reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

podatek
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 61, 62, 63  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 18 Sie 2006, 18:55    Temat postu: Re: Podatki Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:


Inny sposób to wizyta u specjalisty, który znajdzie odpowiednie przepisy, by móc kwotę podatku obniżyć o podwyższone koszty utrzymania za granicą.
Prosze pamiętać, że podatków nie oblicza się według umowy o unikaniu podówjnego opodatkowania (to tylko przygrywka); takie przepisy są w ordynacji wyborczej, w ustawie o podatku od osób fizycznych, rozporządzeniach ministra finansów itd.
W tych dokumentach można znaleźć wiele ścieżek ucieczki od podatków.
Ja osobiście, gdybym miał kombinować, to zastanawiałbym się nad wliczeniem zryczałtowanych kosztów dojazdów do pracy (codzinnie przejazd drugą klasą PKP z Polski do Islandii) Very Happy Very Happy
Już wliczenie tego typu rzeczy może spowodować brak konieczności opodatkowania. Bo jeśli urząd chce opodatkować twoje przychody za granicą to powinien odpowiednio przeliczyć także koszty jakie ponosisz w związku z tą pracą.


Nie ma prawa, które pozwalałoby odliczyć jakieś "wyższe koszty utrzymania na Islandii"

Można odliczyć "koszty uzyskania przychodu". Cóż to takiego jest?
"Koszty uzyskania przychodu" to śmieszne kwoty ustalone odgórnie. Możecie obejrzeć sobie je na http://www.4un.pl/finanse/kup.php W przypadku pracy najemnej na Islandii nie istnieje możliwość odliczenia biletów lotniczych, zakwaterowania, jedzenia itd.

Można odliczyć jedynie dojazdy do miejsca pracy (z miejsca zakwaterowania) - wd. stawek zryczałtowanych - też grosze. Odliczyć można wydatki na związki zawodowe, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Te odliczenia niewiele zmieniają w przypadku osoby pracującej kilka miesięcy czy rok.

Odżajer Egzegeta napisa:

Nasze urzędy raczej nie kontaktują się z urzędami na Islandii, bo przecież Islandia nie jest w UE (tak jak Wlk. Brytania jest).


Islandia i Polska współdziałają w zakresie wymiany informacji skarbowej. Urząd Skarbowy islandzki zawiadamia US polski właściwy dla twojego miejsca zamieszkania o tym, że podjąłeś pracę i o uzyskiwanych zarobkach. Jesteśmy razem w Europejskim Obszarze Gospodarczym i mamy podpisane stosowne umowy dwustronne.

Jeśli zaś chodzi o prawo moralne, dobrą wolę polskich urzędników itp. to lol lol
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Sie 2006, 22:09    Temat postu: Re: Podatki Odpowiedz z cytatem

Trol napisa:
Nie ma prawa, które pozwalałoby odliczyć jakieś "wyższe koszty utrzymania na Islandii"
Rozumiem, że jesteś w stanie swoim podpisem zagwarantować prawdziwość powyższego stwierdzenia?


Cytat:
Można odliczyć jedynie dojazdy do miejsca pracy (z miejsca zakwaterowania)
Skoro ktoś wyjechał tylko studiowac, to pewnie się nie wymeldował, więc być może należy mu się stawka Polska-Islandia (codziennie w dni robocze) Smile

Ja przyznaje się, że w tych przepisach nie szperałem, ale oprócz głównych przepisów jest jeszcze wiele pobocznych (rozporządzeń, interpretacji, zaleceń, ustaw europejskich itp.)
Tylko specjalista z zakresu prawa, lub bardzo inteligentna osoba, która wszystkie te publikatory przejrzała może stwierdzić z czystym sumieniem czy można coś odliczyć czy nie...


Cytat:
Islandia i Polska współdziałają w zakresie wymiany informacji skarbowej.
A to nie wiedziałem. To jest bardzo ciekawa informacja Smile


Cytat:
Jeśli zaś chodzi o prawo moralne(...) to lol lol
Nie wiem czemu śmiejesz się z prawa moralnego? Rozumiem, że gdyby prawo pisane dopuszczało np. zabijanie to byś był zadowolony i korzystałbyś z tego prawa? Gorzej gdyby ktoś inny chciał użyć to prawo przeciw Tobie.
A może prawo moralne kojarzy Ci się tylko z jakimś wyznaniem religijnym, którego nie lubisz?
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 18 Sie 2006, 23:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, możesz sobie odliczyć wszystko. Powołaj się na rozporządzenia, Unię Europejską i prawo moralne. Życzę powodzenia.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Sie 2006, 15:29    Temat postu: Odliczenia Odpowiedz z cytatem

Trol napisa:
Tak, możesz sobie odliczyć wszystko. Powołaj się na rozporządzenia, Unię Europejską i prawo moralne. Życzę powodzenia.
A Ty co taki nerwowy jesteś?
Ja proponuję tylko kontakt z jakimś specjalistą od prawa podatkowego.
Jeste wiele ciekawych furtek podatkowych, szczególnie dla osoby, która studiowała i pracowała na niepełny etat.

A na prawo moralne, oczywiście, można się tylko powołać wobec swego sumienia, ale rozumiem, że Ty takiego organu cywilizacyjnego nie posiadasz? Smile
Nie wrzucaj prawa moralnego do jednego worka z prawem pisanym, bo to nie to samo.
Ponieważ Lauranna wydaje mi się być osobą, która nie chce dokonać kradzieży (a niepłacenie podatków to właśnie kradzież), więc aby uspokoić własne sumienie można skorzystać z prawa moralnego. A prawo moralne nie zawsze jest w zgodzie z prawem pisanym.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
asia

Doczy: 01 Lis 2004
Posty: 18
Skd: Polska
PostWysany: 19 Sie 2006, 19:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam jedno pytanie jak wyglada sprawa zwrotu podatku zaplaconego na islandii? mysle tu o osobach pracujacych mniej niz pol roku i rozliczajacych sie w polsce
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
natka

Doczy: 11 Maj 2006
Posty: 5
PostWysany: 22 Wrz 2006, 16:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska i Islandia mają podpisaną umowe o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jezeli pracuje się legalnie do 6 m-cy (183 dni), to podatek od dochodów powinien był płacony tylko w Polsce (zarówno dochody uzyskane w Polsce jak i na Islandii). Jeżlei natomiast przebywa się dłużej - to podatek płaci się tylko na Islandii - znowu dotyczy to dochodów uzyskanych w obu państawach. Wydaje się to dosć logiczne...ale oznacza to, że teoretycznie powinna być możliwosć uzyskania zwrotu całego podatku na Islandii, jeśli nie przekroczono 6 m-cy pracy. Czy w tym celu należy wlasnie złożyć formularz 5.54 (http://www.rsk.is/international/rsk_0542_ENG.pdf). I czy należy także złożyć formularz 1.13 o zwrocie podatku w takim razie?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mazury
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 08 Wrz 2006
Posty: 116
PostWysany: 22 Wrz 2006, 19:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ będe tu pracował krócej niż pol roku ,przyłączam sie do pytania...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
natka

Doczy: 11 Maj 2006
Posty: 5
PostWysany: 25 Wrz 2006, 17:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oby ludzie w polskich urzedach skarbowych byli tak mili, jak w RSK Smile Dowiedziałam się następujących rzeczy (chyba było to już powiedziane tutaj): należy złożyć formularz 1.13 tax return. Nie dostaje się żadnego zwrotu podatku. Jeżeli podatek w Polsce okażę się wyższy niż ten na Islandii - należy dopłacić róznicę.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
FaragoZoltan
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 13 Pa 2006
Posty: 159
Skd: przedmieścia Akranesi
PostWysany: 14 Pa 2006, 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak się przygotowujecie do tego, że bedziecie musieli oddać w Polsce część swoich zarobków?
Ci którzy uważają, że "nie ujawnią" swojej pracy w ICCCeland zapłacą od 50tys zł w górę. (Kary) Jak przygotowujecie się emocjonalnie?
_________________
" Za kwestionowanie decyzji admina, .... użytkownik zostanie zbanowany..."
- "Towarzysz Napoleon ma zawsze rację." George Orwell
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mazury
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 08 Wrz 2006
Posty: 116
PostWysany: 14 Pa 2006, 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczerze?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Old Star

Doczy: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skd: Down Town czyli z Miasta Daunów
PostWysany: 15 Pa 2006, 2:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mazury napisa:
szczerze?


A coś juz zarobileś?

Hehe......

Na razie to dużo piszesz........

O.S.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
UncleBechtel

Doczy: 02 Gru 2005
Posty: 101
PostWysany: 15 Pa 2006, 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Cytat:
Islandia i Polska współdziałają w zakresie wymiany informacji skarbowej.

A to nie wiedziałem. To jest bardzo ciekawa informacja


Więcej, osoby które pracowały na budowie huty Alcoa, a opuściły Islandię przed ostatetcznym terminem rozliczenia sie z RSK, dostały do domów w Polsce kwity z RSK.
Jedni ze zwrotami(czeki), a inni z dopłatą.


Umowa o unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Islandią ma trochę dłuższy tytuł, traktuje również o zapobieganiu unikania zobowiązań podatkowych wobec tych dwóch krajów. Widzę że wiele osób dyskutuje na temat tej umowy, a mało kto ja przeczytał w całości.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
david

Doczy: 16 Pa 2006
Posty: 3
PostWysany: 17 Pa 2006, 7:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiecie co ja juz sie w tym wszystkim poglubilem czy może ktos napisac jak sie bedzie teraz rozliczal chodzi mi o osoby ktore przebywaja dluzej niz rok w islandii a zameldowani sa w polsce ( ja pracuje przy budowie j\huty na kontrakcie i w pazdzierniku minal mi rok) dziekuje za odpow i pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Pa 2006, 10:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje rozumienie jest takie - przyjechales na kontrakt na Islandie, ale nie przeniosles sie tu na stale, nic tu nie posiadasz, jestes ciagle zameldowany w Polsce. W takiej sytuacji powinienes zlozyc zeznanie podatkowe w Polsce, wykazac ile zarobiles na Islandii, ile juz podatku zaplaciles. Polski urzad obliczy ile podatku powinienes zaplacic im i odejmie od tego to, co juz zaplaciles na Islandii. W Polsce zaplacisz tylko roznice. Sytuacja zmieni sie, jesli przeniesiesz sie na stale na Islandie - wymeldujesz sie w Polsce, zabierzesz zone, dzieci, sprzedasz mieszkanie, auto. Takie ruchy swiadcza o tym, ze przeprowadzasz sie "na dobre", a nie na kilka miesiecy. Wtedy skladasz NIP 3 do Urzedu Skarbowego, mowiacy o "zmianie osrodka interesow zyciowych" i nie musisz sie wiecej przejmowac polskim fiskusem. Pod warunkiem, ze za 2 lata ci sie nie odwidzi i nie wrocisz. Wtedy moze byc problem z wytumaczenia sie z kolejnej zmiany "osrodka". Wszyscy zyja nadzieja, ze umowa pomiedzy Islandia i Polska zostanie skorygowana, i placac podatki na Islandii nie trzeba bedzie juz nic doplacac w Polsce.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
david

Doczy: 16 Pa 2006
Posty: 3
PostWysany: 17 Pa 2006, 11:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za konkretna odpowiedz mam nadzieje ze te przepisy sie zmienaia bo wedlug mnie polska to chory kraj w ktorym do konca nic nie wiadomo nie dosc ze nic nie daje to jeszcze odbiera Ostanio jak bylem na urlopie to spotkalem sie z kolega ktory pracuje jako elektryk zona w sklepie i dostaja od uni europejskiej co miesiac woreczek kaszy ryzu i makaronu na ktorym jest napis zywnosc dla najubozszych krajow uni europejskiej czy to nie jest smieszne dwoje ludzi pracuje i nie stac ich na utrzymanie swojej rodzin oraz godne zycie[/quote][/url]
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
FaragoZoltan
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 13 Pa 2006
Posty: 159
Skd: przedmieścia Akranesi
PostWysany: 17 Pa 2006, 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia napisa:
Moje rozumienie jest takie .....


Nie chcemy tu domysleń albo czyjegoś rozumienia przepisów!!!
Na tym forum jest tyle wersji z tymi podatkami co użytkowników!
Czy ktoś w koncu napisze jak jest w rzeczywistości?
Niech rady dają praktycy a nie teoretycy. Czy ktoś rozliczał się? jak to wygląda w praktyce? dopłacać coś trzeba? Ile? kiedy?
_________________
" Za kwestionowanie decyzji admina, .... użytkownik zostanie zbanowany..."
- "Towarzysz Napoleon ma zawsze rację." George Orwell
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Pa 2006, 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tekst "moje rozumienie jest takie" odnosil sie do konkretnej sytuacji kolegi Davida, ktoremu staralam sie pomoc.

Jesli przy okazji urazilam Was czyms, FaragoZoltan, to przepraszam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
david

Doczy: 16 Pa 2006
Posty: 3
PostWysany: 17 Pa 2006, 17:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam ponownie wlasnie otrzymales wiesci z polski corka byla w urzedzie skarbowym i pan powiedzial jej to samo co napisala koleznka Basia z jednym wyjatkiem, gdyż pan urzedzie byl chyba niezbyt kompetenty bo powiedzial ze jesli nie chce placic podatku w polsce to musze okazac dowod ze zamieszkuje islandie i tu place podtaki, a na pyt czy musze byc wymeldowany w Polsce powiedzial ze nie Jak to rozumiec i jak interpretowac, by zrobic to zgodnie z przepisami, bo tego nie rozumie.
i powiem wam ze ......chce trafic ze ma oddac ciezko zarobione pieniadze panstwu ktore mu nic nie dalo a jeszcze nie pozwolilo zyc godnie w kraju mam nadzieje ze do okresu rozliczen co sie zmieni bo caly czas z tego co mowia koledzy islandia nie podlega powojnemu opodatkowaniu i badz tu madrym czlowiekiem
ps dziekuje basi za uswiadomienie mnie
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Pa 2006, 17:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo to nie jest tak, ze musisz sie wymeldowac - musisz tylko udowodnic, ze nie mieszkasz juz w Polsce i nie zamierzasz wracac (czyli slynne juz "przeniesienie" osrodka). Wymeldowanie pomaga, bo jest namacalnym dowodem wyprowadzenia sie z Polski. Interpretacja zalezy tez od Urzedu Skarbowego - kazdy Urzad ma swoja:) Byc moze Urzedy patrza teraz na Islandie troche przez pryzmat W. Brytanii, gdzie przeciez problem juz rozwiazano... Sugeruje zwrocic sie do Urzedu Skarbowego z zapytaniem na pismie. Urzad ma obowiazek odpowiedziec i wtedy takim dokumentem mozna sie zaslaniac, gdyby ktos mial jakies pretensje. Zawsze latwiej, niz tlumaczyc, ze pani Jola z okienka tak powiedziala. Pozdrawiam, Basia
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
UncleBechtel

Doczy: 02 Gru 2005
Posty: 101
PostWysany: 17 Pa 2006, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

basia, nie obraz sie ale piszesz bzdury

ja akurat rozliczalem sie juz w polsce i wyglada to zupelnie inaczej, wszystko jest opisane w w/w umowie, ktora podaje sposob rozliczenia sie z polskim fiskusem z zarobionych na islandii pieniedzy

w moim przypadku doplacilem 245pln (8msc pracy na islandii), ok 1000 osob pracujacych na budowie huty rozliczylo sie w taki sam sposob.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 61, 62, 63  Nastpny
Strona 5 z 63

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron