestety nie uwzglednia system podatkowy.. hehe chyba starczy juz tych rozmyslan:] najgorsze ze kazdy US dowolnie moze interpretowac prawo:/
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 15 Sie 2006, 18:56    Temat postu: Podatek Odpowiedz z cytatem

Nie znam się dokładnie na systemie poboru podatku od osób pracujących za granicą, ale sądzę, że być może pewne relacje cenowe (siła nabywcza pieniądza) mogą być brane pod uwagę.

Myślę jednak, że za zaistniałą sytuację można również obarczać nie tylko polskie prawo, ale i prawo kraju pracy, bo jak wspominałem, powinni oni jakoś uwzględnić polskie koszty wykształcenia fachowca. Dlatego warto dyskutować również o zmianie prawa właśnie na Islandii, bo gołym okiem widać, że system nie jest sprawiedliwy właśnie tam.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
icelandofil
Go
PostWysany: 16 Sie 2006, 1:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest nas setki tysiecy a byc moze i milionow Polakow ktorzy nie rozliczja sie z dochodow uzyskanych za granica w Polsce i nie placa podatkow.
I jak ogladalem ,nie tak dawno w tv sondaże, to nawet smialo deklaruja oni ze nie beda placic ani sie rozliczac.
To jest martwe prawo.
Ogladalem wypowiedz tego presydenta Polski Kaczynskiego który obiecal zajac sie sprawa podwojnego opodatkowania aby bylo korzystne dla rodakow ,to bylo nie tak dawno w tym roku kiedy byly protesty z tego tytulu pod ministerstwem.

tak na marginesie

Nie znam nikogo ani nie slyszalem aby urzad skarbowy scigal za nierozliczenie sie z dochodow uzyskanych za granica.

pozdrawiam
Powrt do gry
icelandofil
Go
PostWysany: 16 Sie 2006, 1:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i jeszcze zeby nie bylo ze namawiam do zlego . Nie namawiam nikogo do tego Very Happy
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 16 Sie 2006, 5:57    Temat postu: Obywatelski obowiązek Odpowiedz z cytatem

Niestety, za tych, którzy podatku nie płacą, zapłacą ci uczciwi...
I dlaczego się dziwicie, że te podatki są tak wysokie?

W Szwajcarii, gdy ktoś podejrzewa, że sąsiad nie płaci podatków, to pisze o tym do US.
Jak już wcześniej pisałem, ważne jest to, by donosić nie z zawiści, tylko właśnie z poczucia sprawiedliwości. Polacy się boją tego, że u nas większość donosicieli, to właśnie zawistni sąsiedzi, a nie dobrzy obywatele. Dlatego donoszenie jest u nas źle widziane.
A przecież, gdy ktoś ukradnie mi coś, to chyba mam prawo powiadomić policję o tym fakcie?
A człowiek niepłacący podatków to trochę jak złodziej....
Od razu podkręślę fakt, że oczywiście prawo podatkowe jest złe i mało sprawiedliwe, ale w końcu to wy drodzy obywatele wybieracie władzę, która takie prawo ustanawia.
Wystarczy zagłosować np. na UPR i wtedy jest szansa na niskie podatki lub ich brak. Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
asia

Doczy: 01 Lis 2004
Posty: 18
Skd: Polska
PostWysany: 16 Sie 2006, 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozumiem co masz na mysli i zawsze staram sie uczciwie placic podatki. denerwuje sie rowniez jak slysze od znajomych ktorzy konczyli polskie uczelnie ze chca teraz wyjechac zarabiac na zachodzie(my wszyscy placimy za ich edukacje), ale ja przyjechalam na islandie na kilka miesiecy zeby sie doksztalcic. place tutaj podatki wiec prawdopodobnie nie uda mi sie nic zaoszczedzic i boje sie najbardziej ze po powrocie bede musiala do tego wszystkiego dolozyc... Sad
bede szczesliwa jak wyjde na zero
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 17 Sie 2006, 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

icelandofil napisa:
jest nas setki tysiecy a byc moze i milionow Polakow ktorzy nie rozliczja sie z dochodow uzyskanych za granica w Polsce i nie placa podatkow.
I jak ogladalem ,nie tak dawno w tv sondaże, to nawet smialo deklaruja oni ze nie beda placic ani sie rozliczac.
To jest martwe prawo.
Ogladalem wypowiedz tego presydenta Polski Kaczynskiego który obiecal zajac sie sprawa podwojnego opodatkowania aby bylo korzystne dla rodakow ,to bylo nie tak dawno w tym roku kiedy byly protesty z tego tytulu pod ministerstwem.

tak na marginesie

Nie znam nikogo ani nie slyszalem aby urzad skarbowy scigal za nierozliczenie sie z dochodow uzyskanych za granica.

pozdrawiam


Hehehe - tak tylko można podsumować tę wypowiedź.

Mój sąsiad pracował w Norwegii, która ma z Polską taką samą umowę jak Islandia. Nie płacił w Polsce podatków kierując się Twoim tokiem myślenia. Po czterech latach US wezwał go do zapłaty podatku wraz z odsetkami. Urosła z tego tak gigantyczna kwota, że facet jest ugotowany na resztę życia. Komornik zajął jego dom, bo facet budował się za kasę zarobioną w Norwegii.

Tak skończy większość niepłacących podatku w Polsce z dochodów na Islandii. Jeśli nie wierzycie to zadzwońcie sobie do ogólnopolskiego Centrum Informacji Podatkowej. Pracują tam bardzo kompetentne osoby, uzyskacie wyczerpującą informację. W czasie rozmowy z interesantem urzędnik ma przed oczyma wszystkie umowy i dokumenty regulujące kwestie opodatkowania dochodów uzyskanych na Islandii.

Dzwoniłem tam wczoraj - powiedzieli mi, że na mocy odrębnych umów między Polską a Islandią islandzki urząd skarbowy do którego jesteście zapisani natychmiast po zawarciu umowy o pracę z islandzkim pracodawcą zawiadamia polski urząd skarbowy własciwy dla waszego miejsca zamieszkania w Polsce. O czym zawiadamia? Oczywiście o tym, że podjeliście pracę na Islandii. Urząd Skarbowy w Polsce wie wszystko o waszych islandzkich dochodach.

Polski urząd skarbowy ma całe 5 lat na wezwanie was do zapłaty. To wezwanie nie przyjdzie prędko, bo polskie urzędy borykają się z wieloma zaległościami. Ale przyjdzie z pewnością. A odsetki rosną.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
icelandofil
Go
PostWysany: 18 Sie 2006, 0:58    Temat postu: pfff Odpowiedz z cytatem

tak???!!!

a ja mam wielu znajomych którzy pracują na kontraktach cale życie i ich ojcowie po 10- 15 lat i urzad skarbowy o nic się nie dopomina i tez wybudowali domy...

Poza tym jak emigrowałem z kraju bylem u siebie w US i oznajmiłem ,że wyruszam na Islandie ,gdzie bedę pracował i w związku z tym poprosiem o informację, co mam zrobić aby uniknąć podwójnego opodatkowania, o którym było wtedy tak głośno (protesty pod ministerstwem, itp.)

Pani z okienka skierowala mnie do pokoju gdzie siedzieli wyżsi urzedasy, wiec tam poszedlem.
Tam Pan odpowiedzial mi na zadane przezemnie pytanie ,że muszę się wymeldować ,żłożyć uaktualnienie NIP-3 i lepiej żebym nie mial żadnej własności w Polsce. Wszystkie te czynności dokonałem , ale i tak po powrocie będę bardzo "czujny i ostrozny" ,jeśli wogóle tam wrócę...


To co Trolu napisałes to prawda z tym informowaniem Polskich US o uzyskiwanych dochodach za granicą , ale co z tego...

Ten presydent polski Kaczyński wypowiadał się na temat tych umów miedzynarodowych ,że są one stare ,że to martwe prawo itp. że musi zostać zmienione.Widziałem i słyszałem to na własne uszy. zapowiedzial zmiany na przyszly rok - polecil to ministrowi spraw zagranicznych.
Tysiące a może miliony rodaków nie dostosowują się do tego chorego ,starego prawa.

Po za tym urząd skarbowy ma prawo jak już coś o sciganie niezapłaconego podatku 5 lat w stecz. Troche ten "ugotowany gosc" o ktorym piszesz nie pomyslal budując dom na "siebie" .Wystarczy troche pomyśleć troche wyobrażni...

Co tu dużo gadać ,żyłem 25 lat w chorym Państwie gdzie każda ekipa żądząca waliła po rogach społeczeństwo.Niekorzystne prywatyzacje państwowych predzsiebiorstw, liczne machloje,ustawiane przetargi, limuzyny dla żądzących, faszerowanie tumanów kiełbasą wyborczą,
mdli mnie na same wspomnienia o tym chorym kraju.
Myślicie ,że tam będzie lepiej??? chyba historii sie nie uczyliście...

Niech szukają gdzie indziej kasy ,a nie u mnie w kieszeni.!!!
Gdzie te ich obiecanki cacanki o tanim Panstwie ??? Akcyza na paliwo to 70% a jak drogi wygladają??? gdzie ta kasa??? Przykładów bezmyślnego trwonienia pieniędzy z budżetu jest MASA !!!

Niech zaczną od siebie - Niech stanowią dobre prawo a nie zaglądaja do kieszeni i doją jak najwięcej.Ja mam tego dość !
5 lat tyrałem w Polsce w przeliczeniu za ok 300 euro miesiecznie
Na zachodzie na wieści takie za głowę się chwytają.

W żądzie masa oszustów, ludzie z wyrokami,aferzysci , ja im kasy nie dam !!!! i to uczciwie ... bo za co???????? ... przeciez mnie tam nie ma.

Niech płacą Ci co wybierali rządy tego kraju, albo głupcy.

zachęcam ludzi żyjących w Polsce do emigracji - zobaczycie co to znaczy mieć pracę i jest stać Cię na wszystko!!!!
Powrt do gry
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 18 Sie 2006, 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No widzisz islandolubie, sam zabezpieczyłeś się przed Urzędem Skarbowym - złożyłeś deklarację o zmianie rezydencji podatkowej i wymeldowałeś się.

I wiesz, że wypowiedzi (bełkotliwe) tego prezydenta Polaków z podstawowym wykształceniem zamieszkałych na wschodzie nie stanowią źródła prawa powszechnie obowiązującego w Polsce.

Nawet jeśli - co trudno sobie wyobrazić- umowa polsko-islandzka zostałaby zmieniona (tylko zmiana umowy dwustronnej, a nie jakaś ustawa polskiego parlamentu, zwalniałaby Polaków od płacenia podatków w Polsce od dochodów polskich i islandzkich), to lex retro non agit - nowe zasady rozliczania będą dotyczyły wyłącznie tych dochodów uzyskanych od momentu wejścia nowej umowy w życie.

Nie jest to martwe prawo. Aczkolwiek nie wykluczam, że z powodu bałaganu panującego w polskich urzędach niektórym podatnikom uda się uniknąć podatku.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Sie 2006, 14:07    Temat postu: Prezydent? Odpowiedz z cytatem

Trol napisa:
lex retro non agit - nowe zasady rozliczania będą dotyczyły wyłącznie tych dochodów uzyskanych od momentu wejścia nowej umowy w życie.
Zasada, że "prawo nie działa wstecz" nie działa tam, gdy zmiana jest korzystna dla obywatela, wtedy on może wybrać, czy chce skorzystać ze starego czy nowego prawa.
Nie wiem, jak ta zasada jest realizowana w prawie podatkowym, bo tutaj może być zupełnie inaczej.
W końcu już raz minister swoją interpretacją przepisów zmieniał przepisy wstecz. Ale to są już meandry dzisiejszego prawa, które pracuje tylko dla prawników, a nie obywateli.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 18 Sie 2006, 15:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Retroaktywność przepisów, gdy zmiana prawa związana jest z korzyściami lub nagrodami nie dotyczy kwestii, o których rozmawiamy - nowe zasady zdejmujące z Polaków obowiązek niekorzystnego opodatkowania dochodów z pracy w Wlk. Brytanii obowiązują dopiero od przyszłego roku podatkowego.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Sie 2006, 16:57    Temat postu: Podatki Odpowiedz z cytatem

Lauraana napisa:
Ja pracowalam przez ponad rok w Islandii, a poniewaz pracowalam i studiowalam, zarobilam malo.
Na tyle malo, ze wg Islandzkiego fiskusa nie musialam zaplacic w ogole podatkow.
Za to dzis wlasnie wgryzlam sie w ustawe, policzylam, policzylam i w Polsce musze zaplacic kupe kasy, za to co zarobilam w Islandii, mimo ze w Islandii w ogole mnie nie opodatkowali, bo tak malutko tego bylo.
Z Islandii w ogole nie przywiozlam pieniedzy i bede musiala nie wiem skad wziasc kase zeby zaplacic w Polsce.

Droga Lauranno, przykro mi, że musisz zapłacić podatek, ale chciałbym tu wytłumaczyć pewne sprawy.

Twój problem polega na tym, że pracowałaś za granicą, a więc musisałaś samodzielnie myśleć o polskich podatkach. Gdybyś pracowała w Polsce, to pracodawca potrąciłby z twojej pensji brutto, kwotę zaliczki na podatek, i nawet byś nie wiedziała ile zarabiasz brutto, bo cieszyłabyś się tym co masz do ręki.
Inaczej jest, gdy jesteś za granicą. Tam dostajesz jakieś pieniążki (ewentualny podatek islandzki odprowadza islandzki pracodawca) i wydajesz te pieniążki na mniej lub bardziej potrzebne rzeczy. Ale przyznaj się, że gdyby islandzki pracodawca samodzielnie wpłacał część twego przychodu jako podatek do US w Polsce, to po prostu żyłabyś skromniej, ale jakoś dawałabyś sobie radę. Natomiast, gdy dostałaś jakieś tam pieniądze do ręki to po prostu je wydawałaś. Podobnie byłoby w Polsce, gdyby pracownicy dostawali pensję brutto i na koniec roku musieliby sami opodatkować się do US.
Nie twierdzę, że żyłaś ponad stan, ale mając mniejszą kwotę na rękę, musiałabyś ograniczyć jakieś wydatki...
Podatki są nieprzyjemną konsekwencją życia w jakimś kraju, a jedyną drogą do ich zmniejszenia są:
a) wybory (proponuję głosować np. na UPR)
b) obalenie legalnej władzy Very Happy

Ale przyglądając się twojej sprawie indywidualnie można znaleźć rozwiązanie, byś nie musiała płacić tego podatku.
Najprostsze rozwiązanie to napisanie podania do US, w którym wymienisz swoje argumenty. Przecież nie wszyscy urzędnicy są bezdusznymi sadystami do męczenia ludzi. Twoje podanie może zostać rozpatrzone pozytywnie. Powinnaś załączyć tak dużo rachunków jak to tylko możliwe lub w jakiś inny sposób uwiarygodnić fakt, że na swoją naukę wyłożyłaś sporo pieniędzy. Redakcja iceland.pl jako swego rodzaju eksperci od spraw islandzkich w Polsce, chętnie potwierdzi informacje o wysokim koszcie utrzymania na Islandii. Możesz również poprosić o to TPPI (ale oni z definicji nie znajmują się takimi sprawami). Być może również konsulat w Oslo może takie coś wystawić. Pomocne mogą być również dane islandzkiego urzedu statystycznego o poziomach cen żywności itp.
Każdy dokument, który pokazuje ceny wynajmu mieszkań, ceny żywności itp. wykażą, że żyjąc na skromnym poziomie wydałaś cała sumę, a więc de facto nie miałaś zysku.

Inny sposób to wizyta u specjalisty, który znajdzie odpowiednie przepisy, by móc kwotę podatku obniżyć o podwyższone koszty utrzymania za granicą.
Prosze pamiętać, że podatków nie oblicza się według umowy o unikaniu podówjnego opodatkowania (to tylko przygrywka); takie przepisy są w ordynacji wyborczej, w ustawie o podatku od osób fizycznych, rozporządzeniach ministra finansów itd.
W tych dokumentach można znaleźć wiele ścieżek ucieczki od podatków.
Ja osobiście, gdybym miał kombinować, to zastanawiałbym się nad wliczeniem zryczałtowanych kosztów dojazdów do pracy (codzinnie przejazd drugą klasą PKP z Polski do Islandii) Very Happy Very Happy
Już wliczenie tego typu rzeczy może spowodować brak konieczności opodatkowania. Bo jeśli urząd chce opodatkować twoje przychody za granicą to powinien odpowiednio przeliczyć także koszty jakie ponosisz w związku z tą pracą.

Jest też inna droga. Niezgodna z prawem pisanym, ale może zgodna z prawem moralnym. Bo jeśli masz pewność, że nie zarobiłaś nic na pobycie (nie chodzi tylko o przywiezienie pieniędzy do kraju), to przecież nie musisz przyznawać się do zarobków w Islandii. Nasze urzędy raczej nie kontaktują się z urzędami na Islandii, bo przecież Islandia nie jest w UE (tak jak Wlk. Brytania jest).

Musisz sama rozstrzygnąć, czy przyznać się, czy też nie, w końcu w razie wątpliwości zawsze możesz powiedzieć, że tylko studiowałaś.
Szczególnie możesz (moralnie) tak zrobić, gdy w przyszłości zamierzasz płacić podatki w Polsce...
Uczciwi ludzie płacą za przejazd autobusem nie ze względu na ewentualne kontrole, ale z uczciwości. A gdy zapomną kupić bilet (a nie wszędzie kierowcy sprzedają), to wtedy po wyjściu z autobusu, kupują bilet i go drą. Bo przejazd "na gapę" to kradzież...
Co prawda, takie postępowanie nie przekona ewentualnej kontroli w autobusie, ale sumienie zostaje czyste.
Podobnie można zrobić z podatkami.

Pamiętaj, że zawsze pozostaje droga ubiegania się poprzez podanie do naczelnika US, o anulowanie zobowiązania podatkowego z ważnych względów (w tym przypadku studiowanie i związane z tym koszty [książki, pomoce naukowe, słowniki, komputer itp.]).
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 61, 62, 63  Nastpny
Strona 4 z 63

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron