reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Problemy pracowników z pracodawcą - zapłata

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacob022

PostWysłany: 19 Lut 2007, 0:22    Temat postu: Problemy pracowników z pracodawcą - zapłata Odpowiedz z cytatem

Walcze z firma Istak o zaplate za wolne ,nieprzepracowane soboty.Firma z tego tytulu jest mi winna duzo pieniedzy.
Podpisywalem z Istakiem stosowny kontrakt, niestety istak sie z tego nie wywiazuje.Prosze pomuszcie,czy ktos mial takie problemy jak ja.Czy oprocz opieszalych zwiazkow zawodowych jest jeszcze ktos kto moglby mi pomoc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen
reggie

PostWysłany: 19 Lut 2007, 8:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam udanie sie do centrali ASI. Jest to centrala zwiazkow zawodowych i ludzie tam sa naprawde uprzejmi i pomocni.

W tym samym budynku znajduje sie siedziba Eflingu - zwiazku zawodowego dla pracownikow niewykwalifikowanych. Podejrzewam ze oni sa wlasciwi zeby zajac sie Twoja sprawa.

Rowniez mialem duze problemy z swoim pracodawca i dzieki pomocy najpierw ASI a potem VR udalo mi sie odzyskac wypracowane pieniadze w bardzo szybkim czasie.

Zycze powodzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 19 Lut 2007, 18:19    Temat postu: Re: nieprzepracowane soboty Odpowiedz z cytatem

jacob022 napisał:
Walcze z firma Istak o zaplate za wolne ,nieprzepracowane soboty..

tz te soboty sa wolne ,nieprzepracowane to czemu zaplata ? pytam z ciekawosci bo nie spotkalam sie z zaplata za sobote.
Powrót do góry
jacob022

PostWysłany: 19 Lut 2007, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

serdeczne dzieki
jakub
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen
yasminum
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
PostWysłany: 19 Lut 2007, 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A odnośnie związków zawodowych jeszcze... Czy ktoś wie w jaki sposób załatwiane są tam sprawy?
Przykładowo:
Firma zatrudnia 4 pracowników z Polski, łamie warunki kontraktu, opóźnia się z wypłatami. Jeden z pracowników chce iść do związków, ale pozostali trzej nie. I co się w takim wypadku dzieje?
Związki sprawdzają całą firmę, czy też firmę i jej stosunek z danym pracownikiem?
A pytając bardziej z zgodzie z polską mentalnością: Ten co poszedł do związków zgłosić nieprawidłowości robi z siebie kozła ofiarnego, czy wyświadcza pozostałym przysługę, bo przy okazji oni też na tym zyskają pomimo, że nie byli zainteresowani??
Powrót do góry
mariusx
Gość
PostWysłany: 20 Lut 2007, 1:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdzana jest cala firma.

Tez prosilbym o naswietlenie sprawy z tymi sobotami, bo pierwszy raz slysze o takim czyms ja platne wolne soboty.
Powrót do góry
reggie

PostWysłany: 20 Lut 2007, 1:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie to zwiazki zawodowe sprawdzaja cala firme. Ze swojego doswiadczenia wiem ze jesli sam wystapisz do zwiazkow zawodowch z prosba o interwencje to nieprzyjemnosci moga cie spotkac ale tylko ze strony pracodawcy. Zwiazki zawodowe darza do sankcjonowania nieprzepisowych zachowan twojego pracodawcy a nie faktu ze to ty jestes np. zatrudniony na czarno. Co wiecej - jesli w twoim kontrakcie sa klauzule niezgodne z islandzkim prawem pracy to mimo to zwiazki zawodowe staraja sie wymusic na pracodawcy rspektowanie tych przepisow ktore sa z godne z collective agreement.

Jesli twoim zdaniem twoj pracodawca zachowuje sie wobec ciebie nie-fair i chcialbys to zmienic to zawsze mozesz liczyc na zwiazki zawodowe, ale z drugiej strony powinienes sie liczyc z tym ze twoj pracodawca dowiadujac sie ze nasylasz na niego zwiazki zawodowe moze byc z tego niezadowolony i w konsekwencji moze to doprowadzic do rozwiaznia kontraktu.

W moim przypadku pracodowaca gdy dowiedzial sie ze jestem w kontakcie ze zwiazkami zawodowymi po prostu wyrzucil mnie z pracy. Poniekad oplacalo mi sie to gdyz zwiazki zawodowe wymusily na nim pod grozba wysokiej kary, wyplacenie mi naleznej odprawy.

Tak wiec wybor nalezy do Ciebie - pamietaj ze jestes w obcym kraju i znalezienie innej pracy moze byc trudne, albo co najmniej wielce czasochlonne.
Powrót do góry
yasminum
PostWysłany: 20 Lut 2007, 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemuż, ach czemuż wszyscy za mencizne mnie biorą? :rooling eyes: Ja kobieta jestem.
Ale na temat może:

Ktoś z mojej rodziny jest w takiej sytuacji. I pomimo tego czym to grozi chce iść do związków. To samo zresztą zaleciła kobieta z biura pośrednictwa pracy, które ich tu ściągnęło. I to samo powiedział mój szef, który zna całą sytuację. (szef zresztą dodał jeszcze, że to kryminaliści no ale nm). Niestety pozostali panowie - również z Polski, stwierdzili, ze pomimo tragicznej sytuacji wolą utrzymać pracę.
No cóż. Jeśli ktoś lubi być rżnięty bez wazeliny powodzenia w życiu.
Ja tymczasem szukam pracy dla osoby o której mowa gdzie indziej.

Sam temat natomiast wymaga szerszej uwagi.

Aspekt polski:
Po pierwszym maja przyjechało na Islandię dużo osób. Zarówno z Polski, Ukrainy, Litwy, Bułgarii.
Przyjechali w ciemno, większość z nich nie wiedziało nic wcześniej na temat samego kraju, nie zna panujących tu reguł.
Godzą się na każde warunki, bo boją się utraty pracy. Ale to nie jest Polska czy inny Uzbekistan. Tutaj ustanowione są przepisy bo to właśnie by ich przestrzegać.
A jeśli ktoś pozostaje w pracy, (gdzie nie dość, że łamie się jego prawa pracownika, ale także prawo godności ludzkiej) tylko dlatego, że trzyma go tam mamona, to taką osobę można określić tylko jednym mianem. A jak się nazywa osobę sprzedającą się za pieniądze sami wiecie najlepiej.

Natomiast jest jeszcze kwestia Islandczyków:
To mały naród. Wszyscy się znają. I w niektórych kręgach rozeszła się już wieść: "Zatrudnijcie Polaków". "Odwalą, najgorszą robotę - taką, której Islandczyk się nie podejmie no i można ich kantować, bo na wszystko się godzą".
Ale to właśnie postawa osób o których pisałam wyżej skłania ich do tego. Bo gdyby pracownicy - szczególnie Ci nowonapływowi dbali o swoje prawa to i Islandczycy by dbali...
Ale jak mówią: Jak sobie pościelesz - tak się wyśpisz.
Powrót do góry
siewa26
PostWysłany: 20 Lut 2007, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yasminum napisał:

Ale to właśnie postawa osób o których pisałam wyżej skłania ich do tego. Bo gdyby pracownicy - szczególnie Ci nowonapływowi dbali o swoje prawa to i Islandczycy by dbali...
Ale jak mówią: Jak sobie pościelesz - tak się wyśpisz.

Dokładnie, u mnie w pracy był przypadek że nie policzyli mi kilku nadgodzin, wynikających przecież z zegra który podbijam... ide do ksiegowej z myślą głupstwo przecież każdy może się pomylić, a ona mnie czaruje, że on czasami zostają dłużej w pracy i tez nikt im za to nie płaci Smile, że ja i tak nieźle zarabiam itd..., więc wyjaśniłem, że z umowy wynika to że za nadgodziny mam mieć płacone i nie mówie tu o jakis 5-10minutach dziennie tylko o zostawaniu przez 1h lub 1,5 dłużej w pracy. Ona na to że moge sobie z szefem porozmawiać, więc mówie O.K., ale myślę tak: nie idę do niego, poczekam sobie niech mi jeszcze tylko ktoś raz powie żebym został dłużej, może pójdę z tym do związków, ale najpierw szukam sobie nowej pracy i wyobraźcie sobie nastepniego dnia szefo przychodzi i oznajmia, że przeprasza mnie za nieporozumienie z nadgodzinami, kasa jest już na koncie no i teraz nawet jak 5 min w pracy dłużej zostanę to mi sumują to w miesiącu, ha ha.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
yasminum
PostWysłany: 20 Lut 2007, 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój mąż miał "przekręt" w drugą stronę.
Godziny wpisuje ręcznie i często jak zostawał 5 minut dłużej, to nigdy tego nie pisał. Zresztą myślę, że jego szef nawet o tym nie wiedział.
Ostatnio natomiast został razem z szefem, bo coś tam kończyli i mężulek oczywiście zaokrąglił na swoją niekorzyść. Przychodzi następnego dnia, patrzy - a tam poprawione Very Happy

Zawsze jednak pozostaje pytanie, gdzie trafiliśmy? Bo jeśli ktoś chce wyzyskiwać pracowników to tak czy siak będzie to robił. A to od nich zależy tylko czy sobie na to pozwolą.
Powrót do góry
mariusx
Gość
PostWysłany: 23 Lut 2007, 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- odnosnie firmy ISZTAK rowniez Polacy pracujacy dla tej firmy na budowie huty aluminium maja problemy.

proponuje skontaktowac sie ze zwiazkami zawodowymi lub z mezem zaufania zwiazkow ktory jest w kazdej firmie .

wolne "platne" soboty maja zwiazek z obowiazkowym 11h okresem odpoczynku miedzy dniowkami(czy chodzi o to?).
Powrót do góry
metal888

PostWysłany: 14 Lip 2007, 11:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Ja pracowałem w firmie Vidverk (Reykjavik) i jestem po prostu załamany jak oni trkatują swoich pracowników! Duzo obiecują,ale ostatnecznie żadna z ich obietnic nie dochodzi do skutku. Myślałem że jestem ubezpieczony i mam tam załatwione wszystkie sprawy urzędowe, jednak jak sie okazało nic nie zostało zrobione, pomimo że z wypłaty wszystkie koszty zostały potrącane... Obiecują ubrania robocze- oczywiście NIC NIE MA! Pracowałem w swoim ubraniu,które zabrałem z Polski. Warunki mieszkaniowe też nie były tak jak powinny być, a wypłata nigdy nie przychodziła na czas, o którą musiałem się niejednokrotnie prosić i domagać,przy czym miałem naubliżane ze strony pracodawcy Exclamation Chociaż pracowaliśmy dużo wciąż było im mało! Zanim ktokolwiek zdecyduje sie na podjęcie pracy w tej firmie, radze się dobrze zastanowić, bo mnie ta praca kosztowała wiele nerwów i stresu! Pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: